ZIMA V ČESKU A VELMI TEPLÝ MDŽ V TAŠKENTU

9.3.2016 8:44 | Autor: Jan Horák

Stejně jako v předešlém úterním dni se i na Mezinárodní den žen v evropském srdci konalo sněžení, tentokrát se však dočkala hlavně Vysočina a dále taktéž východ Čech, byť i do Prahy se opět nějaké ty sněhové vločky dostaly a nad ránem se utvořil alespoň poprašek. V odpoledních hodinách už byla česká metropole bez sněhu, východočeská města ale nikoliv – sněhobílo hlásili jak v Hradci Králové, tak i v Pardubicích, Kadově, Chrudimi, Žacléři, Jaroměři, ve Vysokém Mýtě a dalších. Příděl sněhu byl různý, od poprašku až po více než 30 cm. Teploty se k tomu pohybovaly kolem 0 °C. Ve střední části České republiky tak panovaly obdobné podmínky jako na dalekém severu – například ruský Murmansk zaznamenal na MDŽ po obědě teploty v okruhu 0 až 1 °C (výška sněhové pokrývky činila 39 cm), finské Oulu zavítalo po pravém poledni až na 3 °C a v takové Moskvě sice ještě leželo 30 cm sněhu, avšak v průběhu dne se rtuť teploměru vydala až k 5 °C. Islandský Reykjavík byl v 6 hodin ráno na 3 °C – v Praze (Libuši) ve stejnou dobu lehce mrzlo.

Pokud byste v úterý vyrazili z Česka směrem na severovýchod, s přibývajícími kilometry by se navyšovala také teplota vzduchu. Vrchol by nastal v Bělorusku, kam zasahoval příliv teplého vzduchu od jihu. Konkrétně na běloruském jihovýchodě se sváteční maxima motala až okolo vyloženě jarních 15 °C. Padaly zde teplotní rekordy a z nového zápisu do meteorologické historie se mohli těšit i v několikasettisícovém Homelu – úterních 13,3 °C zastínilo 11,9 °C z 8. března 1995 (přesně před rokem, přesněji 9. a 10. března, se Homel prohřál na rekordních 15,3 °C). Teplotně nadprůměrný Mezinárodní den žen se ještě mimo jiné konal na Ukrajině, místy se nejvyšší denní teploty přehouply přes 14 až 15 °C.

Na západě Asie leží Uzbekistán, reliéfem značně pestrý stát čítající plus mínus 31 000 000 obyvatel. Rozlohou je tato země značně větší než Česko, na uzbekistánské území by se totiž naše vlast vešla zhruba pětapůlkrát. Většina Uzbekistánu spadá pod nížiny a pouště, východ se ale zvedá do výšky až 4 643 m n. m. (Khazret Sultan). Vydáme-li se od nejvyšší hory Uzbekistánu směrem na sever, můžeme po cca 300 km dorazit do Taškentu, několikamilionového hlavního města.

V pondělí 7. března bylo v Taškentu naměřeno letních 26,7 °C s tím, že noc nešla pod 11,2 °C a že ještě před půlnocí ukazoval teploměr 14 °C. Jednalo se o sedmý teplotně nadprůměrný březnový den v řadě – odchylka od dlouhodobého průměru činila +11 °C (v předchozích dnech šlo o +7 až +10 °C). Historické maximum přesto překonáno nebylo, dne 7. 3. 2004 se totiž Taškent rozpálil až na tropických 31,2 °C.

Mezinárodní den žen byl v Taškentu do roku 2015 nejteplejší v sezóně 1967, kdy si připsal 27,2 °C. S ohledem na pokračující teplou vlnu už v tomto případě podmínky pro zrod nového rekordu špatné nebyly – úterním minimem se stalo 11,6 °C, tj. o 0,4 °C více než v pondělí. V dalších hodin se vzduch prohříval a vyvrcholením bylo 26,5 °C. To je zároveň jasná odpověď na to, zda byl letošní MDŽ v Taškentu rekordní či nikoliv.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...