Jaké rozlišujeme druhy soumraku?

6. 1. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 6.1.2019 17:04
ǀ
Zuzana Peštová

Soumrak je doba po západu Slunce a nebo před jeho východem. Délka soumraku závisí na roční době a zeměpisné šířce – v ČR máme nejkratší soumrak na začátku března a v říjnu, nejdelší pak před a po letním slunovratu. Celosvětově je nejkratší soumrak na rovníku (a jeho délka se během roku nemění) a naopak nejdelší je soumrak v polárních oblastech.

Rozlišujeme občanský, námořní a astronomický soumrak.

Druhy soumraku, zdroj obrázku: wikipedia.org

Občanský soumrak

Střed slunečního disku je méně než 6° pod obzorem. V době občanského soumraku lze za jasného počasí venku vykonávat běžné činnosti, např. číst běžný tisk bez umělého osvětlení.

Námořní (nautický) soumrak

Střed slunečního disku je 6° až 12° pod obzorem. Během námořního soumraku můžeme rozeznat obrysy předmětů a hlavně horizont a jasná souhvězdí, která dříve námořníci používali pro navigaci.

Astronomický soumrak

Střed slunečního disku je 12° až 18° pod obzorem. Obloha je osvětlována rozptýleným slunečním světlem, které ruší astronomická pozorování slaběji zářících objektů i v dobrých dalekohledech. Po astronomickém soumraku ale přichází astronomická noc, během které jsou v oblastech s dostatečně malým světelným znečištěním vhodné podmínky i pro pozorování např. mlhovin a galaxií.

V době letního slunovratu klesá Slunce na naší zeměpisné šířce jen asi  16,5° pod obzor – po dobu přibližně tří týdnů u nás tedy nedochází k úplnému setmění a astronomický soumrak trvá celou noc.

 

Během soumraku můžeme za příznivých podmínek pozorovat tzv. soumrakové jevy – např. noční svítící oblaka nebo zelený záblesk, o kterých jsme psali v dřívějších článcích.

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 18.6.2019

Ve středu teploty překročí 30 °C, místy se budou tvořit přeháňky nebo bouřky

ZE SVĚTA ǀ 18.6.2019

Na Azorské ostrovy udeřila silná bouře

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 17.6.2019

V úterý se teploty vyšplhají na 28 °C

AKTUÁLNĚ ǀ 17.6.2019

Noci v uplynulém týdnu byly extrémně teplé