WELLINGTON REGISTROVAL PRVNÍ LETNÍ MRAZÍK

12.12.2015 10:45 | Autor: Jan Horák

V Austrálii a na Novém Zélandu, stejně tak i v Africe, Jižní Americe a na Antarktidě, právě vzhledem k náklonu zemské osy a polohy Země ve Sluneční soustavě probíhá léto, alespoň tedy to meteorologické. To se samozřejmě projevuje na teplotách, zejména v australském vnitrozemí se naplno rozbíhá sezóna úmorných veder s teplotami vysoko nad 30°C, někde samo sebou i nad 40°C. Zatímco tedy sibiřská Usť-Něra hlásila v pátek po obědě -51°C (teploty byly dost monotónní, od rána až do večera setrvaly v rozmezí od -50 do -52°C), tak cca půltisícový Telfer naměřil až 45°C (po většinu noci 30 až 34°C, v minimu 29°C, v 21 hodin 38°C). V Darwinu bylo 34°C, Perth se dočkal teplot kolem 32°C, v Alice Springs rtuť teploměru dosáhla na 38°C a například v Sydney registrovali až 37°C.

O poznání snesitelněji bylo v druhém největším městě Austrálie – Melbourne. Tady páteční den nešel přes 19°C s tím, že v brzkých hodinách se ochladilo až na 14°C a v závěru dne poklesla teplota vzduchu až k 11°C. Ještě chladnější večer hlásal tasmánský Launceston – ve 23 hodin jen 5°C (po obědě až 20°C, nad ránem ne méně než 10°C).

Za poměrně chladným pátečním letním večerem stála tlaková níže, které nejen do Tasmánie posílala chladnější vzduch od jihozápadu (kdyby i do Česka přinášelo jihozápadní proudění chlad, byly by poslední roky velmi kruté). Povětšinou se večerní teploty nalézaly někde okolo 5 až 10°C, došlo však taky na letní mrazík, a jednalo se o Wellington.

Ve Wellingtonu, hlavním městě Nového Zélandu, bylo 11. prosince teplotním stropem 19°C, přičemž úvod dne považoval za teplotní dno 15°C. Koncem dne, konkrétně mezi 21 hodinou až půlnocí, ukazoval teploměr převážně 16°C. To má k bodu mrazu daleko, kde je tedy onen letní mrazík?

Ve Wellingtonu, nikoliv však v tom novozélandském, ale tasmánském. Navíc ani nejde o město, ale o horu Mt. Wellington, která se tyčí do výšky téměř 1 270 m. Právě v této části Tasmánie byl večerní příliv chladu od jihozápadu nejvýraznější – v prvních minutách pátečního dne sice ještě bylo až 5°C (nejtepleji bylo za světla, a to až 6°C), ale od té doby už teploty více méně jen klesaly, byť velice pozvolna, a večer z toho byly až -2°C (o den dříve, tj. ve čtvrtek 10. prosince, ještě v maximu až 14°C).

Mt. Wellington ve skutečnosti nebyl moc daleko od překonání historického výkonu jedenáctého prosince – v roce 1964 se uskutečnil pád až k -3°C (přesně se jednalo o -3.2°C). Legendárním výsledkem dvanáctého měsíce je pak -4.4°C z neděle 7. prosince roku 1969. A nejvyšší prosincové Celsiovo číslo se zrodilo těsně před příchodem roku 2010 – 31. prosinec letopočtu 2009 se postaral o letních 27.6°C (silvestrovská čtyřiadvacetihodinovka byla v minulosti nejledovější v citovaném ročníku 1964, kdy Mt. Wellington vychladl až na -3.3°C).

Páteční -2°C byly na Mt. Wellingtonu prvním letním mrazíkem léta 2015/2016, tedy za předpokladu, že budeme za mrazík brát alespoň -1.0°C. Pravý první mrazový den tohoto letního období proběhl ve středu 2. prosince v podobě -0.9°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

Netřeba propadat depresím kvůli tomu, že numerické modely někdy...

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

Meteorologie je mimo jiné bohatá na mnohdy až exotické...

REKORDY NA 20. LISTOPAD

REKORDY NA 20. LISTOPAD

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZE ZIMY DO JARA

ZE ZIMY DO JARA

V pondělí bude proměnlivá oblačnost s přeháňkami, od 300 m...

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...


REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...