Výhled počasí na následujících 14 dní

19.4.2009 10:37 | Autor: Dagmar Honsová

Obecné info:

Tato zpráva byla vydána společností Meteopress dne 19.4. 2009 v 11 hodin a vychází ze stavu počasí k termínu 19.4. 2009 10 hodin. Další aktualizace proběhne dne 26.4. 2009 v 17 hodin. Společnost Meteopress upozorňuje na skutečnost, že je možné očekávat v období od 27.4. 2009 i jiný vývoj počasí než je zde popsán.

Meteovliv na zdraví v týdnu 20.-26.4.2009
Zátěž počasí na lidský organismus

Počasí těchto dnů bude zatěžovat zejména meteosenzitivní jedince, po několika slunečných dnech očekáváme krátkou frontální poruchu, která bude doprovázena velkou změnou tlaku a výrazným poklesem teplot. Pokles, poté vzestup tlaku o více než 15 hPa během 30 hodin a ochlazení až o 12 °C bude zatěžovat nejen skupinu starších občanů a jedince s angínou pectoris, ale i jedince s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem. Jednodenní ochlazení navíc bude zvyšovat pravděpodobnost respiračního nachlazení i u zdravých jedinců. Bouřky, které se budou vyskytovat v odpoledních a večerních hodinách, zatíží skupinu obyvatel s revmatickými problémy. Erupční aktivita Slunce je velmi slabá, pulzační aktivita geomagnetického pole je nízká.
Pylové zpravodajství

Vysoké odpolední teploty až na 20 °C, relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 49 až 64 % a slunečné počasí se slabým větrem o rychlosti do 4 m/s, nahrávají zvyšování koncentrací pylových alergenů v ovzduší. Podmínky pro alergiky se lokálně budou zlepšovat během středy a čtvrtečního dne spolu s přeháňkami, které vyčistí vzduch jen přechodně na tři desítky minut po srážkách. Agresivitu pylových zrn naopak bude zvyšovat v místech s výskytem bouřek, které očekáváme v odpoledních a večerních hodinách. V ovzduší budou i nadále dominovat pyly břízy, habru, buku a vrby. Kvůli teplému počasí se už ke konci týdne navíc začnou v ovzduší vyskytovat pyly trav – mezi dominantní bude patřit lipnice, psárka a srha.
Škodlivé UV záření

Délka slunečního svitu se v těchto dnech na území Česka pohybuje přes 12 hodin, ale

kvůli zeslabení ozonové vrsty nad střední Evropou až o 15 % roste škodlivé UV záření. Před přímými slunečními paprsky bychom se měli chránit zejména v horských oblastech, kde UV-index dosahuje středních hodnot, tedy kolem 6. Na přímém slunečním záření se nezdržuje více než 40 minut bez ochranných prostředků.
Index ospalosti

Nejvyšší index ospalosti v tomto týdnu očekáváme ve čtvrtek, to počasí u nás ovlivní brázda nízkého tlaku vzduchu, která přinese ochlazení a zejména v ranních a dopoledních hodinách velkou oblačnost místy s přeháňkami. Jinak bude po většinu týdne index ospalosti díky slunečné obloze a teplotám vzduchu na 20 °C dosahovat pouze nízkých hodnot – s přihlédnutím k Vašemu dennímu programu.

Aktuální situace 19.4. 2009 v 10 hodin:
Během soboty počasí u nás ovlivňovala brázda nízkého tlaku vzduchu, která přinášela na jihozápad a západ území vydatné trvalé srážky, které zvedaly v Plzeňském a Jihočeském kraji hladiny řek. Neděle už byla ve znamení polojasné oblohy a ranních mlh. Počátek příštího týdne bude ve znamení slunečné oblohy a 20 °C.
Předpověď počasí na příští týden:
Pondělí 20.4. 2009

Jasno až polojasno, na jihu převážně oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 12 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Úterý 21.4. 2009

Polojasno až skoro jasno. Noční teploty 6 až 2 °C, místy přízemní mrazíky. Denní teploty 15 až 19 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Středa 22.4. 2009

Jasno až polojasno, během odpoledne přibývání oblačnosti, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Noční teploty 5 až 1 °C, místy přízemní mrazíky. Denní teploty 14 až 18 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Čtvrtek až neděle 23.4. až 26.4. 2009

Předpokládáme, že bude zpočátku oblačno až zataženo, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně polojasno až skoro jasno. Noční teploty 7 až 1 °C, při vyjasnění přízemní mrazíky. Denní teploty 13 až 19 °C.

Výhled na pondělí až neděli 27.4. až 3.5. 2009
Pravděpodobně bude počasí ve střední Evropě pod vlivem tlakové výše. Očekáváme převážně polojasno až skoro jasno, jen přechodně oblačno s dešťovými přeháňkami a bouřkami. Po ránu ojediněle mlhy. Teploty se budou v nočních hodinách pohybovat v intervalu 8 až 3 °C, místy přízemní mrazíky. Odpolední teploty se budou pohybovat v intervalu 17 až 22 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude jasno, ráno a...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...


REKORDY NA 18. ŘÍJEN

REKORDY NA 18. ŘÍJEN

Na středu 18. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

Přidejte si nás na Instagramu

Přidejte si nás na Instagramu

Používáte sociální síť Instagram? Nově tam máme...

PONDĚLÍ BUDE SKVOSTNÉ

PONDĚLÍ BUDE SKVOSTNÉ

V pondělí budeme skloňovat slunečné počasí a teplotní rekordy....


SLUNEČNÉ POČASÍ VYDRŽÍ DO ČTVRTKA

SLUNEČNÉ POČASÍ VYDRŽÍ DO ČTVRTKA

V úterý bude jasno, ráno a dopoledne mlhy nebo zataženo...

REKORDY NA 17. ŘÍJEN

REKORDY NA 17. ŘÍJEN

Na úterý 17. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

VÍKENDOVÝCH 39 °C NA OSTROVĚ FUERTEVENTURA

VÍKENDOVÝCH 39 °C NA OSTROVĚ FUERTEVENTURA

Nejen na ostrově Tenerife se druhý říjnový víkend vepsal...