YVETTE (A NOCK-TEN)

23.12.2016 10:28 | Autor: redakce

Západní Austrálie a sousední Severní teritorium je už pár dnů terčem cyklón. Obě při pohledu z vesmíru připomínají vír, jinými slovy se jedná o zdravé tlakové níže. Ta jedna však vlastní přídomek tropická a byť již relativně dlouho setrvává v podstatě na jednom místě nad otevřeným Indickým oceánem, modely počítají s tím, že se v nejméně vzdálené budoucnosti přeci jen vydá vstříc smrti, to jest nad australskou pevninu. Kupříkladu dle modelu GFS by měla Západní Austrálii, konkrétně oblast města Broome, zasáhnout v odpoledních až večerních hodinách v sobotu 24. prosince, z pohledu Australanů někdy začátkem neděle 25. prosince.

Yvette, jak byla ona tropická cyklóna pojmenována, se před pátkem okolo 15. hodiny zdržovala poblíž 15. severní rovnoběžky a 111. východního poledníku, to jest asi 1 500 km severozápadně od Broome. Produkovala přitom vítr o rychlosti v sousedství 80 km/h, zásluhou čehož byla vedena „pouze“ jako tropická bouře. Dle aktuálních (čtvrtečních) prognóz by však nikterak extra zesilovat neměla, v podobě tropické bouře by měla udeřit i na Západní Austrálii – s horším scénářem se (zatím) nepočítá.

Městečko Broome už ale terčem bouřkové činnosti bylo, ve čtvrtek po obědě se totiž ocitlo de facto přesně uprostřed poměrně urostlého hřibu, kterým je myšlena majestátná oblačnost typu kumulonimbus (viz. snímek). Ta byla spojena s druhou cyklónou, která v minulých dnech zavlažovala hlavně plošinu Kimberley a její východní okolí, kde mnoho lidí nežije.

22. prosince 2016 v době od 9:00 do 21:00 srážkoměr v Broome zachytil dohromady 23 mm srážek, což je trochu nenormální, jelikož průměrný srážkový úhrn 22. prosince tu činí 2,3 mm, takže přesně desetinu toho, co zde napršelo v řečeném údobí. Nicméně, 22. prosince 2009 tu z oblaků vykapalo až 63 mm srážek – jedná se o nejdeštivější 22. prosinec vůbec. Jsme v přírovníkovém sektoru Austrálie, z toho důvodu asi nepřekvapí, že se i tenkrát jednalo o práci dešťové kupy.

Nock-ten. Pro české uši dosti exotické, pro ty asijské však nikoliv – nyní je řeč o druhé čtvrteční tropické cyklóně, jež byla k vidění nad jižním Filipínským mořem, přesněji zhruba 1 000 km východně od Filipín. Ty s nejvyšší pravděpodobností potrápí, pokud se naplní prognózy, tak jakožto tajfun 2. až 3. kategorie. Buďme tedy rádi, že u nás v Česku je „velkým problémem“ v zásadě neproblémová tlaková výše dopřávající nám krásné inverzní dny. Ony vskutku pěkné jsou, ale jen tehdy, když stojíte na slunečními paprsky hlazených horách, které však kvůli tomu nepřekypují sněhem…

Kamil Sojka
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...

REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

Zesnulý pracovní týden k (ne)libosti mnohých zprostředkoval...


REKORDY NA 17. ČERVEN

REKORDY NA 17. ČERVEN

Na neděli 17. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 16. ČERVEN

REKORDY NA 16. ČERVEN

Na sobotu 16. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

Advekce chladonosného vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, jež nastala...