Létající loď? Díky optickým jevům můžeme vidět až za horizont

09. 03. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.3.2021 15:47
ǀ
Zuzana Peštová

Minulý týden vyfotil David Morris u britského Falmouthu neobvyklý jev – místo, aby loď plula na hladině, se zdánlivě vznášela ve vzduchu.

Jak je to možné?

Kromě duhy či halových jevů, se kterými se relativně běžně setkáváme, existuje řada dalších optických úkazů. Bývají způsobeny většinou tím, že se paprsky v atmosféře nešíří rovně, ale lámou se podle toho, jaké je aktuálně v atmosféře zvrstvení teploty a hustoty. Na obrázku je znázorněno jak se paprsek šíří za normální situace, kdy s výškou klesá hustota vzduchu, a jak se šíří když výjimečně hustota vzduchu s výškou naopak roste.

Co se tedy stalo?

Díky rychlému poklesu hustoty vzduchu s výškou se paprsky během vyfocené situace ohnuly ještě více, než obvykle a David Morris tak vidět loď až za horizontem. Tuto situaci znázorňuje obrázek níže – pozorovatel v bodě P se kouká doleva a díky zakřivení paprsků vidí paprsky přicházející od objektu A. Protože ale lidské oko očekává, že se paprsky šíří rovně, pozorovateli P připadá, jako by se objekt vznášel v bodě A’. Odborně se tento jev nazývá zvednutí obzoru.

Zvednutí obzoru nebo horní zrcadlení?

Fotka Davida Morrise doslova obletěla svět. Mnohdy články pozorovaný jev vysvětlují jako „superior mirage“, česky „horní/svrchní zrcadlení“. To je souhrný název pro jevy, při kterých k nám přichází paprsky od vzdáleného objektu. Podle toho, co se s paprsky stane, se pak může dojít k převrácení objektu, který pozorujeme.

Plné čáry znázorňují skutečnou dráhu paprsků a čárkované čáry odkud se oku pozorovatele zdá, že paprsek vychází. Červená značí teplejší vrstvu vzduchu, ve které může dojít k totálnímu odrazu paprsků a pozorovaný objekt pak vidíme převrácený. Zdroj obrázku

I podle odborníků z Katedry fyziky atmosféry spolu zvednutí obzoru a horní zrcadlení úzce souvisí. Meteorologický slovník pak říká, že pokud během zvednutí obzoru dojde k totálnímu odrazu paprsků, jako je znázorněno na obrázku, kdy se paprsky v inverzní vrstvě atmosféry odrazí zpět k zemi, jedná se už o horní zrcadlení.

Několik případů zrcadlení, při kterém došlo i k převrácení objektu, si můžete prohlédnout na následujících snímcích.

Horní zrcadlení, zdroj
Horní zrcadlení, zdroj
Kra vznášející se díky zvednutí obzoru, zdroj
Zdroj

Černobílé obrázky jsou převzaty z učebnice Pozoruhodné jevy v atmosféře (Jan Bednář, 1989).

Mohlo by Vás zajímat

BOUŘKY,FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 27.10.2021

Libyjské město zasypaly obrovské kroupy

ZE SVĚTA ǀ 26.10.2021

Tlak vzduchu klesl nezvykle nízko, překonal i absolutní rekord

AKTUÁLNĚ ǀ 25.10.2021

Tlaková výše přinesla desetistupňové mrazy

ANALÝZA,BOUŘKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 25.10.2021

Souhrnná zpráva k červnovému tornádu na jižní Moravě