VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

19.10.2017 8:27 | Autor: Kamil Sojka

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála dvoumilionové Manily, byl ve včerejším odpoledním čase k vidění střed nebojácně se tvářícího oblačného víru. Oblačnost s ním související se táhla od východního Jihočínského moře až po americký Guam a přilehlé Severní Mariany, v délkovém kontextu se dostáváme na nějakých 2 700 km, což představuje necelý osmdesátinásobek vzdušné odloučenosti mezi Chomutovem a Teplicemi.

• Dne 18. 10. 2017 ve 14:00 SELČ byla tato tropická tlaková níže dle zásad Saffir-Simpsonovy stupnice vedena jako tajfun 1. kategorie (v raném stádiu existence), poněvadž produkovala vítr o maximální průměrné rychlosti v okruhu 120 km/h. Pojmenována byla jako Lan.

• Podle aktuálních (středečních) prognóz numerických modelů se tajfun Lan Filipínám vyhne, jeho předpokládaná trasa je totiž orientována na sever, jinými slovy k Japonsku, ke kterému dorazí někdy na začátku příštího týdne, a to v podobě tajfunu 3. kategorie. Jak tomu nakonec bude ve skutečnosti, to ukáže až blízká přítomnost.

• Zesilování tropické cyklóny Lan bylo doposud pozvolné. Dne 15. 10. 2017 byla tropickou depresí plodící větry o maximální průměrné rychlosti do 56 km/h. Na počátku právě probíhajícího týdne, tudíž v pondělí 16. 10. 2017, dosáhla na status tropické bouře, přičemž maximální střední tempo jejích větrů odpovídalo 70 km/h. Také úterek prožila coby tropická bouře, vítr v maximu kolem 110 km/h. Počínaje včerejškem začala být skloňována jako tajfun, neb pokořila onu mez 119 km/h.

• Momentálně se zdá, že Lan na své cestě k japonskému pobřeží nad otevřenými vodami Tichého oceánu zesílí až na tajfun 4. kategorie, teoreticky tím pádem může, ale i nemusí dojít ke zrození supertajfunu.

• Lan je devátým tajfunem letošní „asijsko-pacifické“ sezóny tropických tlakových níží, předešlá osmice sestává z těchto tajfunů: Noru (5. kategorie), Nesat (1. kategorie), Banyan (2. kategorie), Hato (3. kategorie), Sanvu (2. kategorie), Talim (4. kategorie), Doksuri (3. kategorie) a Khanun (2. kategorie).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...