ZIMA JE FUČ – V LEDNICI A V DALŠÍCH PĚKNĚJI NEŽ V…

9.3.2018 9:01 | Autor: Kamil Sojka

Byť to na první poslech může znít bláznivě, na území České republiky byl letošní Mezinárodní den žen nejhřejivější například v Lednici. Teplotní křivka této zdánlivě chladomilné jihomoravské obce totiž po 13. hodině zamířila nad hranici 11,0 °C, namátkově v okruhu 15. hodiny políbila mez 11,9 °C. K jarnosti čtvrtečního dne dále přispěla převážně slunná obloha, přestože na nějaký ten nevodonosný mrak došlo. Podobně jako v přilehlé Břeclavi, kde se rtuť teploměru krátce po 14. hodině dotkla sympatických 12,4 °C. Břeclav zásluhou této hodnoty pokořila Palmu de Mallorcu, metropoli španělských Baleár. Ta v témže čase (tj. 120 minut po obědě) hovořila o 12,3 °C a hlavně zataženém nebi a dešťových kapkách, z čehož vyplývá, že nejen v Břeclavi bylo skutečně pěkněji než na Mallorce.

Strážnice pod Veselím nad Moravou se taktéž tvářily dosti teple, v odpoledních hodinách pobyly v těsné blízkosti 12,3 °C, čímž fakticky srovnaly krok s mallorskou Palmou. Mimoto se jí povedlo předběhnout Madrid, který ve shodném termínu pobyl pod 10 °C (ilustrativně ve 13 hodin 8,7 °C).

Teploměr sídlící ve Hroznové Lhotě (asi 7 km východně od Strážnic) v 16 hodin evidoval 12 °C, doslovně řečeno 12,2 °C. Sličná Celsiovka, dokonce natolik, že skrze ni Hroznová Lhota přebyla východobulharský Burgas (10 °C) nebo evropsko-asijský Istanbul (11 °C). Ale pojďme do ještě vzdálenějších krajin, kupříkladu v Šanghaji se včerejší 16. hodina prezentovala skromnými 8 °C, přičemž ve smyslu denního maxima se jednalo o 9 °C a něco.

Stanice v Brně-Černovicích v 15 hodin a 55 minut registrovala 10,5 °C, v jihokorejském Soulu, jehož zeměpisná šíře odpovídá zeměpisné šíři jižní Itálie, v tu chvíli byli rádi za 6 °C. Vrátíme-li se zpátky na půdu evropského kontinentu, dojdeme ke zjištění, že dejme tomu v severoitalských Benátkách (přímo ve městě) bylo v 16 hodin a 0 minut (plus mínus několik sekund) naměřeno 7,7 °C, tedy o bezmála 3 °C méně než ve východním sektoru moravského hlavního města. Jak je možné, že Benátky podlehly Brnu? No protože hostily mlhu, sice ne nijak zvlášť sebevědomou, ale s teplotami si pohrála.

Tož když už jsme nakousli to Brno, tak se nyní musíme vydat do Prahy. V jejím centru, tím je myšleno v Klementinu, se mezi 13. až 14. hodinou odehrála exkurze k rovným 10 °C. Být o 8 °C tepleji, padl by značně zestárlý rekord z 8. března 1864, jímž je 18,1 °C. Nicméně rozhodně lepší „pouhých“ 10 °C namísto -23,0 °C jako tomu bylo v letopočtu 1785. Kousek od IKEM (Institutu klinické a experimentální medicíny), jinak řečeno v Libuši, se čtvrtečním stropem stalo 9 °C, Mezinárodní den žen 1990, který přinesl až 15,4 °C, proto atakován nebyl. Zato leckteré daleké končiny ano – v 16 hodin Praha-Libuš informovala o skoro jasnu, tak jako čínský Peking (39° s. š.), a 9,1 °C, kdežto centrum Čínské lidové republiky o 5,8 °C.

9,9 °C odehrálo se ve 14 hodin a 55 minut, dějištěm tohoto dění byla Kutná Hora, pohledné město ležící na půli cesty mezi Čáslaví a Kolínem. Turecká Ankara v identickém okamžiku evidovala 9,2 °C, že se nachází o něco výše (cca 900 m n. m.) ji však neomlouvá. Kutnohorští se zkrátka měli lépe. Nemluvě o tom, že v loňském 8. březnu Ankara dosáhla až na 17,2 °C (v 15 hodin 16,1 °C). Předloňský Mezinárodní den žen byl v Ankaře ještě teplejší, jeho denním maximem bylo určeno 18,9 °C.

Momentálně zůstáváme u původního plánu – nejteplonosnější bude neděle.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ČERNA

REKORDY NA 22. ČERNA

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...


NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...


REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...