VÝRAZNÝ PODPRŮMĚR V PERTHU, ROZHODLO 0,5 °C

14.1.2017 9:29 | Autor: Jan Horák

Než se vydáme do Perthu, tak ve stručnosti páteční větry:

Řeč je samozřejmě o relativně malé, zato celkem hluboké tlakové níži, která před víkendem prosvištěla Německem, přičemž trochu škrtla i o naši vlast.
Příkladem může být paní Milešovka, která v pátek třináctého, konkrétně v ranních a dopoledních hodinách, úspěšně odolávala nárazům větru o rychlosti okolo 100 km/h. Pocitová teplota tím pádem odpovídala až nějakým -15 °C. Kdyby byla reálná teplota stejná jako v sobotu 7. ledna, vycházelo by smyslové vnímání na bezmála -30 °C.

Dočasně ale bylo bouřlivěji i v nížinách, kupříkladu Doksany čelily poryvům větru o tempu přes 70 km/h, podobně jako Ústí nad Labem, Tušimice, Most nebo Plzeň. Na kvalitě (a množství) sněhu v nížinách se předvíkendové počasí moc dobře nepodepsalo, leckde byl k vidění velmi smutný pohled na kdysi překrásný prašan (za který by se nemusely stydět ani hory), jenž se proměnil v cosi. A nyní už do Perthu.

Hlavní město Západní Austrálie bylo v noci ze čtvrtka na pátek terčem objemnější tlakové výše, lépe řečeno její východní strany. Ta do západoaustralské metropole expedovala chladnější oceánský vzduch od jihozápadu s tím, že než se dostal přímo do Perthu, strávil chvíli na pevnině. V praxi? K ránu vskutku poklidný vítr (bezvětří) a žádná oblaka – bylo chladno.

Perthské (letištní) páteční minimum se ocitlo v silném podprůměru, neb kleslo pod úroveň 9,0 °C – průměrná hodnota Tmin je rovna 17 °C, jmenovitě 16,9 °C. V 6 hodin se jednalo o 8,5 °C, díky čemuž tady bylo „jen“ o 4,9 °C tepleji než v Ostravě-Mošnově (loni v ten samý den a čas činilo vzájemné skóre 15,4 °C ku 2,3 °C). Podobou teplotního dna, na které perthská teplotní křivka v úvodu pátku narazila, bylo 8,0 °C.

Být ještě o půl stupně Celsia chladněji, tak by se největší město na západním pobřeží Austrálie mohlo radovat z nového teplotního rekordu. Bohužel 8,0 °C na zdolání 7,6 °C ze sezóny 1988 nestačilo. Jinými slovy pouhých 0,5 °C rozhodlo o tom, že v Perthu žádný velký úspěch neslavili.

Taktéž nejnižší nejvyšší denní teplota byla ve smyslu 13. ledna viděna v r. 1988, a to 21,6 °C. Ani tato hodnota zastíněna nebyla – v pátek 13. 1. 2017 Perth překročil 26 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

Na pondělí 23. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...


REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...


REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...