Přívaly vody, silný vítr. V Karibiku řádí bouře Isaias

30. 07. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 30.7.2020 16:47
ǀ
Kamil Sojka

Nad vodami východního Karibského moře se ve středu večer zformovala již devátá tropická bouře letošní atlantické hurikánové sezóny nazvaná Isaias. Aktuálně ovlivňuje počasí ve východní části Dominikánské republiky, zejména však v Portoriku, kam přináší velmi vydatné srážky doprovázené silným větrem.

Minulý čtvrtek se nad pobřeží západní Afriky (resp. Guiney, Libérie a Sierry Leone) nasunul shluk převážně kupovité oblačnosti spojený s mělkou tlakovou níží, kterou pasátové proudění, směřující z východu na západ, unášelo k západu. V úterý tato tlaková níže dorazila k Malým Antilám (Barbados, Martinik, Svatá Lucie a další), za necelý týden tedy urazila přibližně 4 500 kilometrů, kde se více a více prohlubovala, až se nakonec vyvinula v tropickou bouři, kterou v průběhu dnešní noci a rána doprovázel vítr o průměrné rychlosti okolo 90 až 100 km/h.

 

TROPICKÁ BOUŘE ISAIAS Z POHLEDU DRUŽICE (30. 7. 2020 13:00 SELČ). ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Národní meteorologická služba (National Weather Service, NWS) kvůli tropické bouři Isaias vydala varování před vydatným deštěm a povodněmi, a to hlavně pro jižní a západní část Portorika. Varování bylo namístě, za 12 hodin, do čtvrtečního poledne, na řadě míst Portorika napršelo mezi 100 až 200 litry vody na metr čtvereční. Například v dvoutisícovém městečku Parguera spadlo 155 mm srážek a vítr v nárazech dosahoval rychlosti přes 80 km/h. V devadesátitisícovém městě Mayagüez na západním pobřeží Portorika padla dvousetmilimetrová hranice, k poledni bylo naměřeno 238 mm srážek. Nárazy větru rovněž překračovaly 80 km/h.

Východnímu Portoriku se vydatný déšť vyhnul. Čtrnáctitisícové pobřežní město Ceiba zaznamenalo pouze 2 mm srážek, avšak nárazy větru o síle kolem 90 km/h. V portorickém hlavním městě, v několikasettisícovém San Juanu, které leží o zhruba 50 kilometrů západněji, byla situace odlišná. Do 12. hodiny spadlo nejčastěji od 80 do 110 mm srážek. Dlouhodobým průměrem pro sedmý měsíc je 130 mm, pro osmý 140 mm.

 

ROZBOUŘENÝ ATLANTIK V PORTORIKU. ZDROJ: ANN RIVERA

 

VÍTR STRHÁVAL STŘECHY… EL MANGÓ, VÝCHODNÍ PORTORIKO. ZDROJ: KEV•

 

VELKÁ VODA VE MĚSTĚ MAYAGÜEZ. ZDROJ: VICTORIA CABÁN FIGUEROA

 

Rekordman Isaias

Atlantická hurikánová sezóna 2020 je nadprůměrná – devátá pojmenovaná bouře se zpravidla objevuje v září nebo v říjnu, nikoli v červenci. Minulý rok se do 31. července objevily pouze dvě pojmenované bouře, Andrea a Barry (druhá se stala hurikánem první kategorie a zasáhla pomezí Louisiany a Texasu). V sezóně 2018 byl devátou pojmenovanou bouří hurikán první kategorie Isaac, který vznikl 7. září, v sezóně 2017 pak hurikán páté kategorie, tzv. superhurikán, Irma, který trval od konce srpna do poloviny září.

Tropická bouře Isaias je ve skutečnosti nejdřívější devátá pojmenovaná bouře v Atlantickém oceánu, dříve toto prvenství náleželo bouři, resp. hurikánu druhé kategorie Irene, který vznikl 4. srpna 2005, to znamená v nejaktivnější zaznamenané sezóně (ve které se objevilo osmadvacet pojmenovaných bouří, z nichž čtyři dosáhly intenzity superhurikánu [Emily, Katrina, Rita a Wilma]).

 

KATRINA, 28. SRPEN 2005. ZDROJ: NASA

 

ÚVODNÍ FOTO (SNÍMEK TROPICKÉ BOUŘE ISAIAS): CIMSS

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2020

Noc byla mrazivá, teplota klesala až k minus deseti

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2020

V Atlantiku se zformovala tropická cyklóna číslo 27, ohrožuje Bermudy

ZE SVĚTA ǀ 16.10.2020

Po extrémních deštích dorazily do Indie ničivé povodně

ZE SVĚTA ǀ 15.10.2020

Rekordní lijáky na severu Austrálie. Napršelo nejvíc od 40. let 20. století