Fidži a okolní státy sužuje tropická cyklóna Tino

17. 01. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 17.1.2020 22:40
ǀ
Kamil Sojka

Některé státy Oceánie, v první řadě Fidži, ale taktéž Samoa anebo Tonga, se již několik desítek hodin potýkají jak se silným větrem, tak s poměrně vydatnými srážkami. Na vině je sílící tropická tlaková níže.

Na začátku týdne se mezi Šalamounovými ostrovy a Vanuatu nacházel střed oblasti nízkého tlaku vzduchu. Atmosférický tlak v něm dosahoval hodnot kolem 1000 hPa, například v obci Sola na vanuatském ostrově Vanua Lava byla v pondělí odpoledne zaznamenána hodnota 1001 hPa. Během následujících dnů tato oblast nízkého tlaku vzduchu zvolna postupovala k východu, přičemž se prohlubovala, až se nakonec v průběhu noci ze čtvrtka na pátek vyvinula v tropickou bouři, pojmenovanou jako Tino. Zároveň se stočila k jihu a začala nepříznivě ovlivňovat počasí především na Fidži, do určité míry rovněž na Samoe či v Tonze. V pátek, kdy se její střed přehnal přes východní část Vanua Levu (druhý největší fidžijský ostrov) navíc dosáhla intenzity cyklónu první kategorie, a to díky větru o průměrné rychlosti přes 120 km/h.

 

 

Meteorologická stanice na fidžijském ostrově Vanua Balavu od pátečního večera do sobotního rána hlásila prudký až bouřlivý vítr o síle okolo 55 až 65 km/h, nárazy však měly i přes 90 km/h. Příkladem tři hodiny po půlnoci byla průměrná rychlost větru 61 km/h. Barometr v tu chvíli ukazoval 974,6 hPa, na místní poměry velice podprůměrnou hodnotu. V období od 1. 1. 2012 do 31. 12. 2019 se atmosférický tlak v průměru pohyboval okolo 1011 hPa, celkově od 988 hPa (20. 2. 2016) do 1022 hPa (9. 5. 2018). Co se srážek týče, v pátek na ostrově Vanua Balavu spadlo 45 mm, tedy na metr čtvereční napršelo 45 litrů vody. V Suvě, metropoli Fidži, byla páteční srážková činnost slabší, do půlnoci spadlo 12 mm, to znamená přibližně 3 % dlouhodobého průměru pro měsíc leden.

Se silným větrem, velkou oblačností, místy vydatnými srážkami a v neposlední řadě bouřkami se nejen Fidži bude potýkat také o víkendu. Bouře Tino bude v nadcházejících dnech pokračovat jihovýchodním směrem, zanedlouho se tak ocitne nad otevřeným Pacifikem, kde by v jejím středu měl atmosférický tlak klesnout až k plus minus 960 hPa.

 

 

Rozbouřený Atlantický oceán

Cyklón (hurikán, tajfun) je vlastně vcelku izolovaná, zato ale někdy velice hluboká tlaková níže. Hluboké tlakové níže se v závěru pracovního týdne nacházely i nad severním Atlantickým oceánem, dohromady tři. Nejvíce výrazná, resp. nejvíce fotogenická byla ta prostřední, nalézající se uprostřed Atlantiku. Aktuálně směřuje k Britským ostrovům, cestu ji nicméně zablokuje tlaková výše, která o víkendu do značné míry přispěje k tomu, že do Česka pronikne vzduch od severozápadu až severu.

 

 

Další, v tomto případě nejhlubší a nejrozlehlejší tlaková níže se zdržovala u východního pobřeží Spojených států amerických. Míří k severovýchodu a stále se prohlubuje, v sobotu by se v jejím středu tlak vzduchu měl pohybovat mezi 957 až 953 hPa. V pátek po její zadní straně (a po přední straně tlakové výše nad americkým vnitrozemím) až k hranici Floridy pronikal chladný, původem arktický vzduch, a proto na většině území Spojených států amerických rtuť teploměru klesla pod bod mrazu.

 

 

 

Poslední z těchto tří tlakových níží se momentálně pohybuje mezi Britskými ostrovy, Islandem a Norskem. Skotsko kvůli ní zažilo bouřlivou noc, například v pátek v 1 hodinu prakticky celé západní pobřeží hlásilo nárazy o síle 100 až 130 km/h, ojediněle ještě silnější. Jeden z nejsilnějších nárazů větru byl však naměřen ve čtvrtek odpoledne, v pohoří Cairngorms, a to 154 km/h.

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 21.9.2020

Došla jména pro tropické bouře – jejich počet je letos nebývalý

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 18.9.2020

Řecko sužuje medikán, přináší extrémní srážky a vítr o síle přes 100 km/h

ZE SVĚTA ǀ 17.9.2020

Hurikán Sally zpustošil jihovýchod USA, napršelo až přes 750 mm srážek

AKTUÁLNĚ ǀ 17.9.2020

Řecko v pátek zasáhne medikán Cassilda, jeho síla může být rekordní