Austrálie zažila nejsilnější bouři za poslední dekádu

26. 05. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 26.5.2020 21:33
ǀ
Kamil Sojka

Přes největší australský svazový stát Západní Austrálii se přehnala nezvykle mohutná bouře, přinášející velmi intenzivní srážky a vítr o síle srovnatelné s hurikánem první kategorie. Více než šedesát tisíc domácností a podniků se kvůli extrémním povětrnostním podmínkám ocitlo bez proudu, přibližně čtyřiačtyřicet tisíc v metropolitní oblasti, tedy v Perthu a jeho okolí. Zcela odříznuté od elektřiny bylo i pobřežní město Margaret River, ležící přibližně 230 km jihozápadně od centra Perthu, v němž žije přes šest tisíc lidí. Podle australského Úřadu pro meteorologii (Bureau of Meteorology, BOM) se naposledy něco podobného stalo v roce 2012.

 

Zničený obchod na předměstí Perthu Bedford. Zdroj: Andrew B

 

Tenkrát, v úvodu australské meteorologické zimy, poblíž západoaustralského pobřeží došlo k tomu, že tropický systém (oblast nízkého tlaku vzduchu), který vznikl nad západní Indonésií a který zvolna postupoval k jihu, interagoval se studenou frontou spojenou s rozsáhlou tlakovou níží nad Indickým oceánem, která postupovala k východu. To vedlo k prudké bouři, při níž byl na ostrově Rottnest, nacházejícím se necelých 20 km západně od Perthu, v neděli 10. června zaznamenán náraz větru o rychlosti 119 km/h.

 

Družicový snímek bouře, která 10. 6. 2012 zasáhla Západní Austrálii. Zdroj: NASA

 

Letos, přesněji ve druhé polovině minulého týdne, se situace v podstatě opakovala. V úterý 19. května se asi 1 500 km na západ od indonéského ostrova Sumatra zformovala tropická bouře Mangga. Pohybovala se jihovýchodním směrem a přitom slábla. V sobotu 23. května se již jako post-tropická cyklóna začala přibližovat k západoaustralskému pobřeží. Jenomže v tu samou dobu se jen o něco jižněji zdržovala tlaková níže. Postupně splynuly v jednu, mimořádně hlubokou tlakovou níži, která ovlivnila počasí i v centrální části australského kontinentu.

 

Fúze post-tropické cyklóny Mangga s tlakovou níží, 23. 5. 2020. Zdroj: RAMMB/CIRA

 

Nově vzniklá tlaková níže, 24. 5. 2020. Zdroj: RAMMB/CIRA

 

Nově vzniklá tlaková níže, 25. 5. 2020. Zdroj: RAMMB/CIRA

 

Silnější a ničivější než před osmi lety

Ve středu této mimořádně hluboké tlakové níže, který prošel okolo jihozápadního cípu Západní Austrálie, kterým je mys Leeuwin, tlak klesl až pod 965 hPa. Profesionální meteorologická stanice na mysu Leeuwin krátce po půlnoci na pondělí 25. května naměřila hodnotu 977,4 hPa. To znamená, že za 24 hodin tlak klesl o 37 hPa, neboť po půlnoci na neděli 24. května byla na mysu Leeuwin naměřena hodnota 1014,3 hPa. Po půlnoci na úterý 26. května bylo naměřeno rovných 1015 hPa, tj. zvýšení o 38 hPa za 24 hodin.

 

 

Právě na mysu Leeuwin byly zaznamenány nejsilnější nárazy větru, překračující hranici 120 km/h. Nejsilnější náraz byl dle australského Úřadu pro meteorologii (Bureau of Meteorology, BOM) zaznamenán během pátečního brzkého rána, resp. ve 4 hodiny a 14 minut, a to 132 km/h. To je o 13 km/h více než na ostrově Rottnest v červnu 2012. Extrémně větrno však bylo také v Perthu, na předměstí Gooseberry Hill vítr dosáhl síly až 117 km/h.

 

Silný vítr do značné míry rozbouřil Indický oceán. Takto to vypadalo na severním předměstí Perthu North Beach. Zdroj: Chris White

 

S bouřlivým vlnobitím se potýkala velká část západoaustralského pobřeží, včetně čtyřicetitisícového města Geraldton. Zdroj: Gian De Poloni

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 2.7.2020

Spadlé stromy, rozsáhlé výpadky elektřiny. Finsko zasáhla bouře Päivö

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.7.2020

Čeká nás teplý víkend téměř beze srážek

REPORT ǀ 2.7.2020

Sledovali jsme on-line: Studená fronta přinesla bouřky, prohlédněte si skvělé fotky z terénu

AKTUÁLNĚ ǀ 1.7.2020

Vrátily se tropy, nejtepleji bylo opět ve středních Čechách