K Mosambiku míří další silná tropická cyklóna

24. 4. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 24.4.2019 16:38
ǀ
Kamil Sojka

Šest týdnů poté, co Mosambickou republiku zasáhl velmi silný cyklón Idai, jenž si kromě škod přesahujících 23 miliard korun vyžádal stovky obětí na životech a který je kvůli tomu tou nejhorší přírodní katastrofou v mosambických dějinách, k této africké zemi míří další ničivá bouře.

 

(Před a po – přechod cyklónu Idai přes půlmilionové pobřežní město Beira)

 

Jmenuje se Kenneth a je již čtrnáctou pojmenovanou bouří v letošní rekordní sezóně tropických tlakových níží v jihozápadní části Indického oceánu. Zformovala se na začátku tohoto týdne, a to nedaleko severního cípu Madagaskaru. Odtud pokračovala směrem na západ neboli ke Komorským ostrovům, přičemž začala zesilovat. Dnes krátce po poledni, když se její střed nacházel přibližně 150 km východně od největšího ostrova Komor, jímž je Velký Komor, produkovala vítr o rychlosti až kolem 130 km/h s nárazy až přes 160 km/h, takže se jednalo o cyklón 1. kategorie. Předpovědní modely povětšinou počítají s tím, že Kenneth nad otevřenými vodami Mosambického průlivu dosáhne intenzity cyklónu 2. až 3. kategorie, avšak například dle modelu HWRF by se mohlo jednat až o cyklón 4. kategorie produkující vítr o síle až okolo 230 km/h.

 

(Jedna z prognóz ve věci vývoje cyklónu Kenneth)

 

Problém jménem voda

Kenneth se pohybuje jen pozvolna, rychlostí zhruba 350 km/den, očekávané srážkové úhrny jsou proto extrémní. V pobřežních oblastech v severním Mosambiku by mělo celkem spadnou až přes 500 mm srážek čili až přes 500 litrů vody na metr čtvereční s tím, že povětšinou by v oblasti zasažené cyklónem Kenneth mělo napršet 50 až 250 mm deště. To stejně jako v případě cyklónu Idai povede k rozsáhlým a devastujícím záplavám.

 

(Kenneth, jak jej během dneška spatřila družice Suomi NPP)

 

Dva údery? Bezprecedentní

Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) stát Mosambik v letech 1934 až 2018 zasáhlo deset tropických bouří a deset cyklónů, cyklón Idai byl tím pádem jedenáctým cyklónem za posledních více než 80 let. V minulosti se však nestalo, aby Mosambik v průběhu jedné sezóny zasáhly dva cyklóny 2. či vyšší kategorie. I v tomto je stávající sezóna tropických cyklón v jihozápadním Indickém oceánu výjimečná. Za vůbec nejhorší bouři v historii Mosambiku je považována bouře Leon-Eline, cyklón 4. kategorie (max. rychlost větru 210 km/h), jež se vyskytla koncem února 2000.

 

(Cyklón 3. kategorie Jokwe patří k nejničivějším cyklónům v historii Mosambiku)

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,FOTOGRAFIE ǀ 22.8.2019

Obrazem: Sao Paulo zahalil kouř, rozsah požárů v Amazonském pralese je patrný ze satelitních snímků

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.8.2019

V pátek k nám začne proudit teplý vzduch, víkendové teploty budou tropické

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 22.8.2019

Vlnící se studená fronta přinesla na naše území přes 100 mm srážek

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 21.8.2019

Čtvrtek bude polojasný s teplotami do 25 °C