Zelený záblesk

04. 11. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 4.11.2018 09:17
ǀ
Zuzana Peštová

Co je to zelený záblesk a kdy ho můžeme spatřit?

Zelený záblesk je jedním z optických jevů, které vznikají lomem světelných paprsků v atmosféře. Spatřit ho můžeme jen v oblastech s velmi čistou atmosférou a rovným horizontem – proto je zelený záblesk velmi často pozorován například námořníky. Máme-li tyto ideální podmínky, lze během krátkého časového intervalu při východu nebo západu Slunce nad Sluncem spatřit záblesk zeleného světla. Nesmíme si ale představovat podívanou jako z filmu Piráti z Karibiku – ve skutečnosti zelený záblesk vypadá spíše takto:

 

zdroj obrázků: wikipedia.org

 

Jak zelený záblesk vzniká?

Princip vzniku je jednoduchý – stačí si představit rozklad světla optickým hranolem (viz obrázek), protože paprsky se při průchodu atmosférou chovají stejně jako právě při průchodu hranolem. Odborně řečeno – velikost indexu lomu roste s klesající vlnovou délkou, což prakticky znamená, že se po rozkladu světla fialové paprsky lámou více než zelené, zelené více než žluté a tak dále. Při východu a západu Slunce pak dochází k situaci, kdy paprsky červené a žluté jsou již ,,zapadlé” za obzorem, zatímco zelenou, modrou a fialovou barvu lze ještě několik sekund vnímat.

zdroj obrázku: wikipedia.org

Proč není pozorován spíš modrý a fialový záblesk?

Paprsky modrého a fialové světla jsou velmi účinně rozptylovány molekulami vzduchu, proto je pozorování modrého záblesku velmi výjimečné. I tak se ale některým lidem podaří ho spatřit, jak dokládá následující fotografie českého astronoma Petra Horálka.

foto: Petr Horálek

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 4.8.2020

Východní pobřeží Číny zasáhl tajfun Hagupit

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 3.8.2020

I dnes na našem území spadlo přes 50 mm srážek

REPORT ǀ 2.8.2020

Sledovali jsme on-line: Studená fronta přinesla bouřky a vydatný déšť

AKTUÁLNĚ ǀ 1.8.2020

Noční svítící oblaka – podívejte se jak je zachytily naše webkamery