Jak právě teď ovlivňuje polární vír počasí v Evropě?

11. 01. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.1.2019 16:28
ǀ
Zuzana Peštová

Polární vír – někdy též cirkumpolární vír nebo polární vortex – je složitý jev v atmosféře. Zjednodušeně jde o obrovský vír, ve kterém rotuje studená masa vzduchu. Vyskytuje se na jižní i severní polokouli, ale vzhledem k naší zeměpisné poloze se v článku budeme zabývat jen tím severním. Vír zasahuje z troposféry až do stratosféry a na severní polokouli pokrývá celý severní pól až po střední zeměpisné šířky. Plně vyvinutý může být polární vír větší než 10 000 km v průměru a 30 000 km po obvodu. Na severní polokouli vír rotuje od západu směrem k východu – podobá se tedy obrovské cykloně. Existuje během celého roku, ale nejsilnější je v zimě, přibližně od příchodu polární noci. Prohlubují se díky němu teplotní rozdíly mezi tropy a pólem

Schéma polárního víru

Jak vypadá polární vír v různých hladinách atmosféry, zdroj: Severe weather

Jaké následky má rozpad polárního víru?

Stabilní polární vír přináší do Evropy poměrně teplé počasí a v podstatě zde znemožňuje ochlazení. Problémy ale nastanou, naruší-li se stabilita proudění – polární vzduch pak již nerotuje kolem severního pólu, cirkulace se naruší a vzduch se začne propadávat do středních zeměpisných šířek. Polární vír se po svém rozpadu rozdělí na dva nebo více menších vírů přesunutých právě do středních zeměpisných šířek.

Jak rozpad víru právě teď ovlivňuje počasí?

Kvůli narušení polárního víru se po 10. lednu začal do Evropy ze severu přesouvat studený vzduch. Díky tomu bude na většině našeho kontinentu chladněji než je dlouhodobý průměr. Vidět to můžeme na následujícím obrázku, kde modré a fialové odstíny ukazují teploty nižší než dlouhodobý průměr a naopak červené odstíny značí teploty pro toho období nadprůměrné.

 

Původní článek ve slovenštině naleznete ZDE.

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 23.9.2020

Bouře Teddy dorazila do Kanady, americký jih sužují povodně

ZE SVĚTA ǀ 22.9.2020

USA zasáhl rekordní mráz

ZE SVĚTA ǀ 21.9.2020

Došla jména pro tropické bouře – jejich počet je letos nebývalý

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 18.9.2020

Řecko sužuje medikán, přináší extrémní srážky a vítr o síle přes 100 km/h