VYDATNÉ DEŠTĚ NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ

25.2.2016 8:22 | Autor: redakce

 

 

V pátek 19. února sedělo nad východem České republiky frontální rozhraní, které se projevilo významnějším srážkovým úhrnem – nejvíce na Lysé hoře, kde se jednalo o 31 mm. Vrchol Moravskoslezských Beskyd byl však v nočních a ranních hodinách nad bodem mrazu, povětšinou se teploty pohybovaly kolem 1 až 2 °C, zpočátku tak bylo skupenství srážek kapalné. Od dopoledních hodin nicméně začalo stabilně mrznou, déšť přešel ve sněžení a sněhová pokrývka vzrostla z 46 cm na více než 60 cm. Loňský 19. únor se nicméně prezentoval až 110 cm sněhu.

Následný 20. únor byl srážkově nejbohatší na Šumavě, konkrétně v obci Prášily – až 21 mm.

Neděle 21. února pak dodala vláhu hlavně Krkonoším, například v Peci pod Sněžkou z toho bylo 37 mm (sníh vzhledem k teplotám a charakteru srážek rychle ubýval), ještě lépe na tom byla Labská bouda, která se dočkala bezmála 42 mm.

Vstup do tohoto týdne byl již sušší, max. srážkové úhrny se pohybovaly okolo 4 až 7 mm, menší výjimkou byla Labská bouda, kde šlo o 12 mm. A úterní den donesl v maximech srážkové úhrny v sousedství 11 až 15 mm, na Šumavě v ojedinělých případech byly ještě vyšší.

Na Blízkém východě se předposlední týden zimy 2015/2016 projevil vysokými odpoledními teplotami a nulovými srážkami. Takový izraelský Jeruzalém se v období od pondělí 15. února do neděle 21. února dočkal v průměru 16 °C s tím, že pátek přinesl až 25 °C – v předešlém roce hlásil Jeruzalém v časovém úseku od 15. 2. do 21. 2. v průměru 6 °C, takže o 10 °C méně (a nejvyšší teplotou tehdy bylo 14 °C). V minimu pak až -1 °C, v tomto roce činila Tmin 9 °C. Teplo bylo také v syrském Damašku, ten se mezi pondělím 15. 2. 2016 až nedělí 21. 2. 2016 dočkal v průměru 15 °C a čtvrtek donesl až 28 °C – loni ve shodné době nešel Damašek nad 15 °C a průměrná teplota byla rovna 6 °C.

Hned v pondělí se ale nad Blízký východ nasunula hustá oblačnost, jež týden velmi teplého počasí utnula ráznými dešti. V Izraeli se tato skutečnost projevila bleskovými povodněmi, a to hlavně na východě a jihu země. V několikasettisícovém městě Beerševa byl z důvodu vydatného deště hlášen kolaps střechy místního obchodního centra, v jiných koutech Izraele zase kolabovala doprava a samozřejmě došlo i na materiální škody. V Negevské poušti uvěznilo nevlídné počasí deset osob, avšak naštěstí se je podařilo zachránit. Jedno video můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=bC8ymjdLTmk

Význačnější příděly vody registrovali na začátku tohoto týdne také v některých částech Iráku, ve městě Hilla (cca 100 km jihovýchodně od Bagdádu) napršelo až 47 litrů vody, Karbalá ležící zhruba o 80 km dále na východ byla svlažena 25 litry vody, metropolitní Bagdád zalilo 21 litrů vody a namátkou ještě zmiňme město Khalis, které naměřilo až 37 mm deště.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...