VSKUTKU DEŠTIVÝ IRKUTSK

13.8.2016 7:13 | Autor: redakce

 

 

K začátku roku 2016 čítal asijský Irkutsk 623 424 obyvatel, což je o 33 475 lidí méně než v úvodu roku 2011. Když se k poměrně vysokému počtu Irkuťanů přidá fakt ohledně zeměpisné polohy, nepřekvapí, že se jedná o jednu z hlavních stanic na nejdelší železniční trati světa, kterou není nikdo jiný než Transsibiřská magistrála. Ta spojuje Moskvu a Vladivostok, cestujícím nabízí tři cestovní třídy a co se zaměstnanců – posádky vlaku – týče, ti jsou dva týdny ve vlaku (v práci) a dva týdny doma. A takto pořád dokola. Věru nevšední pracovní doba.

Irkutsk, a samozřejmě nejen on, je v současné době k vlaku brázdícímu přes 9 200 km Transsibiřské magistrály o poznání vstřícnější než v zimních měsících, mimo jiné i proto, že není třeba na stanici z kol odsekávat led. Loňský 12. srpen dopřál Irkutsku v maximu 20,8 °C, ten letošní byl trochu laxnější, neb se zastavil už na 16,7 °C. Navíc bylo po celý den zataženo a k tomu byly k vidění dešťové kapky. A právě déšť tu sehrál hlavní roli, především v dnech předešlých.

Ve středu 10. srpna a ve čtvrtek 11. srpna tohoto roku ovlivňovala počasí nad jezerem Bajkal a jeho okolím tlaková níže. Šlo o klasickou situaci, v niž cyklóna rotovala na místě – k tomuto již v prostoru střední Evropy došlo nespočetněkrát a výsledek byl vždy stejný, a to výrazné srážkové úhrny.

V největším městě poblíž Bajkalu s tímto tvrzením mohli jen souhlasit. Synoptická situace, která tu o zmiňované dny panovala, totiž do Irkutsku přinesla tolik srážek, že byl překonán měsíční standart.

Průměrný srpnový příděl dešťové vody se zde pohybuje okolo 91 mm, přičemž k těm abnormálnějším statistikám patří 20 mm (srpen 1928) či 190 mm (srpen 1993). Prvních devět dnů srpna 2016 obdarovalo Irkutsk necelými 40 mm srážek, už za necelou polovinu měsíce bylo tedy splněno něco kolem 42 % normálu. Loni byl shodný termín o poznání sušší, a to kvůli svým 5 mm. Po úterku však irkutské srážkoměry nudou rozhodně netrpěly.

Hned středeční den byl nanejvýš mokrý – stacionárně vyhlížející oblast nižšího tlaku vzduchu, která spolu s anticyklónou dále na sever pumpovala do Irkutsku chladnější vzduch ze severní partie Sibiře, způsobila, že do 20. hodiny napršelo úctyhodných 80 mm srážek. Nadcházejících 24 hodin poté přispělo dalšími 57 mm srážek, za 2 880 minut tím pádem z oblaků vykapalo 150 % srpnového srážkového statistického normálu. Po těchto dvoudenních srážkových žní tlakové níži došla síla a její vliv začal slábnout – do páteční 20. hodiny čili za dalších 24 hodin už byla irkutská půda zavlažena „pouze“ 12 mm srážek. Celkově tedy od 9. srpna 20:00 do 12. srpna 20:00 do očí bijících 150 mm srážek.

Trvalý a silný déšť spolu s advekcí sibiřského chladu zapůsobil také na teploty – od středy do pátku v průměru 13 °C (odchylka -4 °C) s maximy 19,5 °C, 12,0 °C a 16,7 °C a minimy 11,3 °C, 11,3 °C a 10,9 °C.

Stávající Tmax irkutského léta 2016 je 33,5 °C (8. července), opozicí je Tmin 4,4 °C (4. června).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

CCA 140LETÝ REKORD V ATLANTĚ I V BUDAPEŠTI

CCA 140LETÝ REKORD V ATLANTĚ I V BUDAPEŠTI

Jak v metropoli americké Georgie, tak také v hlavním...

CASABLANCA VERSUS ČESKO-SLOVENSKÁ MĚSTA

CASABLANCA VERSUS ČESKO-SLOVENSKÁ MĚSTA

Náruživým kositelem teplotních rekordů možná není, avšak dlouhodobým statistikám...

REKORDY NA 27. DUBEN

REKORDY NA 27. DUBEN

Na pátek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zpočátku polojasno až...

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...


SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...