Novým Zélandem se prohnala zimní bouře o síle hurikánu

29. 09. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 29.9.2020 17:18
ǀ
Kamil Sojka

Jen několik dnů poté, co začalo astronomické jaro (23. 9. – 21. 12.), Nový Zéland prožil nejhorší zimní bouři tohoto roku, doprovázenou vydatnými srážkami, resp. sněžením, a větrem dosahujícím síly až hurikánu druhé kategorie na Saffirově-Simpsonově stupnici.

Ve čtvrtek 24. a v pátek 25. září přes jihovýchodní Austrálii dále k východu postupovala tlaková níže. Souběžně s ní přes jižní Tichý oceán přecházela rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu, taktéž východním směrem. V sobotu 26. září, nad otevřeným oceánem, došlo k fúzi těchto dvou cyklón s tím, že nově vzniklá cyklóna již během sobotního večera začala ovlivňovat počasí na Novém Zélandu. Za 24 hodin, do nedělního večera, tlak vzduchu v jejím středu klesl o bezmála 40 hPa, přesněji z hodnot kolem 975 hPa k hodnotám kolem 938 hPa (takto rychlý pokles tlaku vzduchu uvnitř cyklóny je označován jako rapidní či explozivní cyklogeneze, v USA často jako bombogenesis, v překladu bombogeneze).

 

SNÍMEK Z DRUŽICE HIMAWARI-8 Z NEDĚLE 27. ZÁŘÍ (ZDROJ: RAMMB/CIRA)

 

Chladný, původem antarktický vzduch (zmírněný relativně teplým jižním Pacifikem) zejména na jih Jižního ostrova přinesl citelné ochlazení. Např. v Queenstownu okolo sobotní 15. hodiny naměřili denní maximum 15,3 °C, v pondělí v 15 hodin teploměr ukazoval 3,7 °C a ráno na zemi ležela několikacentimetrová vrstva mokrého sněhu, kvůli kterému byla mimo jiné zrušena většina letů. Sníh se vrátil také do Invercargillu a mnoha další míst v nejnižších polohách, jako třeba Dunedin, Te Anau anebo Wanaka. V horských oblastech napadlo i přes půl metru sněhu.

 

ZASNĚŽENÝ FRANKTON, LEŽÍCÍ 5 KM VÝCHODNĚ OD QUEENSTOWNU (ZDROJ: OTAGOCDEM)

 

JARNÍ SNÍH V MĚSTEČKU TAPANUI (ZDROJ: LIZ COWBURN)

 

JARNÍ SNÍH V MĚSTEČKU TAPANUI (ZDROJ: LIZ COWBURN)

 

ZAČÁTEK JARA V OBANU NA STEWARTOVĚ OSTROVĚ (ZDROJ: SOUTHLAND NZ)

 

NÁVRAT ZIMY NA QUEENSTOWNSKÉM LETIŠTI (ZDROJ: QUEENSTOWN AIRPORT)

 

Zatímco sněžení se týkalo výhradně Jižního ostrova, bouřlivý vítr bičoval jak Jižní, tak i Severní ostrov. V Aucklandu, s 1,6 milionem obyvatel největším městě Nového Zélandu, byly zaznamenány nárazy o rychlosti kolem 70 km/h. Na nejsevernějším novozélandském výběžku Cape Reinga, 300 km severozápadně od Aucklandu, vítr v nárazech dosáhl rychlosti kolem 90 km/h, podobně jako na jižním pobřeží Severního ostrova a na západním pobřeží Jižního ostrova. Ve Wellingtonu zaznamenali poryvy o síle mezi 100 až 110 km/h, nedaleko Christchurch o síle takřka 130 km/h. Jedna z nejvyšších hodnot byla zaznamenána na ostrově Secretary Island, a to 155 km/h.

 

MAXIMÁLNÍ NÁRAZY VĚTRU (ZDROJ: METSERVICE)

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2020

Noc byla mrazivá, teplota klesala až k minus deseti

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2020

V Atlantiku se zformovala tropická cyklóna číslo 27, ohrožuje Bermudy

ZE SVĚTA ǀ 16.10.2020

Po extrémních deštích dorazily do Indie ničivé povodně

ZE SVĚTA ǀ 15.10.2020

Rekordní lijáky na severu Austrálie. Napršelo nejvíc od 40. let 20. století