Jaké rozlišujeme druhy soumraku?

06. 01. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 6.1.2019 17:04
ǀ
Zuzana Peštová

Soumrak je doba po západu Slunce a nebo před jeho východem. Délka soumraku závisí na roční době a zeměpisné šířce – v ČR máme nejkratší soumrak na začátku března a v říjnu, nejdelší pak před a po letním slunovratu. Celosvětově je nejkratší soumrak na rovníku (a jeho délka se během roku nemění) a naopak nejdelší je soumrak v polárních oblastech.

Rozlišujeme občanský, námořní a astronomický soumrak.

Druhy soumraku, zdroj obrázku: wikipedia.org

Občanský soumrak

Střed slunečního disku je méně než 6° pod obzorem. V době občanského soumraku lze za jasného počasí venku vykonávat běžné činnosti, např. číst běžný tisk bez umělého osvětlení.

Námořní (nautický) soumrak

Střed slunečního disku je 6° až 12° pod obzorem. Během námořního soumraku můžeme rozeznat obrysy předmětů a hlavně horizont a jasná souhvězdí, která dříve námořníci používali pro navigaci.

Astronomický soumrak

Střed slunečního disku je 12° až 18° pod obzorem. Obloha je osvětlována rozptýleným slunečním světlem, které ruší astronomická pozorování slaběji zářících objektů i v dobrých dalekohledech. Po astronomickém soumraku ale přichází astronomická noc, během které jsou v oblastech s dostatečně malým světelným znečištěním vhodné podmínky i pro pozorování např. mlhovin a galaxií.

V době letního slunovratu klesá Slunce na naší zeměpisné šířce jen asi  16,5° pod obzor – po dobu přibližně tří týdnů u nás tedy nedochází k úplnému setmění a astronomický soumrak trvá celou noc.

 

Během soumraku můžeme za příznivých podmínek pozorovat tzv. soumrakové jevy – např. noční svítící oblaka nebo zelený záblesk, o kterých jsme psali v dřívějších článcích.

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 23.9.2020

Bouře Teddy dorazila do Kanady, americký jih sužují povodně

ZE SVĚTA ǀ 22.9.2020

USA zasáhl rekordní mráz

ZE SVĚTA ǀ 21.9.2020

Došla jména pro tropické bouře – jejich počet je letos nebývalý

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 18.9.2020

Řecko sužuje medikán, přináší extrémní srážky a vítr o síle přes 100 km/h