ZIMA UKÁZALA SVOU SÍLU I V ASII – OD RUSKA AŽ PO LAOS

27.1.2016 9:41 | Autor: Jan Horák

Předešlé lednové dny byly ve znamení zimního počasí, a to jak v Česku, tak i ve Spojených státech amerických. Avšak nejen východ a severovýchod Spojených států amerických hlásil velké problémy, komplikace spojené s výraznou zimní vlnou neušetřily ani třetí kontinent severní polokoule – Asii. Chladný vzduch, který obvykle neopouští sever Asie, se totiž vlivem vhodného rozložení tlakových útvarů rozlil po celém asijském východě a jihovýchodě – až na sever Laosu.

KLDR a Jižní Korea

Do Korejské lidově demokratické republiky vtrhly tuhé mrazy již v úterý 19. ledna, kdy metropolitní Pchjongjang zaznamenal v minimu až -17 °C (rekord z roku 1958, který činí -23 °C, však překonán nebyl) s tím, že maximum nabídlo -12 °C. V „sousedním“ Soulu bylo nejchladněji v neděli, to teplota vzduchu poklesla až k -18 °C (v roce 1974 si 24. leden připsal až -20 °C). Podprůměrné teploty nicméně provázely KLDR i po celý následující týden a hlavně ve vnitrozemí, jež je navíc poměrně hornaté, byly v důsledku silných mrazů pozorovány časté výpadky proudu a problémy s vytápěním, a to i v některých nemocnicích. Velmi chladné počasí si také bohužel připsalo desítky obětí na životech. Například ve městě Hesan na severu KLDR (kolem 700 m n. m.) se v neděli ochladilo až na -31 °C, přičemž přes den rtuť teploměru nešla nad -19 °C (před rokem v minimu -17 °C a v maximu +1 °C). Korejský meteorolog Ri Yong Nam dodal, že takto význačné ledové vlny přicházejí nanejvýš pouze jednou, ojediněle dvakrát, do roka.

Severní Čína a Mongolsko

Extrémní chlad registrovala i severní Čína – na severu autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko bylo na území města Genhe v pátek 22. ledna naměřeno až -48 °C, přesněji -47.8 °C. Historicky nejnižší zaznamenaná teplota však pokořena nebyla, neboť ta je rovna -49.6 °C. Na rovných -40 °C pak zavítalo hlavní město Mongolska – Ulánbátar, a to ve čtvrtek v noci (letištní stanice).

Čína, Vietnam a Laos

V jižnějších částech asijského východu už teploty tak těžkého záporu nedosahovaly, v rámci místních poměrů ale byly nemalou nesnází.

Velkoměstský Hongkong v neděli slevil až na 3 °C (Tmax 8 °C) – za poslední více než půlstoletí se tu nic takového nestalo (na konci 19. století se v Hongkongu zrodilo totální minimum, a to 0 °C). V měsíci lednu se v Hongkongu minima pohybují v průměru okolo 15 °C, neděle tedy byla značně podprůměrná.

Tchaj-pej na Tchaj-wanu se vrcholné fáze chladné vlny taktéž dočkala v závěru předešlého týdne – po dobu všech 24 hodin setrvaly teploty v rozmezí od 4 °C do 6 °C. V sobotu 24. ledna 2015 byste v Tchaj-peji zimu hledali jen marně, protože odpolední čas přinesl až 24 °C a ten ranní nešel pod 12 °C. Poslední chladnější 24. leden pamatuje Tchaj-pej v roce 2012, kdy se nejvyšší denní teploty motaly kolem 15 °C.

V úterý 26. ledna 2016 bylo v Česku tepleji než na jihu Číny / severu Vietnamu či Laosu a nejedná se o žert. Neobvykle chladné počasí totiž provázelo jižní Asii i v tento den, v některých městech to vypadalo takto:

V Čan-ťiang bylo ve 14 hodin zataženo s deštěm a teploměr k tomu ukazoval pouze necelých 6 °C.

V Hanoji bylo ve shodný čas také zataženo a deštivo a teplota vzduchu činila 7 °C.

A město Luang Prabang na severu Laosu hlásalo zataženo, déšť a bezmála 8 °C.
V některých českých městech, včetně Prahy, možná bylo zataženo, ale nepršelo a teploty odpovídaly 10 °C až 11 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního...


REKORDY NA 20. KVĚTNA

REKORDY NA 20. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

Během víkendu budeme potřebovat jak sluneční brýle, tak také deštníky....

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

-2,1 °C, toť pro tuto chvíli teplotní dno r....


REKORDY NA 19. KVĚTNA

REKORDY NA 19. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

Duo sestávající z oblasti nízkého tlaku se sídlem na...

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

Jak úterní, tak také středeční noční a ranní čas se...