Spojené státy ochromila bouře Ulmer

15. 3. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 15.3.2019 11:43
ǀ
Kamil Sojka

Na americký západ, středozápad a zčásti také jih udeřila mohutná zimní bouře Ulmer. Přinesla nejen vydatný déšť a s ním spojené záplavy, nýbrž také husté sněžení a především velmi silný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až kolem 170 km/h.

Ten výrazně přispěl k rozsáhlým škodám, nemluvě o stovkách tisíc domácností, které se ocitly bez proudu. Bouřlivé počasí se mimo jiné podepsalo na letecké dopravě, celkem bylo zrušeno anebo odloženo více než 4 500 letů. Kvůli přívalům sněhu byly rovněž uzavřeny některé hlavní silniční tahy, celkově se uzavírka dotkla přes 1 500 km silnic (tj. čtyřnásobek naší D1).

 

(Havarovaný tahač v Coloradu. Zdroj: Colorado State Patrol)

 

(Dopravní situace nedaleko Colorada Springs. Zdroj: Heather Skold)

 

Ve velehorských oblastech v Coloradu napadly desítky centimetrů sněhu s tím, že největší sněhová nadílka se konala nedaleko hranice s Novým Mexikem, kde bylo zaznamenáno přes 110 cm nového sněhu. Se sněžením zápolil také metropolitní Denver, kde spadlo 16 mm srážek, avšak z toho převážná většina ve formě sněhu. Výsledkem byla až přes 10 cm hluboká sněhová pokrývka.

 

(Takto dopadl jeden z domů v Denveru. Zdroj: David Zalubowski)

 

Pustošivý vítr

Národní meteorologická služba (National Weather Service) při bouři Ulmer v průběhu 24 hodin (mezi úterním a středečním večerem) registrovala přibližně 350 nárazů větru o síle 80 km/h a více. Nejhůře na tom bylo východní Colorado, Nové Mexiko a severní a západní Texas, kde nárazy větru dosahovaly rychlosti až přes 120 km/h. Vůbec nejsilnější náraz větru byl naměřen v horském průsmyku na jihu Nového Mexika, a to 167 km/h, prakticky tatáž hodnota však byla evidována i v Pine Springs na západě Texasu, a to 166 km/h.

 

(Zdroj: NASA)

 

Extrémně nízký tlak vzduchu

Za oceánem se bouře Ulmer skloňovala jako „bomb cyclone“. V zásadě jde o rychle se prohlubující (zesilující) tlakovou níži a v tomto případě tomu tak bylo. V úterý večer byl tlak vzduchu v centru cyklóny Ulmer roven 994 hPa, o 12 hodin později již 970 hPa. Tedy za půlden propad o 24 hPa. Minimální hodnota tlaku vzduchu ve finále činila 968 hPa, což pravda k pokoření absolutního rekordu (v rámci hodnot tlaku vzduchu nenaměřených v tropických cyklónách) nestačilo, neb 13. ledna 1913 byl v New Yorku naměřen tlak vzduchu 955 hPa.

Rekordy přesto padaly. V kansasském městě Dodge City uprostřed tohoto pracovního týdne díky tlakové níži Ulmer tlak vzduchu klesl až k 974,7 hPa. Šlo o nejnižší hodnotu tlaku vzduchu za posledních více než 100 let, přestože absolutní rekord z roku 1878, jímž je 971,6 hPa, atakován nebyl. Jinak tomu bylo ve stotisícovém městě Pueblo v Coloradu, kde tlak vzduchu klesl pod 975 hPa, a to poprvé za celou dobu měření (od roku 1893). Původní rekord činil 976,6 hPa.

 

(Bouře Ulmer očima družice GOES-East. Zdroj: NOAA)

 

(Střed bouře Ulmer očima družice GOES-East. Zdroj: NOAA)

 

(Srážky spojené s tlakovou níží Ulmer. Zdroj: NWS)

Mohlo by vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 25.5.2019

V neděli bude polojasno a opět se dočkáme vyšších teplot

REPORT,ZÁZNAM ON-LINE REPORTU ǀ 25.5.2019

Sledovali jsme on-line: Přes Česko přecházela studená fronta, místy se vyskytovaly bouřky!

AKTUÁLNĚ ǀ 25.5.2019

Česko naměřilo až 25 °C, ráno ale došlo i na mráz

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 24.5.2019

Přes střední Evropu budou o víkendu postupovat studené fronty, i tak se dočkáme teplot přes 20 °C