Balkán zasypal sníh, sněžilo i v Dubrovníku

25. 03. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.3.2020 16:53
ǀ
Kamil Sojka

Státy jihovýchodní Evropy se v posledních dnech potýkaly nejen s přílivem chladného vzduchu, ale taktéž s trvalými a vydatnými srážkami, které byly povětšinou sněhové. Sníh se objevil i v nejnižších polohách, pobřeží Jadranu nevyjímaje.

Na Balkán chladné severovýchodní až východní proudění, spojené s mohutnou tlakovou výší postupující jen velmi zvolna ze Skandinávie do Ruska, dorazilo minulý víkend, tzn. o pár desítek hodin později než k nám. Proto se v sobotu 21. března denní maxima v Česku, jakož i okolních státech, pohybovala nejčastěji mezi 4 až 8 °C, zatímco na Balkáně převážně od 18 do 22 °C. Masa teplého vzduchu ještě částečně byla i ve střední Evropě. Na jihu Maďarska se díky ní dočkali nejvyšších denních teplot kolem 20 °C (např. v Segedíně 20,8 °C), kdežto na severu bylo o 10 až 15 °C chladněji (např. v obci Jósvafő zaznamenali nanejvýše 8,9 °C).

 

 

V úvodu tohoto týdne již podprůměrné teploty panovaly napříč celým Balkánem, až na výjimku v podobě jižního Řecka. Ochlazení bylo opravdu citelné. Příkladem v centru srbského Bělehradu v sobotu teplota vystoupala na 21,4 °C, v neděli nepřekročila 7,5 °C a v pondělí se zastavila na 4,2 °C. Podobně tomu bylo na mnoha dalších místech, mimo jiné v chorvatském Osijeku – sobotní maximum činilo 20,0 °C, nedělní 6,3 °C a pondělní 3,4 °C.

 

 

 

Prakticky z léta rovnou do zimy

Zmíněná mohutná tlaková výše se postupně rozšířila až nad Egejské, resp. Krétské moře. Avšak zatímco nejen do České republiky přinesla jasnou oblohu, jihovýchod starého kontinentu hlásil zataženo a srážky. Důvodem byla tlaková výše ve vyšších vrstvách atmosféry, která přes Balkán postupovala dále k jihozápadu.

 

 

Sněžení se na Balkáně vyskytovalo od pondělního dne, nejvíce zasáhlo jihozápad Rumunska a západ Bulharska, dále Bosnu a Hercegovinu, Chorvatsko a Srbsko. Mnohde se srážkové úhrny pohybovaly v řádech desítek milimetrů. Ve městě Kruševac ve středním Srbsku (166 m n. m.), které v sobotu naměřilo až 23,4 °C, do středy spadlo okolo 30 mm srážek. Fakticky výhradně ve formě sněhu, a proto v Kruševaci ve středu ráno ležela souvislá sněhová pokrývka o hloubce 35 cm. Sníh zasypal i bulharské hlavní město Sofii, která ve středu ráno hlásila 22 cm. Přitom v sobotu teploměr ukázal až 22,1 °C. Sněhové vločky se nevyhnuly ani chorvatskému pobřeží, včetně Dubrovníku. Teplota nicméně zůstala nad bodem mrazu, k tvorbě sněhové pokrývky tak nedošlo.

 

 

 

 

 

 

Další mrazivé ráno v Česku

Noc na 25. března byla třetí nocí v řadě, kterou doprovodily teploty mezi -15 až -20 °C. Nejnižší minima byla tak jako v předchozích případech naměřena v šumavských mrazových kotlinách, už však nedosahovala takových hodnot jako v noci na 23. a 24. března. Příčinou je pohyb zmiňované mohutné tlakové výše, přesněji změna směru větru, a to na jihovýchodní. Jedna z nejnižších teplot byla během středečního jitra zaznamenána na Horské Kvildě, a to -17,1 °C (v úterý Horská Kvilda zaznamenala -19,2 °C a v pondělí -19,5 °C). K vůbec nejchladnějším zákoutím republiky zas a znovu patřila šumavská Jezerní slať, kde rtuť klesla k -18,2 °C (další nárůst oproti úterním -20,6 °C a pondělím -22,1 °C).

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2020

Noc byla mrazivá, teplota klesala až k minus deseti

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2020

V Atlantiku se zformovala tropická cyklóna číslo 27, ohrožuje Bermudy

ZE SVĚTA ǀ 16.10.2020

Po extrémních deštích dorazily do Indie ničivé povodně

ZE SVĚTA ǀ 15.10.2020

Rekordní lijáky na severu Austrálie. Napršelo nejvíc od 40. let 20. století