WELLINGTON REGISTROVAL PRVNÍ LETNÍ MRAZÍK

12.12.2015 10:45 | Autor: Jan Horák

V Austrálii a na Novém Zélandu, stejně tak i v Africe, Jižní Americe a na Antarktidě, právě vzhledem k náklonu zemské osy a polohy Země ve Sluneční soustavě probíhá léto, alespoň tedy to meteorologické. To se samozřejmě projevuje na teplotách, zejména v australském vnitrozemí se naplno rozbíhá sezóna úmorných veder s teplotami vysoko nad 30°C, někde samo sebou i nad 40°C. Zatímco tedy sibiřská Usť-Něra hlásila v pátek po obědě -51°C (teploty byly dost monotónní, od rána až do večera setrvaly v rozmezí od -50 do -52°C), tak cca půltisícový Telfer naměřil až 45°C (po většinu noci 30 až 34°C, v minimu 29°C, v 21 hodin 38°C). V Darwinu bylo 34°C, Perth se dočkal teplot kolem 32°C, v Alice Springs rtuť teploměru dosáhla na 38°C a například v Sydney registrovali až 37°C.

O poznání snesitelněji bylo v druhém největším městě Austrálie – Melbourne. Tady páteční den nešel přes 19°C s tím, že v brzkých hodinách se ochladilo až na 14°C a v závěru dne poklesla teplota vzduchu až k 11°C. Ještě chladnější večer hlásal tasmánský Launceston – ve 23 hodin jen 5°C (po obědě až 20°C, nad ránem ne méně než 10°C).

Za poměrně chladným pátečním letním večerem stála tlaková níže, které nejen do Tasmánie posílala chladnější vzduch od jihozápadu (kdyby i do Česka přinášelo jihozápadní proudění chlad, byly by poslední roky velmi kruté). Povětšinou se večerní teploty nalézaly někde okolo 5 až 10°C, došlo však taky na letní mrazík, a jednalo se o Wellington.

Ve Wellingtonu, hlavním městě Nového Zélandu, bylo 11. prosince teplotním stropem 19°C, přičemž úvod dne považoval za teplotní dno 15°C. Koncem dne, konkrétně mezi 21 hodinou až půlnocí, ukazoval teploměr převážně 16°C. To má k bodu mrazu daleko, kde je tedy onen letní mrazík?

Ve Wellingtonu, nikoliv však v tom novozélandském, ale tasmánském. Navíc ani nejde o město, ale o horu Mt. Wellington, která se tyčí do výšky téměř 1 270 m. Právě v této části Tasmánie byl večerní příliv chladu od jihozápadu nejvýraznější – v prvních minutách pátečního dne sice ještě bylo až 5°C (nejtepleji bylo za světla, a to až 6°C), ale od té doby už teploty více méně jen klesaly, byť velice pozvolna, a večer z toho byly až -2°C (o den dříve, tj. ve čtvrtek 10. prosince, ještě v maximu až 14°C).

Mt. Wellington ve skutečnosti nebyl moc daleko od překonání historického výkonu jedenáctého prosince – v roce 1964 se uskutečnil pád až k -3°C (přesně se jednalo o -3.2°C). Legendárním výsledkem dvanáctého měsíce je pak -4.4°C z neděle 7. prosince roku 1969. A nejvyšší prosincové Celsiovo číslo se zrodilo těsně před příchodem roku 2010 – 31. prosinec letopočtu 2009 se postaral o letních 27.6°C (silvestrovská čtyřiadvacetihodinovka byla v minulosti nejledovější v citovaném ročníku 1964, kdy Mt. Wellington vychladl až na -3.3°C).

Páteční -2°C byly na Mt. Wellingtonu prvním letním mrazíkem léta 2015/2016, tedy za předpokladu, že budeme za mrazík brát alespoň -1.0°C. Pravý první mrazový den tohoto letního období proběhl ve středu 2. prosince v podobě -0.9°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního...


REKORDY NA 20. KVĚTNA

REKORDY NA 20. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

Během víkendu budeme potřebovat jak sluneční brýle, tak také deštníky....

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

-2,1 °C, toť pro tuto chvíli teplotní dno r....


REKORDY NA 19. KVĚTNA

REKORDY NA 19. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

Duo sestávající z oblasti nízkého tlaku se sídlem na...

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

Jak úterní, tak také středeční noční a ranní čas se...