VZÁCNÉ, LEČ MOŽNÉ – V PARAGUAYI VČERA MRZLO

19.7.2017 7:46 | Autor: Kamil Sojka

V tropickém klimatickém pásu a v polohách do 400 m n. m. leží prakticky celá Paraguay. V druhém ohledu je menší výjimkou pouze její východ a západ, jenž je z nemalé části situován ve středních polohách (tj. 400 až 600 m n. m.) s tím, že v kopcích jihovýchodně od metropolitního Asunciónu lze vystoupat do výšky až 850 m n. m. (Cerro San Rafael) – nejvýše položená část tohoto státu. O přibližně 230 km dále směrem na jihozápad, na samém jihozápadě Paraguaye, kde se setkávají řeky Paraná a Paraguay, je naopak možné „spadnout“ až k 46 m n. m. – nejníže položená část této jihoamerické země.

Mariscal Estigarribia (cca 170 m n. m.) je městečko pobývající na severu Paraguaye. V letech 1961 až 1990 jeho rtuť teploměru neklesla pod -3,4 °C, v letopočtech 2001 až 2012 byl mrazový den spatřen jednou, možná dvakrát, v sezónách 2013 až 2016 však hned sedmkrát, ne-li vícekrát (globální oteplování?), a včera, v úterý 18. července 2017, se ochladilo až na -4,5 °C. Na zdejší poměry extrémně, opravdu extrémně nízká teplota . Možná ta vůbec nejextrémnější.

Středoparaguayský Concepción (cca 80 m n. m.) čítá nějakých 80 000 obyvatel. Je situován těsně nad obratníkem Kozoroha, což v zrcadlovém smyslu znamená, že se nalézá na shodné zeměpisné šíři jako jižní Egypt nebo střední Saúdská Arábie. Úterní jitro se v Concepciónu prezentovalo až -1,5 °C. Tato hodnota i s malou rezervou pokořila -1,0 °C, nejnižší červencovou teplotu normálového období (tj. 1961 až 1990). Taktéž v rámci právě probíhajícího tisíciletí se jednalo o raritní raritu.

-0,6 °C, taková byla průměrná hodnota vycházející z paraguayských úterních nejnižších ranních teplot registrovaných na síti synoptických meteorologických stanic, přičemž jejich celkovým rozpětím bylo 0,6 až -4,5 °C. A to jsme v tropech, navíc více méně pouze v nížinách.

Za včerejším svátečně chladným jitrem stál vliv vyspělejší tlakové výše (v maximech až 1035 hPa), které předcházel anticyklonální příliv chladnějšího vzduchu od jihu až jihovýchodu. Výsledkem byla jak na oblačnost, tak také na vítr chudá pondělně-úterní noc. Radiačnímu ochlazování, jež bylo umocněno přítomností masy nepříliš prohřátého vzduchu, tím pádem nic nebránilo. Jak je vidno, Jižní Amerika má poslední dobou s paní zimou poněkud „problémy“.

Pojďme ještě do Concepciónu.

V zimě 2016 (tj. červen až srpen) se tady teploty pohybovaly v průměru okolo 18 °C. V neděli 12. června teplotní křivka tečovala 2,0 °C, což jak se později ukázalo bylo teplotní dno celé zimy. Naproti tomu v pátek 26. srpna se místní včetně případných turistů dočkali až 37,2 °C, takže čistokrevné tropy. V pátek 5. srpna, kdy bylo od rána až do večera jasno, ve 14 hodin vlhkoměr registroval 19 % – sušší okamžik mezi 1. červnem až 31. srpnem evidován nebyl.

Střední teplota léta 2016/2017 (tj. prosinec až únor) byla rovna 28 °C. V pátek 27. ledna až 14,8 °C, v úterý 21. února až 39,0 °C. Z toho vyplývá, že teplotní strop předcházející zimy byl pouze o 1,8 °C nižší. Aneb paraguaysky-tropické podnebí v plné kráse.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...