WELLINGTON REGISTROVAL PRVNÍ LETNÍ MRAZÍK

12.12.2015 10:45 | Autor: Jan Horák

V Austrálii a na Novém Zélandu, stejně tak i v Africe, Jižní Americe a na Antarktidě, právě vzhledem k náklonu zemské osy a polohy Země ve Sluneční soustavě probíhá léto, alespoň tedy to meteorologické. To se samozřejmě projevuje na teplotách, zejména v australském vnitrozemí se naplno rozbíhá sezóna úmorných veder s teplotami vysoko nad 30°C, někde samo sebou i nad 40°C. Zatímco tedy sibiřská Usť-Něra hlásila v pátek po obědě -51°C (teploty byly dost monotónní, od rána až do večera setrvaly v rozmezí od -50 do -52°C), tak cca půltisícový Telfer naměřil až 45°C (po většinu noci 30 až 34°C, v minimu 29°C, v 21 hodin 38°C). V Darwinu bylo 34°C, Perth se dočkal teplot kolem 32°C, v Alice Springs rtuť teploměru dosáhla na 38°C a například v Sydney registrovali až 37°C.

O poznání snesitelněji bylo v druhém největším městě Austrálie – Melbourne. Tady páteční den nešel přes 19°C s tím, že v brzkých hodinách se ochladilo až na 14°C a v závěru dne poklesla teplota vzduchu až k 11°C. Ještě chladnější večer hlásal tasmánský Launceston – ve 23 hodin jen 5°C (po obědě až 20°C, nad ránem ne méně než 10°C).

Za poměrně chladným pátečním letním večerem stála tlaková níže, které nejen do Tasmánie posílala chladnější vzduch od jihozápadu (kdyby i do Česka přinášelo jihozápadní proudění chlad, byly by poslední roky velmi kruté). Povětšinou se večerní teploty nalézaly někde okolo 5 až 10°C, došlo však taky na letní mrazík, a jednalo se o Wellington.

Ve Wellingtonu, hlavním městě Nového Zélandu, bylo 11. prosince teplotním stropem 19°C, přičemž úvod dne považoval za teplotní dno 15°C. Koncem dne, konkrétně mezi 21 hodinou až půlnocí, ukazoval teploměr převážně 16°C. To má k bodu mrazu daleko, kde je tedy onen letní mrazík?

Ve Wellingtonu, nikoliv však v tom novozélandském, ale tasmánském. Navíc ani nejde o město, ale o horu Mt. Wellington, která se tyčí do výšky téměř 1 270 m. Právě v této části Tasmánie byl večerní příliv chladu od jihozápadu nejvýraznější – v prvních minutách pátečního dne sice ještě bylo až 5°C (nejtepleji bylo za světla, a to až 6°C), ale od té doby už teploty více méně jen klesaly, byť velice pozvolna, a večer z toho byly až -2°C (o den dříve, tj. ve čtvrtek 10. prosince, ještě v maximu až 14°C).

Mt. Wellington ve skutečnosti nebyl moc daleko od překonání historického výkonu jedenáctého prosince – v roce 1964 se uskutečnil pád až k -3°C (přesně se jednalo o -3.2°C). Legendárním výsledkem dvanáctého měsíce je pak -4.4°C z neděle 7. prosince roku 1969. A nejvyšší prosincové Celsiovo číslo se zrodilo těsně před příchodem roku 2010 – 31. prosinec letopočtu 2009 se postaral o letních 27.6°C (silvestrovská čtyřiadvacetihodinovka byla v minulosti nejledovější v citovaném ročníku 1964, kdy Mt. Wellington vychladl až na -3.3°C).

Páteční -2°C byly na Mt. Wellingtonu prvním letním mrazíkem léta 2015/2016, tedy za předpokladu, že budeme za mrazík brát alespoň -1.0°C. Pravý první mrazový den tohoto letního období proběhl ve středu 2. prosince v podobě -0.9°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...