Jaké rozlišujeme druhy soumraku?

6. 1. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 6.1.2019 17:04
ǀ
Zuzana Peštová

Soumrak je doba po západu Slunce a nebo před jeho východem. Délka soumraku závisí na roční době a zeměpisné šířce – v ČR máme nejkratší soumrak na začátku března a v říjnu, nejdelší pak před a po letním slunovratu. Celosvětově je nejkratší soumrak na rovníku (a jeho délka se během roku nemění) a naopak nejdelší je soumrak v polárních oblastech.

Rozlišujeme občanský, námořní a astronomický soumrak.

Druhy soumraku, zdroj obrázku: wikipedia.org

Občanský soumrak

Střed slunečního disku je méně než 6° pod obzorem. V době občanského soumraku lze za jasného počasí venku vykonávat běžné činnosti, např. číst běžný tisk bez umělého osvětlení.

Námořní (nautický) soumrak

Střed slunečního disku je 6° až 12° pod obzorem. Během námořního soumraku můžeme rozeznat obrysy předmětů a hlavně horizont a jasná souhvězdí, která dříve námořníci používali pro navigaci.

Astronomický soumrak

Střed slunečního disku je 12° až 18° pod obzorem. Obloha je osvětlována rozptýleným slunečním světlem, které ruší astronomická pozorování slaběji zářících objektů i v dobrých dalekohledech. Po astronomickém soumraku ale přichází astronomická noc, během které jsou v oblastech s dostatečně malým světelným znečištěním vhodné podmínky i pro pozorování např. mlhovin a galaxií.

V době letního slunovratu klesá Slunce na naší zeměpisné šířce jen asi  16,5° pod obzor – po dobu přibližně tří týdnů u nás tedy nedochází k úplnému setmění a astronomický soumrak trvá celou noc.

 

Během soumraku můžeme za příznivých podmínek pozorovat tzv. soumrakové jevy – např. noční svítící oblaka nebo zelený záblesk, o kterých jsme psali v dřívějších článcích.

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 14.10.2019

O víkendu se vrátilo léto, teploty překročily 25 °C

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 13.10.2019

Začátek týdne bude jasný a teplý, ve středu přibude oblačnosti i srážek

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 12.10.2019

V neděli na jihu Čech naměříme až 26 °C

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 11.10.2019

Spojené státy ochromila mimořádná zimní bouře