V Antarktidě naměřili přes 20 °C, na Islandu měl vítr sílu superhurikánu

16. 02. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 16.2.2020 00:35
ǀ
Kamil Sojka

Rozmary počasí pokračují. Antarktida prožila nejteplejší den v historii – na severu kontinentu teplota poprvé překročila hranici 20 °C, zatímco na mnoha místech v Česku zůstala pod 5 °C. O 14 000 km severněji, v zemi ohně a ledu – na Islandu –, zase vítr dosáhl rychlosti přes 255 km/h.

O víkendu 8. a 9. února se nad Argentinským mořem nacházel střed tlakové výše (proto se hodnoty atmosférického tlaku na jihu Argentiny pohybovaly až okolo 1025 hPa), která byla součástí soustavy tlakových výší mezi Austrálií a Jižní Amerikou. Kolem nich, zčásti také kolem rozsáhlé tlakové níže nad jihovýchodním Pacifikem, až do Antarktidy proudil teplý vzduch od severozápadu.

 

 

Profesionální meteorologická stanice na ostrově Seymour, ležícím přibližně 90 km východně od Antarktického poloostrova, v průběhu sobotního večera zaznamenala až 10,6 °C s tím, že v neděli rtuť teploměru vystoupala až k 15,5 °C. Na stanici pojmenované podle Bernarda O’Higginse, ležící o 120 km dále směrem na severozápad na západním pobřeží Antarktického poloostrova, byla v sobotu zaznamenána maximální teplota 3,6 °C a o den později 5,5 °C. Rozdíl byl způsobený tzv. fénem (föhnem). Například do Brna minulá neděle přinesla nanejvýše 5,7 °C, to znamená o 10 °C méně než na antarktický ostrov Seymour.

 

 

Sporných 21 °C

Na ostrově Seymour se kromě profesionální meteorologické stanice nachází ještě další stanice, primárně určená pro monitorování permafrostu. Na této stanici v neděli 9. února teplota dosáhla až 20,8 °C, což je nejvyšší hodnota, která kdy byla v Antarktidě naměřena. Zatím však nejde o oficiální údaj, hodnotu, jakož i samotnou stanici bude přezkoumávat Světová meteorologická organizace. Podle některých odborníků za platnou uznána nebude, mj. z toho důvodu, že teplotní čidlo této stanice je umístěno ve výšce 1,5 m nad zemí, tedy 0,5 m pod normou. Oficiálním absolutním antarktickým rekordem je 18,4 °C a naměřen byl nedávno, ve čtvrtek 6. února tohoto roku, a to na stanici Esperanza (pokořen byl předchozí absolutní rekord 17,5 °C z března 2015, rovněž naměřený na stanici Esperanza).

 

 

Superhurikán jménem Dennis/Victoria

Během noci ze 14. na 15. února se nad severním Atlantikem, resp. mezi Britskými ostrovy, Grónskem a Islandem usadily dvě mimořádně hluboké tlakové níže. V jednu chvíli se v obou tlakových nížích atmosférický tlak pohyboval až okolo 930 hPa, v jedné z nich, jejíž střed se v sobotu přiblížil k jihozápadnímu pobřeží Islandu, dokonce klesl k hodnotám až okolo 920 hPa. Tato extrémně hluboká cyklóna, známá též jako bouře Dennis/Victoria, do Irska a Spojeného království přinesla nárazy větru o rychlosti povětšinou mezi 70 až 110 km/h.

 

 

Mnohem bouřlivější počasí panovalo na Islandu, kde i v nížinách vítr v nárazech dosahoval rychlosti přes 150 km/h. Příkladem na stanici Hraunsmúli (10 m n. m., cca 90 km severozápadně od Reykjavíku) byl registrován náraz o síle až 169 km/h. Jeden z vůbec nejsilnějších nárazů větru byl hlášen v pátek dopoledne na hoře Hafnarfjall (cca 40 km severně od Reykjavíku), a to 256 km/h. Málem tak padl absolutní rekord z 16. ledna 1995, kdy byl na stanici Gagnheiði na severovýchodě Islandu zaznamenán náraz o rychlosti 267 km/h.

 

Mohlo by Vás zajímat

BOUŘKY,FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 27.5.2020

Texas (z)pustošily kroupy větší než tenisáky

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 27.5.2020

Ve čtvrtek se mírně ochladí a také zaprší

ZE SVĚTA ǀ 26.5.2020

Austrálie zažila nejsilnější bouři za poslední dekádu

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 26.5.2020

Středa bude nejteplejším dnem týdne