Zelený záblesk

04. 11. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 4.11.2018 09:17
ǀ
Zuzana Peštová

Co je to zelený záblesk a kdy ho můžeme spatřit?

Zelený záblesk je jedním z optických jevů, které vznikají lomem světelných paprsků v atmosféře. Spatřit ho můžeme jen v oblastech s velmi čistou atmosférou a rovným horizontem – proto je zelený záblesk velmi často pozorován například námořníky. Máme-li tyto ideální podmínky, lze během krátkého časového intervalu při východu nebo západu Slunce nad Sluncem spatřit záblesk zeleného světla. Nesmíme si ale představovat podívanou jako z filmu Piráti z Karibiku – ve skutečnosti zelený záblesk vypadá spíše takto:

 

zdroj obrázků: wikipedia.org

 

Jak zelený záblesk vzniká?

Princip vzniku je jednoduchý – stačí si představit rozklad světla optickým hranolem (viz obrázek), protože paprsky se při průchodu atmosférou chovají stejně jako právě při průchodu hranolem. Odborně řečeno – velikost indexu lomu roste s klesající vlnovou délkou, což prakticky znamená, že se po rozkladu světla fialové paprsky lámou více než zelené, zelené více než žluté a tak dále. Při východu a západu Slunce pak dochází k situaci, kdy paprsky červené a žluté jsou již ,,zapadlé” za obzorem, zatímco zelenou, modrou a fialovou barvu lze ještě několik sekund vnímat.

zdroj obrázku: wikipedia.org

Proč není pozorován spíš modrý a fialový záblesk?

Paprsky modrého a fialové světla jsou velmi účinně rozptylovány molekulami vzduchu, proto je pozorování modrého záblesku velmi výjimečné. I tak se ale některým lidem podaří ho spatřit, jak dokládá následující fotografie českého astronoma Petra Horálka.

foto: Petr Horálek

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2020

Noc byla mrazivá, teplota klesala až k minus deseti

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2020

V Atlantiku se zformovala tropická cyklóna číslo 27, ohrožuje Bermudy

ZE SVĚTA ǀ 16.10.2020

Po extrémních deštích dorazily do Indie ničivé povodně

ZE SVĚTA ǀ 15.10.2020

Rekordní lijáky na severu Austrálie. Napršelo nejvíc od 40. let 20. století