V Bolívii řádilo tornádo v extrémní nadmořské výšce: ve 4 000 m n. m.

12. 12. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 12.12.2019 21:35
ǀ
Kamil Sojka

„Na horách tornáda nehrozí.“ Tento pocit sdílí mnozí a je pravda, že ve vyšších nadmořských výškách jsou tornáda méně běžná. To však neznamená, že jsou vůči nim horské krajiny imunní.

Ostatně, ve večerních hodinách v pátek 29. července 2005 nad Ústeckým krajem vznikla supercela, která do Krušných hor přinesla tornádo o síle F2 (rychlost větru 181 až 253 km/h). Ve Spojených státech byla v minulosti tornáda zaznamenána i v polohách kolem 3 000 m n. m. a ještě větší extrém před několika dny nastal v Bolívii.

 

 

 

Proč jsou tornáda ve vyšších nadmořských výškách méně běžná, je celkem jednoduché – vyšší nadmořské výšky mají chladnější a stabilnější vzduch, tedy nevhodné prostředí pro silné bouřky a tornáda, která je doprovázejí. Občas však počasí vezme za své a jde proti statistikám. Tak jako v sobotu 28. července 2012, kdy se fotografovi (z americké Národní meteorologické služby) Chrisu Kirbymu podařilo zachytit tornádo poblíž coloradské hory Mount Evans. Země se dotklo v nadmořské výšce kolem 3 600 m n. m., což z něj udělalo druhé nejvýše zaznamenané tornádo v USA.

 

 

 

Ve středu 7. července 2004 bylo tornádo pozorováno v kalifornském národním parku Sequoia. Ke kontaktu se zemí došlo v nadmořské výšce 3 650 až 3 700 m n. m., což je nejvíce, lépe řečeno nejvýše v rámci Spojených států amerických.

 

 

Další výškový rekord z Bolívie?

Bolívie, s rozlohou bezmála 1 099 000 km² sedmadvacátá největší země na Zemi, se rozprostírá v tropickém podnebném pásu. Navzdory tomu jí není cizí mráz ani sníh. Mohou za to Andy, které se na bolivijském území zvedají do nadmořské výšky až 6 542 m n. m. (vrchol hory Sajama).

V Andách se nachází také nejlidnatější, de facto i hlavní bolivijské město – La Paz. Rozprostírá se v polohách od 3 400 do 4 100 m n. m., přičemž mezinárodní letiště El Alto leží ve 4 060 m n. m. Jedná se o nejvýše položené mezinárodní letiště na světě.

Právě severním okrajem mezinárodního letiště El Alto, jakož i přilehlými čtvrtěmi, se před pár dny, odpoledne v neděli 8. prosince, prohnalo tornádo. Přestože nebylo moc silné, napáchalo nějaké škody, když poškodilo několik desítek domů. Doprovázelo bouřku, při které meteorologická stanice na mezinárodním letišti El Alto naměřila nárazy větru o rychlosti až přes 75 km/h.

Je možné, že tornádo, které se na konci minulého týdne prohnalo periférií La Pazu, je tím vůbec nejvýše zaznamenaným tornádem. Záznamy jsou však v tomto ohledu velmi omezené, nelze to proto říci s jistotu.

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

REPORT ǀ 2.8.2020

Sledovali jsme on-line: Studená fronta přinesla bouřky a vydatný déšť

AKTUÁLNĚ ǀ 1.8.2020

Noční svítící oblaka – podívejte se jak je zachytily naše webkamery

ZE SVĚTA ǀ 31.7.2020

Červenec se loučí extrémním vedrem

ZE SVĚTA ǀ 30.7.2020

Přívaly vody, silný vítr. V Karibiku řádí bouře Isaias