U Perského zálivu řádily bouře, klasické i písečné

31. 03. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 31.3.2020 21:39
ǀ
Kamil Sojka

Prakticky přesně po týdnu se do oblasti Perského zálivu vrátily bouřky doprovázené silnějším větrem a zejména vydatnějšími srážkami. Tentokrát však země Středního východu nezahalila pouze kupovitá oblačnost, nýbrž také prach a písek spojený s písečnými bouřemi.

V pátek 27. března se nad Středomořím, resp. mezi Baleárskými ostrovy, Apeninským a Balkánským poloostrovem a Tureckem rozprostíral přes tři tisíce kilometrů dlouhý pás oblačnosti. Souvisel se soustavou tlakových níží nad Středozemním mořem a Malou Asií. Jedna tlaková níže se v závěru minulého pracovního týdne nacházela také nad Rudým mořem. Zvolna se prohlubovala a postupovala směrem na východ, resp. byla vytlačována tlakovou výší postupující přes Libyi a Egypt. O víkendu pak hlavně do Íránu, ale rovněž Iráku, Kuvajtu či Saúdské Arábie přinesla četné bouřky.

Nad Středozemní moře díky živějšímu počasí mimo jiné pronikal prach a písek ze Sahary:

 

 

 

Podle profesionální meteorologické stanice v Basře na jihu Iráku v sobotu 28. března vítr vanul průměrnou rychlostí až kolem 55 km/h. Důvodem byla bouřka, která v odpoledních hodinách zasáhla značnou část stejnojmenné provincie. Na automatické stanici nacházející se severně od města Um Qasr, přibližně 40 km jižně od Basry, byl při této bouřce zaznamenán náraz větru o rychlosti až 89 km/h. Celkem spadlo jen 1,3 mm srážek, avšak za pouhých 5 minut, jejich intenzita se tak pohybovala okolo 16 mm/h. Bouřka se přehnala i přes nedaleký íránský Ábádán, kde na metr čtvereční napršelo přibližně 5 litrů vody a kde vítr v nárazech dosahoval až 70 km/h.

 

 

Blesky, hromy, prach a písek

V milionovém Ahvázu na jihozápadě Íránu při sobotních bouřkách napršelo, stejně jako v Ábádánu, 5 mm srážek. To odpovídá zhruba 20 % dlouhodobého průměru pro měsíc březen, který je po prosinci, lednu, listopadu a únoru nejdeštivějším měsícem roku. Spolu s bouřkou dorazilo ochlazení, a to z letních 27 °C na 19 °C. O den dříve Ahváz naměřil až 30,1 °C, o den později nanejvýše 25,7 °C. Ve čtvrtek 29. června 2017 se rtuť teploměru zastavila až na 53,7 °C, což je jedna z vůbec nejvyšších hodnot naměřených na Zemi. Ještě větší extrém byl naměřen ve zmíněné Basře v pátek 22. července 2016, a to 53,9 °C.

Stotisícové město Masjed Solejman, ležící 90 km severovýchodně od Ahvázu, se dočkalo 28 mm srážek, tzn. o 23 mm více než Ahváz, a poblíž Dezfúlu (přes 250 000 obyv.) spadlo 32 mm. Na některých místech sobotní úhrny překročily čtyřicetimilimetrovou hranici. Například v Aligudarzu (41 mm), ve Fase (47 mm) anebo v Jásúdžu (56 mm).

 

 

Prohlubující se cyklóna a s ní spojené bouřlivější povětrnostní podmínky vedly k rozvíření pouštního prachu a písku, který potrápil především Saúdskou Arábii a dále Bahrajn a Katar.

 

 

 

Písečná bouře v Hafar al-Batinu na severu Saúdské Arábie:

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.6.2020

Ve středu přibude srážek, teploty zůstanou příjemné

AKTUÁLNĚ ǀ 2.6.2020

Léto začalo teplotami do pětadvaceti stupňů

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.6.2020

Úterý nabídne příjemné teploty okolo 20°C, zejména večer se objeví přeháňky.

ZE SVĚTA ǀ 1.6.2020

Střední Ameriku poničila bouře Amanda