ZIMA JE FUČ – V LEDNICI A V DALŠÍCH PĚKNĚJI NEŽ V…

9.3.2018 9:01 | Autor: Kamil Sojka

Byť to na první poslech může znít bláznivě, na území České republiky byl letošní Mezinárodní den žen nejhřejivější například v Lednici. Teplotní křivka této zdánlivě chladomilné jihomoravské obce totiž po 13. hodině zamířila nad hranici 11,0 °C, namátkově v okruhu 15. hodiny políbila mez 11,9 °C. K jarnosti čtvrtečního dne dále přispěla převážně slunná obloha, přestože na nějaký ten nevodonosný mrak došlo. Podobně jako v přilehlé Břeclavi, kde se rtuť teploměru krátce po 14. hodině dotkla sympatických 12,4 °C. Břeclav zásluhou této hodnoty pokořila Palmu de Mallorcu, metropoli španělských Baleár. Ta v témže čase (tj. 120 minut po obědě) hovořila o 12,3 °C a hlavně zataženém nebi a dešťových kapkách, z čehož vyplývá, že nejen v Břeclavi bylo skutečně pěkněji než na Mallorce.

Strážnice pod Veselím nad Moravou se taktéž tvářily dosti teple, v odpoledních hodinách pobyly v těsné blízkosti 12,3 °C, čímž fakticky srovnaly krok s mallorskou Palmou. Mimoto se jí povedlo předběhnout Madrid, který ve shodném termínu pobyl pod 10 °C (ilustrativně ve 13 hodin 8,7 °C).

Teploměr sídlící ve Hroznové Lhotě (asi 7 km východně od Strážnic) v 16 hodin evidoval 12 °C, doslovně řečeno 12,2 °C. Sličná Celsiovka, dokonce natolik, že skrze ni Hroznová Lhota přebyla východobulharský Burgas (10 °C) nebo evropsko-asijský Istanbul (11 °C). Ale pojďme do ještě vzdálenějších krajin, kupříkladu v Šanghaji se včerejší 16. hodina prezentovala skromnými 8 °C, přičemž ve smyslu denního maxima se jednalo o 9 °C a něco.

Stanice v Brně-Černovicích v 15 hodin a 55 minut registrovala 10,5 °C, v jihokorejském Soulu, jehož zeměpisná šíře odpovídá zeměpisné šíři jižní Itálie, v tu chvíli byli rádi za 6 °C. Vrátíme-li se zpátky na půdu evropského kontinentu, dojdeme ke zjištění, že dejme tomu v severoitalských Benátkách (přímo ve městě) bylo v 16 hodin a 0 minut (plus mínus několik sekund) naměřeno 7,7 °C, tedy o bezmála 3 °C méně než ve východním sektoru moravského hlavního města. Jak je možné, že Benátky podlehly Brnu? No protože hostily mlhu, sice ne nijak zvlášť sebevědomou, ale s teplotami si pohrála.

Tož když už jsme nakousli to Brno, tak se nyní musíme vydat do Prahy. V jejím centru, tím je myšleno v Klementinu, se mezi 13. až 14. hodinou odehrála exkurze k rovným 10 °C. Být o 8 °C tepleji, padl by značně zestárlý rekord z 8. března 1864, jímž je 18,1 °C. Nicméně rozhodně lepší „pouhých“ 10 °C namísto -23,0 °C jako tomu bylo v letopočtu 1785. Kousek od IKEM (Institutu klinické a experimentální medicíny), jinak řečeno v Libuši, se čtvrtečním stropem stalo 9 °C, Mezinárodní den žen 1990, který přinesl až 15,4 °C, proto atakován nebyl. Zato leckteré daleké končiny ano – v 16 hodin Praha-Libuš informovala o skoro jasnu, tak jako čínský Peking (39° s. š.), a 9,1 °C, kdežto centrum Čínské lidové republiky o 5,8 °C.

9,9 °C odehrálo se ve 14 hodin a 55 minut, dějištěm tohoto dění byla Kutná Hora, pohledné město ležící na půli cesty mezi Čáslaví a Kolínem. Turecká Ankara v identickém okamžiku evidovala 9,2 °C, že se nachází o něco výše (cca 900 m n. m.) ji však neomlouvá. Kutnohorští se zkrátka měli lépe. Nemluvě o tom, že v loňském 8. březnu Ankara dosáhla až na 17,2 °C (v 15 hodin 16,1 °C). Předloňský Mezinárodní den žen byl v Ankaře ještě teplejší, jeho denním maximem bylo určeno 18,9 °C.

Momentálně zůstáváme u původního plánu – nejteplonosnější bude neděle.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...