WINNIPEG 2011: PAMÁTNÝ ŘÍJNOVÝ DVOJÍ ÚSPĚCH

5.10.2016 12:05 | Autor: Jan Horák

Jak možná někteří pamatují, začátek druhé třetiny podzimu 2011 byl v Česku (i jinde) zásluhou tlakové výše slunný a hlavně teplotně nadprůměrný: 1. října dosti bodovalo Brno, jež nabídlo až ryze letních 27,7 °C, čímž mimochodem překonalo tuniskou Džerbu a jejích 26,9 °C, 2. října zase excelovaly Doksany, neboť se zastavily až na 27,8 °C, díky čemuž byly teplejší než marocká Casablanca (25,2 °C), 3. října velmi hřála Plzeň, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 25,2 °C, což bylo o 0,6 °C více než v hlavním městě Kréty, a 4. října znovu skórovalo hlavně Brno, poněvadž si dopřálo až 25,6 °C.

I po 5 letech byl vstup do října vyletněný, připomeňme Hradec Králové a 27,0 °C, nicméně tím shoda končí – úterní teploty, stejně tak teploty dnů nejbližších, jsou a budou spíše raně listopadové – nastat současná synoptická situace například v lednu, měl by severák (tedy spíše severovýchoďák) lidově řečeno vskutku velké grády. Průběh října se samozřejmě na (ne)schopnosti nadcházející zimy nijak neprojeví, snad ale nebude takový „mrzák“ jako loni. A předloni. A předpředloni…

Tak, několik málo slov, jež přímo nesouvisejí s tématem, máme za sebou, takže konečně k věci.

Jak nejen fanoušci NHL zajisté ví, více než půlmilionový Winnipeg sídlí na jihu kanadské provincie Manitoba, a to plus mínus 120 km severně od kanadsko-americké státní hranice.

Rovněž zde byl vstup do desátého měsíce příjemný (Tmax): V sobotu 22,7 °C, v neděli 24,1 °C a v pondělí 25,6 °C. Úterním dnem ve Winnipegu startuje ochlazení, docela citelné, jelikož závěrem tohoto pracovního týdne to vypadá na maxima kolem 8 až 10 °C, tj. v podstatě jako u nás.

Noc z pondělí 3. října na úterý však ještě byla poměrně teplá – mezi pondělní 21. hodinou a úterní 7. hodinou teplota vzduchu neklesla pod 15,2 °C, povětšinou se nacházela v rozmezí od 17 do 19 °C. Taktéž noci předešlé nikterak extra ledové nebyly (Tmin): 1. října 12,4 °C, 2. října 11,8 °C a 3. října 15,7 °C.

Otázkou tím pádem je, jakým způsobem ve Winnipegu zazářil říjen 2011. Nejvýstižnější budou čísla:

Ve středu 5. října se winnipegská teplotní křivka, v důsledku přílivu velmi teplého vzduch z jižních směrů, zarazila až na tropických 31,1 °C – něco takového se tu předtím (1872 – 2015) v říjnu ještě nestalo. O necelých 0,5 °C byl překonán 1. říjen 1992 a jeho 30,8 °C.

Výraz „dvojí úspěch“ ale jasně naznačuje, že říjen 2011 přepisoval meteodějiny i jiným způsobem:

V pátek 7. října již Winnipeg začínal pociťovat obměnu vzdušných mas – odpoledne sice ještě 23,7 °C, ale v sobotu už nanejvýš 15,7 °C a v neděli obdobných 15,9 °C. V těchto hodnotách nic významného nalézt nelze, avšak v pátku 7. října ano. Definujme: V doznívající dodávce tepla se noc ze čtvrtka na pátek prezentovala minimem 19,6 °C – jednalo se o nejteplejší říjnovou noc všech dob, tj. od roku 1872. Památných 17,9 °C z roku 1897 tedy po dlouhých 114 letech vyhaslo.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...


PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...


VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...