Mauricius ohrožuje sílící cyklón Gelena

8. 2. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 8.2.2019 00:23
ǀ
Kamil Sojka

Od roku 1892 Mauricijskou republiku zasáhlo již několik desítek tropických tlakových níží s tím, že tou poslední nejhorší je cyklón Dina, který udeřil v lednu 2002 a jenž přinesl nárazy větru o rychlosti až okolo 230 km/h. Zároveň se jedná o čtvrtý nejsilnější cyklón v mauricijských dějinách. Vyplývá to z dat Mauricijských meteorologických služeb (Mauritius Meteorological Services).

 

Pět nejsilnějších cyklónů mauricijské historie

 

Začátkem tohoto pracovního týdne se poblíž severního pobřeží Madagaskaru zformovala skupina bouřkových mračen, jež postupně začala splývat a rotovat kolem středu (oblasti s nejnižším atmosférickým tlakem). Jinými slovy se utvořila tropická tlaková níže. Ta ve středu ráno našeho času produkovala vítr o maximální rychlosti 70 km/h, dle Saffir-Simpsonovy stupnice tedy šlo o tropickou bouři. Pojmenována byla jako Gelena. Během noci ze středy na čtvrtek Gelena zesílila na cyklón 1. kategorie, v 8 hodin SEČ maximální rychlost větru odpovídala 130 km/h.

 

 

 

 

Horší než Dina?

Podle aktuálních prognóz bude cyklón Gelena postupovat jihovýchodním směrem, takže k Mauriciu, a přitom nabírat na intenzitě. O víkendu by už Gelena měla produkovat vítr o maximální rychlosti až přes 210 km/h, což představuje cyklón 4. kategorie. V tomto případě, pokud by na Mauricius udeřila plnou silou, by mohla překonat cyklón Dina, načež by se stala čtvrtým nejsilnějším cyklónem za celou dobu pozorování.

 

Předpokládaný vývoj cyklónu Gelena. Zdroj: CIMSS

 

Funani

Na družicových snímcích zachycujících dění v okolí Mauricia dominoval ještě jeden oblačný vír, přesněji cyklón 4. kategorie jménem Funani. Zrodil se prakticky v tu samou dobu jako Gelena, akorát na trochu jiných souřadnicích, a to přibližně 1 000 km severovýchodně od Mauricia, odkud se vydal na jih až jihovýchod. A nad vodami otevřeného Indického oceánu setrvá až do svého zániku. Ve čtvrtek večer v blízkosti jeho oka vítr vanul tempem v okruhu 215 km/h, hranicí supercyklónu je 252 km/h.

 

Cyklóny Funani a Gelena ve čtvrtek v 15 hodin SEČ. Zdroj: CIMSS

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 23.7.2019

Středa bude jasná, nejvyšší teploty opět tropické

AKTUÁLNĚ ǀ 23.7.2019

V polárních oblastech Evropy bylo takřka 30 °C

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.7.2019

Úterní teploty se přiblíží k 30 °C, jen na severovýchodě ČR bude chladněji

ZE SVĚTA ǀ 22.7.2019

Bouře Danas přinesla do Japonska extrémní srážky