VSKUTKU DEŠTIVÝ IRKUTSK

13.8.2016 7:13 | Autor: redakce

 

 

K začátku roku 2016 čítal asijský Irkutsk 623 424 obyvatel, což je o 33 475 lidí méně než v úvodu roku 2011. Když se k poměrně vysokému počtu Irkuťanů přidá fakt ohledně zeměpisné polohy, nepřekvapí, že se jedná o jednu z hlavních stanic na nejdelší železniční trati světa, kterou není nikdo jiný než Transsibiřská magistrála. Ta spojuje Moskvu a Vladivostok, cestujícím nabízí tři cestovní třídy a co se zaměstnanců – posádky vlaku – týče, ti jsou dva týdny ve vlaku (v práci) a dva týdny doma. A takto pořád dokola. Věru nevšední pracovní doba.

Irkutsk, a samozřejmě nejen on, je v současné době k vlaku brázdícímu přes 9 200 km Transsibiřské magistrály o poznání vstřícnější než v zimních měsících, mimo jiné i proto, že není třeba na stanici z kol odsekávat led. Loňský 12. srpen dopřál Irkutsku v maximu 20,8 °C, ten letošní byl trochu laxnější, neb se zastavil už na 16,7 °C. Navíc bylo po celý den zataženo a k tomu byly k vidění dešťové kapky. A právě déšť tu sehrál hlavní roli, především v dnech předešlých.

Ve středu 10. srpna a ve čtvrtek 11. srpna tohoto roku ovlivňovala počasí nad jezerem Bajkal a jeho okolím tlaková níže. Šlo o klasickou situaci, v niž cyklóna rotovala na místě – k tomuto již v prostoru střední Evropy došlo nespočetněkrát a výsledek byl vždy stejný, a to výrazné srážkové úhrny.

V největším městě poblíž Bajkalu s tímto tvrzením mohli jen souhlasit. Synoptická situace, která tu o zmiňované dny panovala, totiž do Irkutsku přinesla tolik srážek, že byl překonán měsíční standart.

Průměrný srpnový příděl dešťové vody se zde pohybuje okolo 91 mm, přičemž k těm abnormálnějším statistikám patří 20 mm (srpen 1928) či 190 mm (srpen 1993). Prvních devět dnů srpna 2016 obdarovalo Irkutsk necelými 40 mm srážek, už za necelou polovinu měsíce bylo tedy splněno něco kolem 42 % normálu. Loni byl shodný termín o poznání sušší, a to kvůli svým 5 mm. Po úterku však irkutské srážkoměry nudou rozhodně netrpěly.

Hned středeční den byl nanejvýš mokrý – stacionárně vyhlížející oblast nižšího tlaku vzduchu, která spolu s anticyklónou dále na sever pumpovala do Irkutsku chladnější vzduch ze severní partie Sibiře, způsobila, že do 20. hodiny napršelo úctyhodných 80 mm srážek. Nadcházejících 24 hodin poté přispělo dalšími 57 mm srážek, za 2 880 minut tím pádem z oblaků vykapalo 150 % srpnového srážkového statistického normálu. Po těchto dvoudenních srážkových žní tlakové níži došla síla a její vliv začal slábnout – do páteční 20. hodiny čili za dalších 24 hodin už byla irkutská půda zavlažena „pouze“ 12 mm srážek. Celkově tedy od 9. srpna 20:00 do 12. srpna 20:00 do očí bijících 150 mm srážek.

Trvalý a silný déšť spolu s advekcí sibiřského chladu zapůsobil také na teploty – od středy do pátku v průměru 13 °C (odchylka -4 °C) s maximy 19,5 °C, 12,0 °C a 16,7 °C a minimy 11,3 °C, 11,3 °C a 10,9 °C.

Stávající Tmax irkutského léta 2016 je 33,5 °C (8. července), opozicí je Tmin 4,4 °C (4. června).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

V neděli bude zataženo až oblačno, na většině území občasný...

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

Počínaje červnem a konče říjnem se v jihomexickém...

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

Steskne-li Vaše srdce po letně až tropicky znějících...


VÍKEND NÁS NEOHŘEJE

VÍKEND NÁS NEOHŘEJE

V pátek ve 22.01 hod začíná astronomický podzim a víkend...

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...


REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...