Jižní Japonsko zasáhl extrémní přívalový déšť

15. 05. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 15.5.2019 07:34
ǀ
Kamil Sojka

V japonské prefektuře Okinawa (cca 1,4 milionu obyv.) během pouhých několika hodin napršely stovky litrů vody. Jak uvedla Japonská meteorologická agentura, srážky o takovéto intenzitě se objeví zhruba jednou za padesát let.

Na počátku tohoto týdne se nad severovýchodní Čínou udržoval střed relativně hluboké tlakové níže (minimální hodnoty tlaku vzduchu se pohybovaly okolo 995 hPa), přičemž počasí v jižní Číně ovlivňovala další, v tomto případě mělčí oblast nižšího tlaku vzduchu. Nad centrální oblastí Číny se pak nacházela tlaková výše. Výsledkem byl mimo jiné vznik frontální vlny o délce přibližně 4 000 km (tj. dvacetinásobek letecké vzdálenosti mezi Brnem a Prahou).

 

 

Nad Filipínským a Východočínským mořem se v důsledku panující povětrnostní situace tvořily bouřky. Jeden bouřkový systém se vytvořil také nad souostrovím Jaejama (cca 54 000 obyv.), které spadá pod zmíněnou prefekturu Okinawa a v němž se nalézají nejjižnější a nejzápadnější ostrovy Japonska.

 

 

 

(Pondělní bouřky nad souostrovím Jaejama očima družice Terra. Zdroj: NASA)

 

400 mm srážek za jedno ráno

Na přibližně 1 500 obyvatel čítajícím ostrově Jonaguni v průběhu pondělního jitra spadlo 400 mm srážek, z toho 277 mm mezi 6. až 9. hodinou a z toho 110 mm mezi půl sedmou až půl osmou. Nebývale intenzivní déšť dle místních začal okolo 4. hodiny. Ve všech ohledech se jednalo o nejvyšší srážkové úhrny zaznamenané v měsíci květnu za celou dobu pozorování (tzn. od roku 2003).

 

(Přechod bouřky přes ostrov Jonaguni na radarovém snímku. Zdroj: MLIT)

 

OBRAZEM:

Bóra v Chorvatsku

Bouřlivé počasí spojené s cyklónou se středem nad Itálií v pondělí dělalo společnost také východnímu pobřeží Jadranu, kde řádila tzv. bóra, tedy prudký padavý vítr. Nad horami táhnoucími se podél Jaderského moře se v důsledku toho tvořila zajímavá oblaka, mj. ta lentikulární. Takto to vypadalo nad Rijekou:

 

(Zdroj: Pero Lovrovčić)

 

(Zdroj: Mate Komadina)

 

15. květen aneb Zima znovu zasahuje

Na závěr se ještě vydejme do severovýchodní části České republiky, kam dnešní ráno přineslo sněžení. A to nejen do horských oblastí, nýbrž i do středních poloh (400 až 600 m n. m.):

 

(Labská bouda, 1 320 m n. m. Zdroj: HUMLNET)

 

(Bouda pod Sněžkou, 950 m n. m. Zdroj: HUMLNET)

 

(Žacléř, 600 m n. m. Zdroj: HUMLNET)

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.6.2020

Ve středu přibude srážek, teploty zůstanou příjemné

AKTUÁLNĚ ǀ 2.6.2020

Léto začalo teplotami do pětadvaceti stupňů

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.6.2020

Úterý nabídne příjemné teploty okolo 20°C, zejména večer se objeví přeháňky.

ZE SVĚTA ǀ 1.6.2020

Střední Ameriku poničila bouře Amanda