Bouřlivé počasí ve Středomoří

12. 2. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 12.2.2019 11:59
ǀ
Kamil Sojka

Přibližně 5 000 blesků v pondělí udeřilo na obou stranách Jaderského moře, a to jen v první polovině dne. Většina z nich byla detekována v Chorvatsku a zčásti také v sousední Bosně a Hercegovině. Bleskové aktivity se nicméně, byť jen v omezené míře, dočkali i ve Francii, v Německu a ve Švýcarsku, přičemž několik elektrických výbojů taktéž zaznamenaly jižní Alpy. Ve smyslu 11. února se poslední výraznější blesková aktivita jak na chorvatské, tak také na italské straně Jadranu odehrála v roce 2014, avšak byla o poznání slabší než letos.

 

„Dotek“ bouřky, jež 15. června 2014 do Dubrovníku přinesla přes 90 mm srážek

 

Mohutná kupovitá oblačnost se nad Balkánem, Itálií a Jaderským mořem tvořila kvůli oblasti nízkého tlaku vzduchu se středem právě nad malou louží mezi Apeninským a Balkánským poloostrovem. Relativně teplý a vlhký vzduch byl hybnou silou pro vznik silných vzestupných proudů, jež vyústily v oblaka typu cumulonimbus.

 

Pondělní bouřky v Itálii

 

Strmý propad teplot

Srážkové úhrny byly nejbohatší na území Bosny a Hercegoviny a Chorvatska, důvodem je návětrný efekt zdejších majestátných pohoří. Například ve městě Bihać ležícím asi 10 km východně od chorvatské hranice během rána a dopoledne spadlo 25 mm srážek, což představuje necelou třetinu (cca 27 %) dlouhodobého měsíčního průměru. Za zmínku dále rozhodně stojí prudké ochlazení způsobené změnou proudění, a to z jihozápadního na severozápadní – v 7 hodin Bihać zaznamenal 11,1 °C, o hodinu později…

 

 

Mistral aneb nárazy až přes 150 km/h

155 km/h. Takovémuto nárazu větru čelila Poštovna na Sněžce krátce před pondělní 8. hodinou, byla díky tomu, jako zpravidla při cyklonálním severozápadním proudění, největrnějším zákoutím celé České republiky. I Milešovka se s nejbouřlivějšími povětrnostními podmínkami potýkala ráno, maximální náraz odpovídal 115 km/h. Ale poryvy o rychlosti až přes 150 km/h dělaly společnost i Francii, přesněji Korsice, kde se projevil tzv. mistral. Jedná se o místní název pro silný vítr vanoucí od severu až severozápadu, jmenovitě z údolí řeky Rhôny, kde právě kvůli terénu nabírá na intenzitě (lze to přirovnat k řece – čímž užší koryto, tím rychlejší proud).

 

Včerejší maximální nárazy větru na Korsice

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,FOTOGRAFIE ǀ 22.8.2019

Obrazem: Sao Paulo zahalil kouř, rozsah požárů v Amazonském pralese je patrný ze satelitních snímků

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.8.2019

V pátek k nám začne proudit teplý vzduch, víkendové teploty budou tropické

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 22.8.2019

Vlnící se studená fronta přinesla na naše území přes 100 mm srážek

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 21.8.2019

Čtvrtek bude polojasný s teplotami do 25 °C