ZÁPAD ISLANDSKÝM, VÝCHOD JIŽANSKÝM

17.4.2018 6:21 | Autor: Kamil Sojka

Není na škodu, že se počasí před obnovou suchého a hlavně teplotně dosti nadprůměrného režimu rozhodlo pro zavlažování. Jen mohlo být více nestranné, jako už mnohokrát předtím se zaměřilo především na Čechy, obzvláště jejich západní polovinu. Uveďme několik nejvelkorysejších šestnáctihodinových úhrnů srážek:

25 mm – Straškov-Vodochody a Verneřice

22 mm – Kralupy nad Vltavou

19 mm – Klínovec

18 mm – Doksany a Nová Ves v Horách

17 mm – Děčín

Na Moravě a ve Slezsku ve shodném termínu (0:00 – 16:00) pršelo skutečně jen symbolicky, bavíme se tu převážně o úhrnech mezi 0 až 3, sem tam 3 až 5 mm. K nejdeštivějším místům Moravy a Slezska patřily například Hanušovice na Šumpersku (5 mm), pak metropole Javornického výběžku (4 mm) a v neposlední řadě kupříkladu Dubicko mezi Uničovem a Zábřehem (3 mm). Z velkých měst na tom bylo nejlépe hned to největší, takže Praha – Ruzyně 16 mm, Břevnov 13 mm, Řepy 12 mm apod.

Rozložení srážkové činnosti si mimoto prohrálo s teplotami vzduchu. Zatímco západní Česko vzdáleně i blízce připomínalo subarktický Island, to východní naopak sympatizovalo s jižní Itálií, Řeckem a mnohými dalšími zeměmi jižnějších zeměpisných šířek.

Karviná mezi 12:00 a 13:00 zamířila ke 24 °C, podobně jako Ostrava-Slezská Ostrava. Čas polední byl všechno jen ne chladným v Ropicích, kde teplotní křivka zřetelně naznačovala, že je 23 °C. To rozhodně není málo, vždyť tak teplo nebylo ani na Maltě, která obědvala při 18 °C. Vlastně, kousek od Třince drželi krok s tuniskou Džerbou, tam se poledne téže představilo 23 °C (a plně slunnou oblohou). Rovněž Ostrava-Poruba v půli pondělního dne skloňovala 23 °C (a s oblaky zdárně bojující sluneční paprsky, byť jen chvilkově), byla proto hřejivější než západní Kanárské ostrovy, jejichž La Palma mluvila o 22 °C.

V Praze-Libuši to s teplotami vypadalo nadějně, příkladem v 10:00 sympatických 15 °C. Ovšem poté se prakticky přímo nad Čechami zrodila poměrně vytrvalá srážková vlna a dešťové kapky z teplotní tendence vzestupné učinily teplotní tendenci sestupnou. Namátkově v 16:00 „jen“ 12 °C. Také v Reykjavíku, hlavním městě Islandu, se 240 minut po obědě teploty pohybovaly kolem 12 °C, tudíž lze říci, že Pražané byli v kůži Reykjavíčanů. Nebo obráceně?

Západoislandská automatická stanice s přídomkem Kolás ve 14:00 evidovala 14 °C, doslovně 14,4 °C. Na rozdíl od Mostu (13,2 °C), jižní Prahy (12,5 °C), Zíchovce u Slaného (12,3 °C), Liberce a Ústí nad Labem-Kočkova (11,6 °C) a mnohých dalších.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...

REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...


SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

I. BLESKY Ve dnech 1. března až 15. dubna 2018...