VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

19.10.2017 8:27 | Autor: Kamil Sojka

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála dvoumilionové Manily, byl ve včerejším odpoledním čase k vidění střed nebojácně se tvářícího oblačného víru. Oblačnost s ním související se táhla od východního Jihočínského moře až po americký Guam a přilehlé Severní Mariany, v délkovém kontextu se dostáváme na nějakých 2 700 km, což představuje necelý osmdesátinásobek vzdušné odloučenosti mezi Chomutovem a Teplicemi.

• Dne 18. 10. 2017 ve 14:00 SELČ byla tato tropická tlaková níže dle zásad Saffir-Simpsonovy stupnice vedena jako tajfun 1. kategorie (v raném stádiu existence), poněvadž produkovala vítr o maximální průměrné rychlosti v okruhu 120 km/h. Pojmenována byla jako Lan.

• Podle aktuálních (středečních) prognóz numerických modelů se tajfun Lan Filipínám vyhne, jeho předpokládaná trasa je totiž orientována na sever, jinými slovy k Japonsku, ke kterému dorazí někdy na začátku příštího týdne, a to v podobě tajfunu 3. kategorie. Jak tomu nakonec bude ve skutečnosti, to ukáže až blízká přítomnost.

• Zesilování tropické cyklóny Lan bylo doposud pozvolné. Dne 15. 10. 2017 byla tropickou depresí plodící větry o maximální průměrné rychlosti do 56 km/h. Na počátku právě probíhajícího týdne, tudíž v pondělí 16. 10. 2017, dosáhla na status tropické bouře, přičemž maximální střední tempo jejích větrů odpovídalo 70 km/h. Také úterek prožila coby tropická bouře, vítr v maximu kolem 110 km/h. Počínaje včerejškem začala být skloňována jako tajfun, neb pokořila onu mez 119 km/h.

• Momentálně se zdá, že Lan na své cestě k japonskému pobřeží nad otevřenými vodami Tichého oceánu zesílí až na tajfun 4. kategorie, teoreticky tím pádem může, ale i nemusí dojít ke zrození supertajfunu.

• Lan je devátým tajfunem letošní „asijsko-pacifické“ sezóny tropických tlakových níží, předešlá osmice sestává z těchto tajfunů: Noru (5. kategorie), Nesat (1. kategorie), Banyan (2. kategorie), Hato (3. kategorie), Sanvu (2. kategorie), Talim (4. kategorie), Doksuri (3. kategorie) a Khanun (2. kategorie).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno....

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

Gander je plus minus 12 000 obyvatel čítající maloměsto ležící...

REKORDY NA 28. KVĚTEN

REKORDY NA 28. KVĚTEN

Na pondělí 28. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...

REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...

REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...