Výhled počasí na následujících 14 dní

19.4.2009 10:37 | Autor: Dagmar Honsová

Obecné info:

Tato zpráva byla vydána společností Meteopress dne 19.4. 2009 v 11 hodin a vychází ze stavu počasí k termínu 19.4. 2009 10 hodin. Další aktualizace proběhne dne 26.4. 2009 v 17 hodin. Společnost Meteopress upozorňuje na skutečnost, že je možné očekávat v období od 27.4. 2009 i jiný vývoj počasí než je zde popsán.

Meteovliv na zdraví v týdnu 20.-26.4.2009
Zátěž počasí na lidský organismus

Počasí těchto dnů bude zatěžovat zejména meteosenzitivní jedince, po několika slunečných dnech očekáváme krátkou frontální poruchu, která bude doprovázena velkou změnou tlaku a výrazným poklesem teplot. Pokles, poté vzestup tlaku o více než 15 hPa během 30 hodin a ochlazení až o 12 °C bude zatěžovat nejen skupinu starších občanů a jedince s angínou pectoris, ale i jedince s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem. Jednodenní ochlazení navíc bude zvyšovat pravděpodobnost respiračního nachlazení i u zdravých jedinců. Bouřky, které se budou vyskytovat v odpoledních a večerních hodinách, zatíží skupinu obyvatel s revmatickými problémy. Erupční aktivita Slunce je velmi slabá, pulzační aktivita geomagnetického pole je nízká.
Pylové zpravodajství

Vysoké odpolední teploty až na 20 °C, relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 49 až 64 % a slunečné počasí se slabým větrem o rychlosti do 4 m/s, nahrávají zvyšování koncentrací pylových alergenů v ovzduší. Podmínky pro alergiky se lokálně budou zlepšovat během středy a čtvrtečního dne spolu s přeháňkami, které vyčistí vzduch jen přechodně na tři desítky minut po srážkách. Agresivitu pylových zrn naopak bude zvyšovat v místech s výskytem bouřek, které očekáváme v odpoledních a večerních hodinách. V ovzduší budou i nadále dominovat pyly břízy, habru, buku a vrby. Kvůli teplému počasí se už ke konci týdne navíc začnou v ovzduší vyskytovat pyly trav – mezi dominantní bude patřit lipnice, psárka a srha.
Škodlivé UV záření

Délka slunečního svitu se v těchto dnech na území Česka pohybuje přes 12 hodin, ale

kvůli zeslabení ozonové vrsty nad střední Evropou až o 15 % roste škodlivé UV záření. Před přímými slunečními paprsky bychom se měli chránit zejména v horských oblastech, kde UV-index dosahuje středních hodnot, tedy kolem 6. Na přímém slunečním záření se nezdržuje více než 40 minut bez ochranných prostředků.
Index ospalosti

Nejvyšší index ospalosti v tomto týdnu očekáváme ve čtvrtek, to počasí u nás ovlivní brázda nízkého tlaku vzduchu, která přinese ochlazení a zejména v ranních a dopoledních hodinách velkou oblačnost místy s přeháňkami. Jinak bude po většinu týdne index ospalosti díky slunečné obloze a teplotám vzduchu na 20 °C dosahovat pouze nízkých hodnot – s přihlédnutím k Vašemu dennímu programu.

Aktuální situace 19.4. 2009 v 10 hodin:
Během soboty počasí u nás ovlivňovala brázda nízkého tlaku vzduchu, která přinášela na jihozápad a západ území vydatné trvalé srážky, které zvedaly v Plzeňském a Jihočeském kraji hladiny řek. Neděle už byla ve znamení polojasné oblohy a ranních mlh. Počátek příštího týdne bude ve znamení slunečné oblohy a 20 °C.
Předpověď počasí na příští týden:
Pondělí 20.4. 2009

Jasno až polojasno, na jihu převážně oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 12 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Úterý 21.4. 2009

Polojasno až skoro jasno. Noční teploty 6 až 2 °C, místy přízemní mrazíky. Denní teploty 15 až 19 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Středa 22.4. 2009

Jasno až polojasno, během odpoledne přibývání oblačnosti, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Noční teploty 5 až 1 °C, místy přízemní mrazíky. Denní teploty 14 až 18 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Čtvrtek až neděle 23.4. až 26.4. 2009

Předpokládáme, že bude zpočátku oblačno až zataženo, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně polojasno až skoro jasno. Noční teploty 7 až 1 °C, při vyjasnění přízemní mrazíky. Denní teploty 13 až 19 °C.

Výhled na pondělí až neděli 27.4. až 3.5. 2009
Pravděpodobně bude počasí ve střední Evropě pod vlivem tlakové výše. Očekáváme převážně polojasno až skoro jasno, jen přechodně oblačno s dešťovými přeháňkami a bouřkami. Po ránu ojediněle mlhy. Teploty se budou v nočních hodinách pohybovat v intervalu 8 až 3 °C, místy přízemní mrazíky. Odpolední teploty se budou pohybovat v intervalu 17 až 22 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...


REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

Jste bójka, v klidu ležíte na hladině nikdy nezamrzajícího...

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...


REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...