Na Madagaskar i Novou Kaledonii udeřila tropická cyklóna

14. 02. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 14.2.2020 17:29
ǀ
Kamil Sojka

Na jižní polokouli uplynulé dny patřily tropickým cyklónám. Nejdříve se přes Západní Austrálii přehnal silný cyklón Damien, doprovázený větrem o rychlosti až přes 200 km/h. Následně francouzská Nová Kaledonie čelila cyklónu Uesi, který s sebou kromě ničivého větru přinesl extrémní srážky. A poté Madagaskar zasáhla tropická bouře Francisco, jež ovlivnila počasí i na ostrovech Mauricius a Réunion, jenž je stejně jako Nová Kaledonie zámořským departementem Francie.

Prognóza ohledně postupu a vývoje tropické tlakové níže Damien se ukázala být pravdivá. Krátce před tím, než se její oko dostalo nad západoaustralské pobřeží, zesílila na druhý stupeň na Saffirově-Simpsonově stupnici, a to díky větru vanoucímu rychlostí až okolo 175 km/h s tím, že v nárazech měl až 205 km/h. Oko cyklónu druhého stupně Damien v sobotu 8. února těsně minulo sedmnáctitisícové město Karratha, kde byl zaznamenán náraz větru o síle až 195 km/h. Jde o největší extrém za celou dobu měření (od r. 2003), překonán byl náraz 143 km/h zaznamenaný 9. ledna 2006 (tropická bouře Clare).

 

 

 

Celkově ve městě Karratha napršelo 236 mm srážek, to je trojnásobek dlouhodobého průměru pro měsíc únor (75 mm). Navzdory tomu tím nejdeštivějším únorem zůstává únor 2011, a to s 349 mm. K vůbec nejsušším únorům se pak řadí loňský únor, a to s 0 mm.

S přívaly dešťové vody se však nepotýkala pouze Karratha. V městečku Roebourne, ležícím přibližně 30 km východně od Karrathy, minulý víkend napršelo 235 mm srážek, tedy pouze o 1 mm méně. Únorovým normálem, resp. dlouhodobým průměrem je přitom 60 mm. V únoru 1943 se Roebourne dočkalo 325 mm srážek, naproti tomu v únoru 2005 nespadla ani kapka.

V Leinsteru v centrální části Západní Austrálie od pondělí 10. února 15:00 do úterý 11. února 3:00 zaznamenali 15 mm srážek, v tomto případě cca 37 % měsíčního normálu. Na vině byla post-tropická cyklóna Damien, která úplně zanikla až nad Velkým australským zálivem.

 

 

Jeden příběh končí, druhý začíná

V době, kdy cyklón Damien započal svou pouť napříč západoaustralským vnitrozemím, se o 5 000 km východněji, nad Korálovým mořem, začala formovat nová tropická cyklóna. Konkrétně mezi Novou Kaledonií a Vanuatu. Již v neděli 9. února dosáhla intenzity tropické bouře, v poledne produkovala vítr o rychlosti okolo 70 km/h. Pojmenována byla jako Uesi. Během následujících 48 hodin se tropická bouře Uesi vyvinula v cyklón první kategorie. Ten byl nejsilnější v průběhu úterního odpoledne a večera, když jej doprovázel vítr o síle okolo 140 km/h. V tu chvíli jeho střed míjel sever Nové Kaledonie, která čelila vydatným srážkám.

V několikatisícovém městě Koumac na severu Nové Kaledonie spadlo 265 mm srážek, tedy asi 155 % měsíčního úhrnu (dlouhodobý průměr pro únor se pohybuje kolem 170 mm).

 

 

 

Francisco

V prvních únorových dnech se severně od Madagaskaru utvořil přes 3 000 km dlouhý pás oblačnosti a bouřek. Jednalo se o tlakovou níži. Zpočátku postupovala východním až jihovýchodním směrem, koncem předešlého pracovního týdne se nicméně stočila směrem na západ. Na západ pokračovala i poté, ve dnech 11. a 12. února se podepsala na Mauriciu a Réunionu, a to četnými přeháňkami, v neposlední řadě bouřkami.

 

 

Šlo o vcelku izolovanou tlakovou níži, která se zvolna prohlubovala. Mezi Madagaskarem a Mauriciem/Réunionem ale její prohlubování nabralo na rychlosti a brzy se proměnila v tropickou bouři, pojmenovanou jako Francisco a doprovázenou větrem o průměrné rychlosti až kolem 80 km/h. Meteorologická stanice v Toamasině, s více než 300 000 obyvateli druhém největším městě Madagaskaru, zasaženým středem tropické bouře Francisco, do pátečního odpoledne naměřila 89 mm srážek, což odpovídá asi čtvrtině měsíčního úhrnu.

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 2.4.2020

Po Česku silné mrazy udeřily na Spojené státy

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.4.2020

V pátek přibude oblačnosti, na jihu Moravy budou teploty stoupat k 13 °C

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.4.2020

Ve čtvrtek ráno nás ještě čekají mrazy, přes den pak teploty vystoupají až k 13 °C

AKTUÁLNĚ ǀ 1.4.2020

Duben začal teplotami hluboko pod nulou, na severu Čech bylo -23 °C