Severní Island zasypalo extrémní množství sněhu

ǀ
Kamil Sojka

Na severu Islandu se počátek tohoto týdne vepsal do historie. Svůj podíl na tom má docela hluboká tlaková níže (v centru 970 až 965 hPa), která se na přelomu uplynulého a stávajícího týdne nacházela mezi Grónskem a Skandinávií. Po její zadní straně, s pomocí další další cyklóny u Země Františka Josefa (souostroví ležící východně od Špicberk), na Island pronikl vzduch mající kořeny ve střední Arktidě, proto teploty klesly hluboko pod bod mrazu (až kolem -20 °C). Třeskutý mráz však nebyl tím hlavním, zato srážky ano.

 

Zdroj: EUMETSAT, Wetterzentrale

 

Do Akureyri, které je po Velkém Reykjavíku (označení pro islandskou metropolitní oblast sestávající z Hafnarfjörðuru, Kópavoguru a Reykjavíku, kde žijí dvě třetiny Islanďanů) druhým největším islandským městem, toto arktické cyklonální proudění přineslo 15 mm srážek. Nezdá se to být mnoho, ve skutečnosti se ale jedná o přibližně 30 % měsíčního (prosincového) průměru. Nicméně nejpodstatnějším je to, že díky těmto srážkám výška sněhové pokrývky přesáhla 100 cm – v pondělí ráno meteorologové naměřili 105 cm. A tolik sněhu v Akureyri v prosinci ještě neleželo. Napomohl k tomu předešlý měsíc – v pátek 30. listopadu byla výška sněhové pokrývky rovna 75 cm. A tolik sněhu v Akureyri ani v listopadu ještě neleželo.

 

 

 

 

 

 

Reykjavík stále čeká

Hlavní město se prozatím pořádné sněhové nadílky nedočkalo. První záchvěv zimy se odehrál v pondělí 5. listopadu, kdy Reykjavík hlásil 3 cm sněhu. Poté dlouho nic, k další tvorbě souvislé sněhové pokrývky došlo až v noci na včerejšek, přičemž do dneška ještě trochu sněhu přibylo –  v 9 hodin byly reykjavíkské ulice pokryty 5 cm sněhu. Ani tentokrát ale zimní atmosféra nebude mít dlouhého trvání, nejbližší dny totiž do Reykjavíku přinesou až 5 °C. Reykjavíkské zimy jsou na rozdíl od těch v Akureyri obecně mírnější, může za to především Atlantik. Kupříkladu v zimě 2017/2018 se v Reykjavíku teploty pohybovaly v průměru okolo 0,0 °C (minimum -9,0 °C, maximum 8,6 °C), přičemž sněhu nanejvýše 16 cm, kdežto v Akureyri průměrná teplota odpovídala -0,7 °C (minimum -17,5 °C, maximum 10,5 °C) a v polovině února bylo k mání až 51 cm sněhu.

 

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 10.12.2019

Ve středu bude jasno, odpoledne ale bude přibývat oblačnosti i srážek

AKTUÁLNĚ ǀ 10.12.2019

Západní Evropu bičoval orkán, vítr měl rychlost přes 150 km/h

ZE SVĚTA ǀ 9.12.2019

Na Madagaskar udeřil ničivý cyklón Belna

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 9.12.2019

V úterý naměříme maximálně kolem 5 °C