ZIMA UKÁZALA SVOU SÍLU I V ASII – OD RUSKA AŽ PO LAOS

27.1.2016 9:41 | Autor: Jan Horák

Předešlé lednové dny byly ve znamení zimního počasí, a to jak v Česku, tak i ve Spojených státech amerických. Avšak nejen východ a severovýchod Spojených států amerických hlásil velké problémy, komplikace spojené s výraznou zimní vlnou neušetřily ani třetí kontinent severní polokoule – Asii. Chladný vzduch, který obvykle neopouští sever Asie, se totiž vlivem vhodného rozložení tlakových útvarů rozlil po celém asijském východě a jihovýchodě – až na sever Laosu.

KLDR a Jižní Korea

Do Korejské lidově demokratické republiky vtrhly tuhé mrazy již v úterý 19. ledna, kdy metropolitní Pchjongjang zaznamenal v minimu až -17 °C (rekord z roku 1958, který činí -23 °C, však překonán nebyl) s tím, že maximum nabídlo -12 °C. V „sousedním“ Soulu bylo nejchladněji v neděli, to teplota vzduchu poklesla až k -18 °C (v roce 1974 si 24. leden připsal až -20 °C). Podprůměrné teploty nicméně provázely KLDR i po celý následující týden a hlavně ve vnitrozemí, jež je navíc poměrně hornaté, byly v důsledku silných mrazů pozorovány časté výpadky proudu a problémy s vytápěním, a to i v některých nemocnicích. Velmi chladné počasí si také bohužel připsalo desítky obětí na životech. Například ve městě Hesan na severu KLDR (kolem 700 m n. m.) se v neděli ochladilo až na -31 °C, přičemž přes den rtuť teploměru nešla nad -19 °C (před rokem v minimu -17 °C a v maximu +1 °C). Korejský meteorolog Ri Yong Nam dodal, že takto význačné ledové vlny přicházejí nanejvýš pouze jednou, ojediněle dvakrát, do roka.

Severní Čína a Mongolsko

Extrémní chlad registrovala i severní Čína – na severu autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko bylo na území města Genhe v pátek 22. ledna naměřeno až -48 °C, přesněji -47.8 °C. Historicky nejnižší zaznamenaná teplota však pokořena nebyla, neboť ta je rovna -49.6 °C. Na rovných -40 °C pak zavítalo hlavní město Mongolska – Ulánbátar, a to ve čtvrtek v noci (letištní stanice).

Čína, Vietnam a Laos

V jižnějších částech asijského východu už teploty tak těžkého záporu nedosahovaly, v rámci místních poměrů ale byly nemalou nesnází.

Velkoměstský Hongkong v neděli slevil až na 3 °C (Tmax 8 °C) – za poslední více než půlstoletí se tu nic takového nestalo (na konci 19. století se v Hongkongu zrodilo totální minimum, a to 0 °C). V měsíci lednu se v Hongkongu minima pohybují v průměru okolo 15 °C, neděle tedy byla značně podprůměrná.

Tchaj-pej na Tchaj-wanu se vrcholné fáze chladné vlny taktéž dočkala v závěru předešlého týdne – po dobu všech 24 hodin setrvaly teploty v rozmezí od 4 °C do 6 °C. V sobotu 24. ledna 2015 byste v Tchaj-peji zimu hledali jen marně, protože odpolední čas přinesl až 24 °C a ten ranní nešel pod 12 °C. Poslední chladnější 24. leden pamatuje Tchaj-pej v roce 2012, kdy se nejvyšší denní teploty motaly kolem 15 °C.

V úterý 26. ledna 2016 bylo v Česku tepleji než na jihu Číny / severu Vietnamu či Laosu a nejedná se o žert. Neobvykle chladné počasí totiž provázelo jižní Asii i v tento den, v některých městech to vypadalo takto:

V Čan-ťiang bylo ve 14 hodin zataženo s deštěm a teploměr k tomu ukazoval pouze necelých 6 °C.

V Hanoji bylo ve shodný čas také zataženo a deštivo a teplota vzduchu činila 7 °C.

A město Luang Prabang na severu Laosu hlásalo zataženo, déšť a bezmála 8 °C.
V některých českých městech, včetně Prahy, možná bylo zataženo, ale nepršelo a teploty odpovídaly 10 °C až 11 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...