Letní, tropický, mrazový den… Co to znamená?

02. 06. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 2.6.2019 09:44
ǀ
Zuzana Peštová

Slyšeli jste někdy o letním, tropickém, mrazovém, ledovém či arktickém dnu? Podívejte se s námi na definice těchto dní, abyste věděli co to znamená, když se v předpovědi například dozvíte, že nás čeká tropický den.

Podle čeho se dny rozlišují?

Zmiňované druhy dní se rozlišují podle toho, jaká byla dosažena teplota. Počty dní pak slouží buď k popisu toho, jak teplé nebo studené byly jednotlivé roky, nebo k obecnějšímu popisu klimatu a jeho vývoje. V takovém případě se počítají průměrné počty těchto dní za několik desetiletí – pokud budeme v článku uvádět průměrné počty dní za rok, jedná se o průměrné hodnoty za období mezi roky 1961 až 2000.

Letní den

Jako letní označíme den tehdy, když maximální teplota dosáhne nebo překročí hranici 25 °C. Nejvíce letních dní se v ČR vyskytuje na jižní Moravě (průměrně 60 a více), v polohách nad 1000 metrů nad mořem naopak je letních dní minimum (méně než 10 ročně).

Tropický den

Během tropického dne teplota dosáhne nebo překročí 30 °C. I tropických dní je nejvíce na jihu Moravy (až přes 13), zatímco nad 1000 m n.m. se vyskytují jen velmi výjimečně (průměrně méně než jednou za rok).

Někdy ale může nastat extrémně teplé období, které s budoucími statistikami možná notně zahýbe – například loni bylo na měřící stanici Doksany na Litoměřicku zaznamenáno 48 tropických dní.

Kromě tropického dne existuje i tropická noc – noc, kdy teplota neklesne pod 20 °C. Průměrně se v ČR vyskytuje 0,1 až 0,5 tropických nocí ročně. Nejvíce tropických nocí se vyskytuje v centru Prahy kvůli vlivu tzv. městského tepelného ostrova, o kterém si povíme v některém z dalších článků.

Mrazový den

Jako mrazový se označuje den, kdy minimální teplota klesla pod bod mrazu. Rozhodně tedy nemusí mrznout celý den, teploty naopak můžou ještě být relativně příjemné, ale jakmile minimální teplota klesne pod 0 °C, mluvíme o mrazovém dni. Mrazových dní je v ČR nejvíce v horských oblastech (přes 180 ročně) a nejméně v Praze (pod 80 ročně).

Ledový den

Během ledového dne se teplota po celý den drží pod bodem mrazu. Průměrně více než 80 ledových dní ročně bývá v ČR na horách, naopak v nížinách se ledový den vyskytuje ročně méně než 30krát.

Arktický den

V arktickém dni se celý den teplota pohybuje pod -10 °C. Arktické dny se v ČR vyskytují jen ojediněle – na většině území jsou průměrně 0 až 2 arktické dny ročně, v nejvyšších polohách je takových dní za rok až 6.

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 24.9.2021

Nová hrozba pro Karibik: Bouře Sam se změnila na hurikán, rychle zesiluje

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 23.9.2021

Na východě USA zažili mimořádně teplé noci

ZE SVĚTA ǀ 22.9.2021

Kanadu i Řecko postihla tropická vedra, teploty se vyšplhaly až na 39 stupňů

ZE SVĚTA ǀ 21.9.2021

Nad oceánem vznikly dvě nové tropické bouře