Miliony lidí bez proudu. Isaias ochromil východní pobřeží Spojených států

06. 08. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 6.8.2020 22:03
ǀ
Kamil Sojka

Přes východní pobřeží Spojených států v pondělí a v úterý postupoval Isaias, devátá pojmenovaná bouře letošní hurikánové sezóny v oblasti Atlantiku. Jako první zasáhl Jižní Karolínu, kam dorazil před pondělním polednem. Tou dobou byl silnou tropickou bouří doprovázenou větrem o průměrné rychlosti kolem 110 km/h. Ve večerních hodinách téhož dne, těsně před tím, než se jeho střed (oko, které v tomto případě nebylo příliš zřetelné) dostal nad pevninu, ještě stihl zesílit na hurikán první kategorie, doprovázený větrem o průměrné rychlosti až kolem 140 km/h.

 

HURIKÁN PRVNÍ KATEGORIE ISAIAS NA SNÍMKU Z DRUŽICE GOES 16 (3. SRPNA V 19 HODIN). ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Ve stotisícovém pobřežním městě Wilmington v Severní Karolíně ráno panovalo bezvětří, v 8 hodin tamní profesionální meteorologická stanice hlásila 0 km/h. Do večera, jak se přiblížil hurikán Isaias, se však situace drasticky změnila a po 23. hodině vítr dosahoval v nárazech rychlosti 110 až 130 km/h. Jeden z nejsilnějších nárazů větru byl v rámci obou Karolín zaznamenán přibližně 40 km jihozápadně od Wilmingtonu, v devítitisícovém pobřežním městě Oak Island, a to 140 km/h.

 

OAK ISLAND, DEN POTÉ. ZDROJ: STEVE LANCIANI

 

Přes Virginii, Maryland, Pensylvánii a další východoamerické státy se již Isaias prohnal jako tropická bouře. Silná tropická bouře, přinášející s sebou poryvy větru o rychlosti přes 100 km/h a velmi vydatné srážky, kdy na některých místech napršelo mezi 130 až 230 litry vody na metr čtvereční. Například v šestnáctitisícovém Elktonu na severu Marylandu spadlo 165 mm srážek, podobně jako v nedalekém Middletownu v severní části státu Delaware, kde napršelo 190 mm. Do Washingtonu, hlavního města Spojených států, konkrétně na letiště Ronalda Reagana, Isaias přinesl „pouze“ 75 mm (což odpovídá 100 % dlouhodobého průměru pro měsíc srpen).

 

CHARLOTTE HALL NA JIHU MARYLANDU PO BOUŘI ISAIAS. ZDROJ: JOSH OWENS

 

CHARLOTTE HALL NA JIHU MARYLANDU PO BOUŘI ISAIAS. ZDROJ: JOSH OWENS

 

CHARLOTTE HALL NA JIHU MARYLANDU PO BOUŘI ISAIAS. ZDROJ: JOSH OWENS

 

PROTIPOVODŇOVÉ ZÁBRANY U HISTORICKÉ BUDOVY V NEW YORKU. ZDROJ: VIHAR GADHESARIYA

 

Nejvíce problémů způsobil vítr. V Atlantic City v New Jersey dosáhl v nárazech rychlosti až 106 km/h, v Dewey Beach v Delaware až 109 km/h, v Ocean City v Marylandu až 119 km/h atd. Podobným hodnotám se nevyhnula ani velkoměsta jako Washington, Filadelfie anebo New York. Na letišti Johna F. Kennedyho byl okolo úterní 14. hodiny naměřen náraz o síle až 113 km/h. Při bouři Sandy, která na konci října 2012 udeřila na New York a která asi o týden dříve nad východní Kubou zesílila na hurikán třetí kategorie, byl na letišti Johna F. Kennedyho naměřen náraz o síle nanejvýše 111 km/h.

 

ISAIAS V NEW YORKU. ZDROJ: ERIK PINDROCK

 

ISAIAS V NEW YORKU. ZDROJ: BRANDON LAWRENCE

 

ISAIAS V NEW YORKU. ZDROJ: PHILIP TURNER

 

Vůbec nejsilnější náraz větru byl při bouři Isaias naměřen na vrcholu 1 917 m vysoké hory Mount Washington v New Hampshire, a to 235 km/h. Podle National Weather Service se jedná o absolutně nejsilnější náraz větru zaznamenaný v měsíci srpnu.

Přes 3,5 milionu amerických domácností se kvůli silnému větru ocitlo bez proudu. Ve čtvrtek ráno bylo ve státech Connecticut, Massachusetts, New Jersey, New York a Pensylvánie stále bez proudu 1,8 milionu domácností, nejvíce v Connecticutu, a to přes 615 000.

 

 

ÚVODNÍ FOTO: ERIK PINDROCK

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 23.9.2020

Bouře Teddy dorazila do Kanady, americký jih sužují povodně

ZE SVĚTA ǀ 22.9.2020

USA zasáhl rekordní mráz

ZE SVĚTA ǀ 21.9.2020

Došla jména pro tropické bouře – jejich počet je letos nebývalý

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 18.9.2020

Řecko sužuje medikán, přináší extrémní srážky a vítr o síle přes 100 km/h