První numerická předpověď počasí

28. 12. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 27.12.2018 21:13
ǀ
Zuzana Peštová

V roce 1904 přišel norský meteorolog Vilhelm Bjerkness s myšlenkou, že by se dalo počasí předpovídat pomocí řešení diferenciálních rovnic. Tím se později inspiroval Lewis Fry Richardson a začal se zabývat tím, jak by se výpočet rovnic mohl prakticky provést. Tato metoda předpovídání počasí se používá dodnes, ale v Richardsonově době ještě neexistovala výpočetní technika, která by diferenciální rovnice mohla počítat. Proto si Richardson svoje předpovědní pracoviště představoval jako obrovskou halu, která by vypadala jako kruhové divadelní hlediště. Na zdech haly by byla nakreslena mapa celého světa a sedělo by zde 64 000 počtářů. Tito počtáři by počítali předpověď počasí vždy pro tu část světa, která by byla nakreslena na zdech kolem nich. Celý výpočet by pomocí barevných světel řídil vedoucí výpočtu s několika asistenty ze sloupu uprostřed haly. Schéma takové předpovědní haly můžete vidět na následujícím obrázku.

Richardsonova představa haly plné počtářů, kteří počítají předpověď počasí, zdroj obrázku: wikipedia.org

Jak dopadla Richardsonova předpověď?

Richardsonův pokus o numerickou předpověď dopadl špatně – ačkoliv se snažil počítat předpověď pro střední Evropu, po šesti týdnech výpočtů měl předpověď na šest hodin pouze pro jediné místo a tato předpověď navíc byla, mírně řečeno, velmi nepřesná – místo poklesu o 1 hPa vyšel Richardsonovi nárůst tlaku o 145 hPa. I proto Richardsonova představa o předpovědní hale nebyla nikdy realizována, ale i tak se zapsal do dějin jako průkopník numerických předpovědí.

Jak se předpovídá počasí nyní?

Před Richardsonem se počasí předpovídalo tak, že se v minulosti našla situace podobná současnému počasí a podle jejího vývoje se určila předpověď počasí. V současné době se předpověď počítá pomocí řešení diferenciálních rovnic, se kterými nám ale od 50. let 20. století pomáhají superpočítače a nemusíme tedy mít k dispozici halu plnou počtářů. Pokud by vás zajímalo jak počítáme předpověď počasí my, přečtěte si tento článek.

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,FOTOGRAFIE ǀ 22.8.2019

Obrazem: Sao Paulo zahalil kouř, rozsah požárů v Amazonském pralese je patrný ze satelitních snímků

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.8.2019

V pátek k nám začne proudit teplý vzduch, víkendové teploty budou tropické

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 22.8.2019

Vlnící se studená fronta přinesla na naše území přes 100 mm srážek

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 21.8.2019

Čtvrtek bude polojasný s teplotami do 25 °C