Na centrální Středomoří udeřila bouře o síle hurikánu třetí kategorie

13. 12. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 13.12.2019 22:43
ǀ
Kamil Sojka

Po Islandu a Britských ostrovech začal velmi silný vítr spolu s vydatnými srážkami, ve vyšších polohách sněhovými, sužovat Francii, Alpy a centrální Středomoří. V Pyrenejích za 24 hodin, od čtvrtečních do pátečních 14:00, spadlo i přes 200 mm srážek, ve Středomoří zase nárazy větru dosáhly rychlosti až přes 180 km/h, tedy v podstatě síly hurikánu třetí kategorie.

Mimořádně hluboká tlaková níže, která v úterý 10. prosince do hor nedaleko islandského Reykjavíku přinesla poryv větru o síle téměř 260 km/h a která ovlivnila počasí v západní, severní a částečně střední Evropě, se přemístila nad severní Atlantik, přesněji do míst mezi Grónskem, Islandem, Skandinávií a Špicberkami. Tím však cyklonální charakter počasí v Evropě neskončil, naopak – nad Irsko a Velkou Británii se ve čtvrtek nasunula další tlaková níže, jejíž vliv v pátek pocítila i Česká republika, když na mnoha místech napadl sněhový poprašek.

 

 

 

Kolem této tlakové níže, a částečně také kolem azorské tlakové výše, začal do západního Středomoří proudit chladnější vzduch od severozápadu. Toto severozápadní proudění doprovázely četné a poměrně vydatné srážky, jejichž intenzita byla na pomezí Francie a Pyrenejského poloostrova a dále na severu Španělska znásobena návětrným efektem hor. Například meteorologická stanice u lyžařského střediska Lunada, nacházející se v nadmořské výšce 700 m n. m., za 24 hodin, do pátečních 7:00, zaznamenala 115 mm srážek, zatímco v přímořském městě Santander jen 20 mm.

Srážkové úhrny pohybující se až v řádech stovek milimetrů byly v důsledku návětrného efektu hor hlášeny i v Pyrenejích. Podle Météo-France v západní části Pyrenejí, konkrétně v městečku Laruns, v období od 12. 12. 2019 14:00 do 13. 12. 2019 14:00 spadlo 214 mm srážek.

 

 

Mistrál aneb Když anemometr ukazuje přes 180 km/h

Příliv chladnějšího vzduchu od severozápadu si nad relativně teplými vodami západního Středozemního moře vynutil vznik další, rychle se prohlubující tlakové níže. Do pátečního odpoledne v jejím středu, který se tou dobou nalézal nad Jaderským mořem, tlak vzduchu klesl z hodnot okolo 1000 hPa k hodnotám okolo 980 hPa, tedy přibližně o 20 hPa. Barometr v chorvatském městě Pula v 18 hodin hlásil 981 hPa, to znamená o 19 hPa méně než o půlnoci. Podobně tomu bylo i jinde.

 

 

Po zadní (západní) straně tlakové níže se středem nad severním Jaderským mořem do Ligurského a Tyrhénského moře pronikal chladný a suchý vzduch z Alp. Takový vítr je zvaný mistrál nebo též maestral. Souvisí s ním převážně slunečné počasí, avšak za cenu bouřlivého větru. Proto se v těchto mořích páteční odpoledne neslo ve znamení malé oblačnosti a větru, který měl v nárazech i přes 150 km/h. Nejsilnější náraz větru byl jako obvykle při této situaci registrován na Korsice, v tomto případě ve vnitrozemí na stanici Calacuccia, a to 183 km/h. Na samém severu Korsiky, na mysu Corse, byl naměřen náraz o rychlosti 173 km/h a v obci Cagnano o rychlosti 167 km/h.

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 8.7.2020

Pobřeží Chorvatska bičoval vichr o síle orkánu

AKTUÁLNĚ ǀ 8.7.2020

Podívejte se na fotky komety Neowise, která bude pozorovatelná i pouhým okem

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 8.7.2020

Ve čtvrtek budou teploty na východě Česka stoupat k 25 °C

AKTUÁLNĚ ǀ 7.7.2020

Teploty v Česku klesly k nule, na Slovensku sněžilo