VORKUTU ZASÁHLO VYDATNÉ SNĚŽENÍ A VÍTR

7.5.2015 9:07 | Autor: Jan Horák

Počasí na samém severovýchodě evropského kontinentu ovlivňovala o šestý máj tlaková níže, která sem naháněla chladný vzduch ze Severního ledového oceánu. Konkrétně jde o severovýchodní oblast ruského Severozápadního federálního okruhu, tj. severovýchodní část Komijské republiky a Něneckého autonomního okruhu. K největším lokalitám v tomto sektoru Evropy patří šedesátitisícová Vorkuta a i tu o první květnový středeční den trápilo vydatné sněžení a nepříjemný vítr.

Přestože je Vorkuta od České republiky vzdálena přes 3 000 km severovýchodně, tak má v podstatě stejný čas jako my, neboť má jen o jednu hodinu více (v části roku neužívající letní čas je pak rozdíl dvouhodinový, neboť se Rusko rozhodlo navždy setrvat v klasickém čili zimním čase). Co však Vorkuta a Česko vůbec společné nemají je podnebí – ruské město spadá pod to subpolární (subarktické), kdežto země česká pak samozřejmě pod to mírné.
Šestá májová čtyřiadvacetihodinovka ve Vorkutě příliš teplá není – jejím dlouhodobým teplotním průměrem je dle rus. Pogody i klimatu -5.1°C. Historické minimum pocházející z roku 2009 činí silně ledových -20.1°C a totální maximum se zrodilo roku 1962 a je rovno 13.9°C. Loni byly podmínky v rámci normy, protože na zemi leželo necelých 100 cm sněhu, teplotním součtem všech 24 hodin bylo -2.7°C, nejníže klesla rtuť teploměru na -6.5°C a naopak nejvýše vystoupala na 0.6°C (letištní stanice, WMO ID 23226).

Letos už byla situace zásluhou zmíněné cyklóny o poznání horší. Nepohodlný troposférický stav panoval zejména v odpoledních hodinách, kdy se k silnému sněžení přidával prudký vítr o rychlosti okolo 15 m/s (54 km/h) s nárazy až okolo 23 m/s (83 km/h). Teplota vzduchu se přitom nacházela na mírně záporných -3°C, smyslový vjem nicméně díky rychlé cirkulaci vzduchu odpovídal cca -13°C. Viditelnost byla kvůli hojnému počtu ledových krystalků unášených větrem malá, z původních 10 km klesla až pod 300 m. O den dříve, tj. v úterý 5.5.2015, byl ráz počasí poněkud jiný – nejtepleji bylo v dopoledním čase, kdy bylo kolem 9. hodiny naměřeno až 7.3°C, a půdu pokrývalo něco málo přes 105 cm sněhu (stav ráno). Působením vysokých teplot a k večeru i dešťových kapek ale bílý koberec do dalšího dne (resp. jitra) trochu zeslábl, a to o 15 cm. Avšak ztráta začala být plně kompenzována hned při plném nástupu řečené tlakové níže.

V posledních 10 letech si vorkutský 6. máj připsal dohromady -2.9°C. Nejhlubší teplotní ponor uskutečnil v sezóně 2009, kdy se postaral o oněch rekordních -20.1°C (v průběhu dne se už pak jen oteplovalo a v pozdních večerních hodinách z toho byl až +1°C, na zemi leželo skoro 90 cm sněhu), naproti tomu do největších výšek vystoupal hned o rok později, když nabídl „až“ 2.8°C (v noci nejméně -1.0°C a výška sněhové pokrývky dělala necelých 40 cm). Nejbílejší byl loni (97 cm sněhu). Nejvíce větrný a zároveň i „nejméně natlakovaný“ byl letos – tlak vzduchu slevil až na 1005 hPa. V roce 2011 jej naopak tlaková výše poslala až k 1031 hPa.

Zimní ráz počasí, byť tentokrát již bez hustého sněžení a větru, byl měl v podobě maxim okolo 0°C provázet Vorkutu i v nejbližších dnech.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...

REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku místy oblačno...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...


DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...