Na sever Nového Zélandu udeřila tornáda

03. 07. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.7.2020 14:15
ǀ
Kamil Sojka

Severní částí novozélandského Severního ostrova se prohnala tornáda. Jedno tornádo postihlo přes 140 000 obyvatel čítající město Tauranga, přesněji jeho předměstí Papamoa, kde žije asi 30 000 lidí, další Auckland, který je s přibližně 1,5 milionem obyvatel největším novozélandským městem.

K události došlo v pátek 26. a sobotu 27. června. V těchto dnech byl Nový Zéland zprava i zleva obklopen tlakovými výšemi (v obou tlak vzduchu dosahoval hodnot až okolo 1030 hPa), navzdory tomu na Severním i Jižním ostrově převládala velká oblačnost. Důvodem byla mělká (1005 až 1000 hPa) tlaková níže se středem nad východním Tasmanovým mořem, asi 500 až 600 km západně od západního pobřeží Severního ostrova.

 

Oceánie (a polární noc na jižní polokouli) na snímku z japonské družice Himawari 8 (27. 6. 2020). Zdroj: RAMMB/CIRA

 

S převážně oblačnou až zataženou oblohou a severozápadním oceánským prouděním zejména na Severním ostrově, kde byl vliv tlakové níže nejvýraznější, mimo jiné souvisely relativně vysoké teploty, resp. noční minima (na jižní polokouli od června do srpna trvá meteorologická zima). Například ve Wellingtonu, hlavním městě Nového Zélandu, bylo v noci z 26. na 27. června zaznamenáno minimum 12,9 °C, což je v rámci noci z 26. na 27. června nejvyšší hodnota přinejmenším od roku 2000.

Na opačném konci Nového Zélandu naopak mrzlo. V Dunedinu na jihovýchodě Jižního ostrova rtuť klesla k -0,6 °C, v jižnějším Invercargillu k -3,9 °C.

 

Teploty v sobotu 27. června v ranních hodinách. Zdroj: Meteociel

 

Nelítostná tornáda

Během pátečního i sobotního dne se na Severním ostrově tvořily četné bouřky, ojediněle intenzivní s nebezpečnými doprovodnými jevy. Mezi ně kromě prudkých nárazů větru a přívalových srážek patřila i tornáda. Do Taurangy na severním pobřeží Severního ostrova v sobotu bouřková mračna přinesla 49 mm srážek, což odpovídá necelé polovině dlouhodobého průměru pro měsíc červen (115 mm). Na předměstí Papamoa se navíc v dopoledních hodinách objevilo tornádo (tromba se dotkla zemského povrchu) a napáchalo řadu škod, naštěstí však nikdo nebyl zraněn.

 

Bouřky na Severním ostrově v sobotu 27. června. Zdroj: NASA

 

Tornádo se na přelomu posledního červnového pracovního týdne a víkendu přehnalo také přes Auckland, přesněji přes předměstí Est Tamaki či Otara, pozorováno bylo také v Mangawhai, ležícím necelých 90 km severně od Aucklandu. Na poloostrově Whangaparaoa, který se nachází přibližně 30 km severně od Aucklandu, byl podle MetService naměřen náraz větru o rychlosti 76 km/h, stejně jako v oblasti Manukau Heads 15 km jihozápadně od Aucklandu.

 

Auckland, předměstí Papatoetoe. Zdroj: Geoff Mackley

 

Auckland, předměstí Papatoetoe. Zdroj: Geoff Mackley

 

Tornado destruction in Auckland caught on camera Video credits Geoff Mackley / James Baran / Victoria Dairy / Leasha Cutts

Zveřejnil(a) Geoff Mackley dne Pátek 26. června 2020

 

 

Auckland, předměstí Otara. Zdroj: @qiutiankuaile

 

Auckland, předměstí Otara. Zdroj: @qiutiankuaile

 

Auckland, předměstí Otara. Zdroj: @qiutiankuaile

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 4.8.2020

Východní pobřeží Číny zasáhl tajfun Hagupit

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 3.8.2020

I dnes na našem území spadlo přes 50 mm srážek

REPORT ǀ 2.8.2020

Sledovali jsme on-line: Studená fronta přinesla bouřky a vydatný déšť

AKTUÁLNĚ ǀ 1.8.2020

Noční svítící oblaka – podívejte se jak je zachytily naše webkamery