ZASNĚŽENÁ MAKSATICHA A NA 80° S. Š. TEPLEJI NEŽ…

16.11.2016 9:41 | Autor: Jan Horák

Nebudeme-li brát v potaz vyšší nadmořské výšky:

Úterní jitro bylo v rámci celého starého kontinentu nejzasněžěnější v Rusku, jmenovitě v čistokrevně nížinaté oblasti mezi Moskvou a Ladožským jezerem, kde leželo nejčastěji kolem 30 až 50 cm sněhu. To jest více než na českých horách – Lysá hora 13 cm, Sněžka (dle Poláků) taktéž 13 cm, Churáňov 15 cm, Luční bouda 25 cm a Plechý 30 cm.

Maksaticha, v originále Максатиха, je sídlo městského typu, jež je domovem pro skoro 8 000 lidí. Nalézá se plus mínus 250 km severozápadně od Moskvy a zhruba 150 km západně od jižního cípu Rybinské přehrady, která je skoro 100krát větší než přehrada Lipenská.

V 9 hodin zde výška sněhové pokrývky odpovídala necelým 45 cm, přičemž teploměr hovořil o -5 °C. Přesně před rokem v ten samý den a čas tu sice mrzlo (-3 °C), ale na zemi ležel jen poprašek. Podobně jako v sobotu 15. listopadu 2014 v 9 hodin, kdy teplota vzduchu činila -1 °C. A v pátek 15. listopadu 2013 v 9 hodin (tj. nedlouho před vstupem do jedné z „nejpovedenějších“ zim) tu ani ten poprašek nebyl – ani nemohl, neb nemrzlo (1 °C).

Pravdou je, že přes 40 cm sněhu tu v měsíci listopadu ještě pozorováno nebylo – přinejmenším v právě probíhajícím tisíciletí. A před prosincem 2010 Maksaticha hlásila 27 cm sněhu – tento výkon si ve smyslu 3. milénia a 11. měsíce vysloužil stříbrnou pozici. Prosinec 2010 byl u nás co se zimy týče poměrně vydařený, letos, když je v Rusku téměř dvojnásobek sněhu, by mohl téže. Mohl, nemusí.

Nyní se vydejme o přibližně 2 700 km dále směrem na sever až lehký severozápad:

Zlehka nad 80. severní rovnoběžkou lze nalézt ostrov Phippsøya, který patří k nejsevernějším částem Špicberk a tím i politické Evropy. V noci z pondělí na úterý sem, jako již mnohokrát předtím, proudil relativně teplý oceánský vzduch od jihozápadu. Nepřekvapí tedy, že tu moc chladno nebylo – od pondělní 21. hodiny do úterní 7. hodiny tu nebylo naměřeno méně než 2,4 °C s tím, že v termínu od 0:00 do 9:00 bylo minimem 2,5 °C.

O stovky desítek kilometrů jižněji byla situace poněkud jiná, a to jak u nás, tak také jinde – bylo tu chladněji, leckde mrazově. Uveďme několik příkladů (Tmin):

Ústí nad Labem -4,1 °C, Praha -6,1 °C, Ostrava -5,2 °C, Bratislava -5,9 °C, Košice -5,1 °C, Budapešť -3,7 °C, Vídeň -1,4 °C, Maribor -4,8 °C, Záhřeb -0,7 °C, Šibeník 1,4 °C, Benátky -1,3 °C, Bělehrad -0,5 °C, Bukurešť 1,3 °C, Varna 2,0 °C, Burgas 1,7 °C…

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...


STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...