Jižní Austrálií se prohnala masivní písečná bouře

8. 5. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 8.5.2019 23:16
ǀ
Kamil Sojka

Řadu míst v západní polovině australského spolkového státu Victoria během včerejšího odpoledne zahalila tma. Na vině bylo počasí, přesněji jev zvaný písečná bouře.

Přes jihovýchodní část australského kontinentu v úterý přecházela studená fronta související s rozsáhlým polem nižšího tlaku vzduchu nad Indickým oceánem a Tasmanovým mořem. Za touto studenou frontou do Victorie i okolních zemí začal od jihozápadu proudit chladnější a vlhčí vzduch. Proto se například v sedmnáctitisícovém Horshamu (cca 270 km severozápadně od Melbourne) včera dočkali až 22 °C, zatímco dnes nanejvýše 16 °C. Frontu mimo jiné doprovázel silnější vítr, který vzedmul větší množství jemného písku do vzduchu.

 

(Snímek z družice Suomi NPP. Zdroj: NASA)

 

Výsledkem byla typická „písečná tsunami“. Jako v apokalyptickém filmu si kvůli ní museli připadat obyvatelé Mildury, třicetitisícového města nacházejícího se u řeky Murray, která tvoří značnou část hranice mezi Novým Jižním Walesem a Victorií. Sem písečná bouře dorazila po 16. hodině a kromě toho, že den změnila v noc, přinesla nárazy větru o síle až kolem 60 km/h. Tamní média uvedla, že písečná bouře překvapila i meteorology. „Nebyla totiž patrná na našem radaru a takové snížení viditelnosti mě zaskočilo,“ konstatoval Dean Stewart z australského Úřadu pro meteorologii.

V přilehlém okolí byla písečná bouře ještě silnější. V městečkách jako Hopetoun (cca 700 obyvatel) anebo Walpeup (cca 200 obyvatel) totiž nárazy větru dosahovaly rychlosti 80 až 90 km/h.

 

(Zdroj: Ben Gross)

 

(Zdroj: 9News)

 

(Zdroj: Louise Hodgetts)

 

(Zdroj: Louise Hodgetts)

 

(Zdroj: Michael Moodie)

 

(Zdroj: Marcus Parker)

 

(Zdroj: Marcus Parker)

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.7.2019

Do Česka se vrátilo tropické počasí

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 20.7.2019

V neděli očekáváme déšť, ojediněle se objeví silné bouřky

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 19.7.2019

Sobotní teploty budou až tropické, přibude ale oblačnosti

ZE SVĚTA ǀ 19.7.2019

V Arktidě padl absolutní teplotní rekord