K Filipínám dorazil silný tajfun Kammuri

02. 12. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 2.12.2019 13:05
ǀ
Kamil Sojka

K východnímu pobřeží Filipín v pondělí odpoledne dorazilo oko silného tajfunu Kammuri, kvůli kterému byly evakuovány desítky tisíc lidí a v několika provinciích uzavřeny školy.

Kammuri je třiatřicátou pojmenovanou bouří letošní pacifické tajfunové sezóny, v níž se doposud objevilo šestnáct tajfunů. Poslední z nich, Kammuri, se zformoval na začátku uplynulého týdne u laguny Truk, která se nachází v souostroví Chuuk, nejlidnatější oblasti Federativních států Mikronésie. Tou dobou se jednalo o bezejmennou tropickou depresi, doprovázenou větrem o rychlosti okolo 50 km/h. Ta postupovala západním směrem a v úterý 26. listopadu nedaleko Guamu dosáhla intenzity tropické bouře, kdy nabyla jména Kammuri. Během noci na středu poté začala produkovat vítr o síle přes 120 km/h, a tak se stala tajfunem.

 

TROPICKÁ DEPRESE (KAMMURI) NA SNÍMKU Z DRUŽICE HIMAWARI-8

 

 

V posledním listopadovém týdnu měl vítr v tajfunu Kammuri nanejvýše 140 km/h, což odpovídá tajfunu 1. kategorie. S posledním měsícem roku však dorazila změna. Tajfun Kammuri se začal poměrně rychle prohlubovat (došlo k propadu tlaku vzduchu v jeho středu) a tím zesilovat. V neděli 1. prosince v 7 hodin SEČ jej doprovázel vítr o rychlosti 120 km/h, v pondělí 2. prosince v 7 hodin SEČ už o rychlosti kolem 200 km/h. Za 24 hodin tedy zesílil z tajfunu 1. kategorie na tajfun 3. kategorie, jehož oko bylo vzdáleno jen pár desítek kilometrů severně od filipínského ostrova Samar.

 

 

TAJFUN 3. KATEGORIE KAMMURI NA SNÍMKU Z DRUŽICE HIMAWARI-8

 

Trpký vstup do prosince

Tajfun Kammuri, na Filipínách známý též jako Tisoy (lokální název), se přežene přes střední a severní část Filipín, to znamená mimo jiné přes ostrovy Samar, Masbate, Mindoro a v neposlední řadě Luzon včetně metropolitní Manily, kterou by jeho oko podle aktuálních předpovědí mělo minout o zhruba 100 km. Na řadě míst by se srážkové úhrny měly pohybovat až v řádech stovek milimetrů, nemluvě o větru o rychlosti přes 150 km/h.

Meteorologická stanice ve městě Catarman (přes 90 000 obyv.) na severu ostrova Samar k pondělní 17. hodině hlásila 80 mm srážek (a nárazy větru o rychlosti přes 100 km/h), to je asi 15 % dlouhodobého průměru pro měsíc prosinec. Do úterního rána se ale ještě očekává dalších 100 až 150 mm, celkově přes 200 mm.

 

 

PŘEDPOKLÁDANÝ VÝVOJ TAJFUNU KAMMURI

 

Vzácný jev na hranici jižní a severní polokoule?

Rozsáhlý, vír připomínající systém bouřek a oblačnosti se momentálně udržuje nad severním Indickým oceánem kousek od Somálska a je velmi pravděpodobné, že se vyvine v tropickou bouři, případně cyklón 1. kategorie.

Méně rozsáhlý, víru zatím nepříliš podobný systém bouřek a oblačnosti se však v tuto chvíli nalézá také na opačné straně rovníku, asi o 1 000 km jižněji. Dle numerických modelů by se i tato oblast nižšího tlaku vzduchu měla přeměnit na tropickou bouři, později cyklón 1. až 2. kategorie.

Pokud k tomu nakonec dojde, nastane velice vzácný jev – dvě tropické cyklóny najednou se v západní oblasti severního Indického oceánu moc často nevyskytují. Navíc při rovníku.

 

 

POTENCIONÁLNÍ TROPICKÉ BOUŘE/CYKLÓNY NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA (2. 12. 2019)

Mohlo by Vás zajímat

REPORT ǀ 2.8.2020

Sledovali jsme on-line: Studená fronta přinesla bouřky a vydatný déšť

AKTUÁLNĚ ǀ 1.8.2020

Noční svítící oblaka – podívejte se jak je zachytily naše webkamery

ZE SVĚTA ǀ 31.7.2020

Červenec se loučí extrémním vedrem

ZE SVĚTA ǀ 30.7.2020

Přívaly vody, silný vítr. V Karibiku řádí bouře Isaias