Zelený záblesk

04. 11. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 4.11.2018 09:17
ǀ
Zuzana Peštová

Co je to zelený záblesk a kdy ho můžeme spatřit?

Zelený záblesk je jedním z optických jevů, které vznikají lomem světelných paprsků v atmosféře. Spatřit ho můžeme jen v oblastech s velmi čistou atmosférou a rovným horizontem – proto je zelený záblesk velmi často pozorován například námořníky. Máme-li tyto ideální podmínky, lze během krátkého časového intervalu při východu nebo západu Slunce nad Sluncem spatřit záblesk zeleného světla. Nesmíme si ale představovat podívanou jako z filmu Piráti z Karibiku – ve skutečnosti zelený záblesk vypadá spíše takto:

 

zdroj obrázků: wikipedia.org

 

Jak zelený záblesk vzniká?

Princip vzniku je jednoduchý – stačí si představit rozklad světla optickým hranolem (viz obrázek), protože paprsky se při průchodu atmosférou chovají stejně jako právě při průchodu hranolem. Odborně řečeno – velikost indexu lomu roste s klesající vlnovou délkou, což prakticky znamená, že se po rozkladu světla fialové paprsky lámou více než zelené, zelené více než žluté a tak dále. Při východu a západu Slunce pak dochází k situaci, kdy paprsky červené a žluté jsou již ,,zapadlé” za obzorem, zatímco zelenou, modrou a fialovou barvu lze ještě několik sekund vnímat.

zdroj obrázku: wikipedia.org

Proč není pozorován spíš modrý a fialový záblesk?

Paprsky modrého a fialové světla jsou velmi účinně rozptylovány molekulami vzduchu, proto je pozorování modrého záblesku velmi výjimečné. I tak se ale některým lidem podaří ho spatřit, jak dokládá následující fotografie českého astronoma Petra Horálka.

foto: Petr Horálek

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 5.3.2021

K zámořskému území Francie míří supercyklón

AKTUÁLNĚ ǀ 5.3.2021

Na Antarktidě se odlomila kra s plochou větší než New York

ZE SVĚTA ǀ 4.3.2021

Přívaly sněhu ochromily Korejský poloostrov

AKTUÁLNĚ ǀ 3.3.2021

Inverze opět dělila Česko: Na severu sychravo, na východě nebývalé teplo