Novou Kaledonii zasáhl cyklón Oma

19. 2. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.2.2019 20:06
ǀ
Kamil Sojka

Přívaly deště doprovázené silným větrem dnes udeřily na necelých 300 000 obyvatel čítající souostroví Nová Kaledonie, jež je jedním ze zámořských území Francie. Za nepříznivým počasím v tomto případě nestály klasické bouřky, které známe u nás, nýbrž tropická tlaková níže, přesněji cyklón Oma.

 

Tropická cyklóna Oma očima družice Aqua (19. 2. 2019)

 

Čtyřtisícové městečko Koumac ležící na severu Nové Kaledonie, které v průběhu dnešního dne od oka cyklónu Oma dělilo „pouze“ 200 km (tj. letecká vzdálenost mezi Brnem a Prahou), už od ranních hodin omýval silný až prudký vítr o rychlosti kolem 50 km/h s tím, že nárazy překračovaly 80 km/h. Pro tuto chvíli jde o nejbouřlivější povětrnostní podmínky tohoto roku. Další komplikací byly intenzivní srážky, kterých spadlo 152 mm (do dnešní 23. hodiny tamního času), což představuje bezmála 90 % průměrného měsíčního úhrnu srážek (únor je spolu s lednem nejdeštivějším měsícem).

 

Ne každý měl z cyklónu Oma těžkou hlavu…

 

Za týden… 700 km

Tropická tlaková níže Oma začala svou životní pouť u ostrova Espiritu Santo, jenž spadá pod stát Vanuatu a který je jeho největším ostrovem, a to v úterý 12. února. V následujících dnech se zdržovala prakticky na tom samém místě, do pohybu se dala až na konci předešlého týdne, kdy se vydala směrem na jihozápad, to znamená k Nové Kaledonii, potažmo Austrálii. Dnes odpoledne její střed přešel přes 20. jižní rovnoběžku, z čehož vyplývá, že za týden (a něco) urazila 700 km, což je na poměry tropických tlakových níží poměrně málo. Dnes odpoledne byla také nejsilnější, neb produkovala vítr o rychlosti okolo 140 km/h (cyklón 1. kategorie). Navzdory tomu podle aktuálních prognóz počasí v Austrálii neovlivní, v dalších dnech by totiž měla postupně slábnout.

 

Předpokládaný vývoj (spíše zánik) cyklónu Oma

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 25.5.2019

V neděli bude polojasno a opět se dočkáme vyšších teplot

REPORT,ZÁZNAM ON-LINE REPORTU ǀ 25.5.2019

Sledovali jsme on-line: Přes Česko přecházela studená fronta, místy se vyskytovaly bouřky!

AKTUÁLNĚ ǀ 25.5.2019

Česko naměřilo až 25 °C, ráno ale došlo i na mráz

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 24.5.2019

Přes střední Evropu budou o víkendu postupovat studené fronty, i tak se dočkáme teplot přes 20 °C