ZAREGISTOVALI JSTE VELKÉ TEPLOTNÍ V ČR?

10.8.2016 7:09 | Autor: redakce

 

Když se východní anticyklóna a západní cyklóna spojí, tak chladomilové i v srpnu jak v ráji se mají. Tento popis pravděpodobně na první pohled působí poněkud netradičně, nicméně všem, kteří jsou alespoň trochu více zainteresováni v oboru meteorologie, je zřejmě jasné, že se jedná o jiný způsob charakterizace úterní synoptické situace nad Evropou.

Východní anticyklónou je samozřejmě myšlena přední strana tlakové výše, jejíž střed se 9. srpna nacházel nad Atlantikem západně od Irska. Západní cyklóna pak beze sporu představuje zadní stranu tlakové níže, jež o druhý den tohoto týdne spravovala hlavně evropský sever. Tato konstelace tlakových útvarů mohla vést, a také vedla, pouze k jedné věci, a to k přílivu méně prohřátého vzduchu od severozápadu, a to dalekého. S nástupem chladnější masy vzduchu souvisela fronta, která byla hranicí mezi neteplem a teplem. A jelikož přes Českou republiku přecházela v průběhu dne, došlo k teplotní nerovnováze mezi českým západem a východem.

Kousek na sever od kanadské komunity Fort Good Hope ležící při severním polárním kruhu ukazoval teploměr 19,1 °C, a to ve 3 hodiny v noci. Tak teplo nebylo na západě Čech ani odpoledne, jmenovitě ve 14 hodin (teplota 9. srpna 2015 ve 14 hodin): Karlovy Vary 12 °C (28 °C), Ústí nad Labem 14 °C (26 °C), Cheb 15 °C (30 °C), Most 16 °C (31 °C)…

Teploty okolo „chabých“ 13 až 17 °C byly v úterý nejen ve 14 hodin k vidění více méně v celých Čechách, ve vyšších nadmořských výškách byla rtuť teploměru zcela překvapivě ještě níže – například krušnohorský Klínovec hlásil 120 minut po obědě skromných 8 °C.

Čechy díky tomu hřály méně než polární oblast, kde třeba ruská Vorkuta nabídla až 21 °C s tím, že denní maxima kolem 20 až 22 °C se zjevila také na jiných místech ležících nad rovnoběžkou známou jako severní polární kruh.

Naproti tomu některé moravské a slezské poobědové hodnoty bez problému konkurovaly těm zaznamenaných v (sub)tropech.

Za vůbec nejteplejší kouty České republiky bylo možné označit Strážnice a Lučinu, kde se teplotní křivka dostala do rozmezí 28,0 až 29,0 °C. Štítná nad Vláří, Ostrava-Poruba, Ostrova-Mošnov, Mořkov, Bojkovice, Vsetín a další – zde všude se 9. srpen prezentoval 26 až 28 °C. Nicméně, rovněž český východ začal pociťovat změnu proudění. Dobrým příkladem může být Brno a Ostrava – zatímco moravská metropole hlásala ve 14 hodin a 30 minut zataženo a 19 °C, ta slezská hovořila ve ten samý moment o oblačnu a ještě letních 26 °C.

Libyjské město Nalut bylo v 11 hodin na 26 °C, nedaleký Jefren na 24 °C – Bělotín tou dobou mluvil o 25,3 °C, což bylo o 1,8 °C více než v Jefrenu, a Kroměříž byla na 25,6 °C, tj. na prakticky totožné úrovni jako Nalut se svými 26,0 °C. Mírnější denní maxima než na Moravě a ve Slezsku byla pozorována, díky atlantickému vánku, příkladem při pobřeží Senegalu anebo Západní Sahary.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...


PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...