
Pod bod mrazu ve čtvrtek teplota klesla na více než 3 000 synoptických meteorologických stanicích ležících nad rovníkem. To rozhodně není málo, protože na celé severní polokouli se nachází bezmála 6 600 synoptických meteorologických stanic. Vzhledem k různým podnebným podmínkám, s čímž souvisí hustota zalidnění, samozřejmě nejsou rozmístěny rovnoměrně. Nejvíce jich najdeme v Evropě, v Severní Americe (hlavně ve Spojených státech) a dále v některých asijských zemích, naopak třeba na severu Afriky je jich velmi poskrovnu.
Tuto stanici, kterou provozuje Dánský meteorologický institut, najdeme na samém severu Grónska, jímž je mys Morrise Jesupa. Jde o nejsevernější stanici vůbec. Zdroj: DMI
Hranice -40 °C byla během čtvrtečního dne dosažena anebo pokořena na 85 místech, přičemž skoro všechna, přesně 83 z nich, ukazují na Asii. Výjimkou je pak Summit Camp na východě Grónska, tam bylo o půlnoci naměřeno -46,2 °C, a Eureka v kanadské provincii Nunavut (v noci až -41,5 °C).
Summit Camp, Grónsko (3 195 m n. m.). Zdroj: Ed Stockard
Na Sibiři takřka padesátistupňový mráz
Vůbec nejchladnějším místem byl Verchojansk v republice Sacha (137 m n. m.), rtuť tamního teploměru kolem 4. hodiny klesla až k -47,4 °C. Díky této hodnotě se čtvrtek 6. prosince stal nejmrazivějším dnem od čtvrtka 8. února, který nabídl až -49,7 °C. Na 6. prosinec připadá průměrná nejnižší denní teplota -44,9 °C, letos tedy mírný podprůměr. Absolutní minimum ani zdaleka ohroženo nebylo, je jím -58,1 °C a datuje se na letopočet 1898. V Ojmjakonu, který se s Verchojanskem pře o to, kdo je vlastně chladnější, ve čtvrtek teplota pod -39,9 °C nezavítala, v minimu se jednalo o -38 °C (6. prosince 1982 však Ojmjakon čelil až -59,9 °C).
Čtvrteční nejnižší denní minima v Asii. Zdroj: Google
Mongolské hlavní město bylo blízko rekordu
Třeskuté mrazy ale nepanovaly pouze v Rusku, dobrým příkladem je mongolská metropole Ulánbátar. V centru tohoto velkoměsta okolo čtvrteční 8. hodiny meteorologové naměřili až -31,1 °C, jelikož ale v roce 1985 zažili až -32,1 °C, o rekordním mrazu se hovořit nedalo. Na ulánbátarském letišti mrzlo, až praštělo o poznání více – v nočních a ranních hodinách až -35 °C, v pozdním večerním čase dokonce až -37 °C. Ani v tomto případě nicméně rekord pokořen nebyl, například 6. prosinec 2012 má na svědomí až -38 °C, přesněji -37,8 °C.