VYDATNÉ DEŠTĚ NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ

25.2.2016 8:22 | Autor: redakce

 

 

V pátek 19. února sedělo nad východem České republiky frontální rozhraní, které se projevilo významnějším srážkovým úhrnem – nejvíce na Lysé hoře, kde se jednalo o 31 mm. Vrchol Moravskoslezských Beskyd byl však v nočních a ranních hodinách nad bodem mrazu, povětšinou se teploty pohybovaly kolem 1 až 2 °C, zpočátku tak bylo skupenství srážek kapalné. Od dopoledních hodin nicméně začalo stabilně mrznou, déšť přešel ve sněžení a sněhová pokrývka vzrostla z 46 cm na více než 60 cm. Loňský 19. únor se nicméně prezentoval až 110 cm sněhu.

Následný 20. únor byl srážkově nejbohatší na Šumavě, konkrétně v obci Prášily – až 21 mm.

Neděle 21. února pak dodala vláhu hlavně Krkonoším, například v Peci pod Sněžkou z toho bylo 37 mm (sníh vzhledem k teplotám a charakteru srážek rychle ubýval), ještě lépe na tom byla Labská bouda, která se dočkala bezmála 42 mm.

Vstup do tohoto týdne byl již sušší, max. srážkové úhrny se pohybovaly okolo 4 až 7 mm, menší výjimkou byla Labská bouda, kde šlo o 12 mm. A úterní den donesl v maximech srážkové úhrny v sousedství 11 až 15 mm, na Šumavě v ojedinělých případech byly ještě vyšší.

Na Blízkém východě se předposlední týden zimy 2015/2016 projevil vysokými odpoledními teplotami a nulovými srážkami. Takový izraelský Jeruzalém se v období od pondělí 15. února do neděle 21. února dočkal v průměru 16 °C s tím, že pátek přinesl až 25 °C – v předešlém roce hlásil Jeruzalém v časovém úseku od 15. 2. do 21. 2. v průměru 6 °C, takže o 10 °C méně (a nejvyšší teplotou tehdy bylo 14 °C). V minimu pak až -1 °C, v tomto roce činila Tmin 9 °C. Teplo bylo také v syrském Damašku, ten se mezi pondělím 15. 2. 2016 až nedělí 21. 2. 2016 dočkal v průměru 15 °C a čtvrtek donesl až 28 °C – loni ve shodné době nešel Damašek nad 15 °C a průměrná teplota byla rovna 6 °C.

Hned v pondělí se ale nad Blízký východ nasunula hustá oblačnost, jež týden velmi teplého počasí utnula ráznými dešti. V Izraeli se tato skutečnost projevila bleskovými povodněmi, a to hlavně na východě a jihu země. V několikasettisícovém městě Beerševa byl z důvodu vydatného deště hlášen kolaps střechy místního obchodního centra, v jiných koutech Izraele zase kolabovala doprava a samozřejmě došlo i na materiální škody. V Negevské poušti uvěznilo nevlídné počasí deset osob, avšak naštěstí se je podařilo zachránit. Jedno video můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=bC8ymjdLTmk

Význačnější příděly vody registrovali na začátku tohoto týdne také v některých částech Iráku, ve městě Hilla (cca 100 km jihovýchodně od Bagdádu) napršelo až 47 litrů vody, Karbalá ležící zhruba o 80 km dále na východ byla svlažena 25 litry vody, metropolitní Bagdád zalilo 21 litrů vody a namátkou ještě zmiňme město Khalis, které naměřilo až 37 mm deště.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního...


REKORDY NA 20. KVĚTNA

REKORDY NA 20. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

Během víkendu budeme potřebovat jak sluneční brýle, tak také deštníky....

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

-2,1 °C, toť pro tuto chvíli teplotní dno r....


REKORDY NA 19. KVĚTNA

REKORDY NA 19. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

Duo sestávající z oblasti nízkého tlaku se sídlem na...

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

Jak úterní, tak také středeční noční a ranní čas se...