VORKUTU ZASÁHLO VYDATNÉ SNĚŽENÍ A VÍTR

7.5.2015 9:07 | Autor: Jan Horák

Počasí na samém severovýchodě evropského kontinentu ovlivňovala o šestý máj tlaková níže, která sem naháněla chladný vzduch ze Severního ledového oceánu. Konkrétně jde o severovýchodní oblast ruského Severozápadního federálního okruhu, tj. severovýchodní část Komijské republiky a Něneckého autonomního okruhu. K největším lokalitám v tomto sektoru Evropy patří šedesátitisícová Vorkuta a i tu o první květnový středeční den trápilo vydatné sněžení a nepříjemný vítr.

Přestože je Vorkuta od České republiky vzdálena přes 3 000 km severovýchodně, tak má v podstatě stejný čas jako my, neboť má jen o jednu hodinu více (v části roku neužívající letní čas je pak rozdíl dvouhodinový, neboť se Rusko rozhodlo navždy setrvat v klasickém čili zimním čase). Co však Vorkuta a Česko vůbec společné nemají je podnebí – ruské město spadá pod to subpolární (subarktické), kdežto země česká pak samozřejmě pod to mírné.
Šestá májová čtyřiadvacetihodinovka ve Vorkutě příliš teplá není – jejím dlouhodobým teplotním průměrem je dle rus. Pogody i klimatu -5.1°C. Historické minimum pocházející z roku 2009 činí silně ledových -20.1°C a totální maximum se zrodilo roku 1962 a je rovno 13.9°C. Loni byly podmínky v rámci normy, protože na zemi leželo necelých 100 cm sněhu, teplotním součtem všech 24 hodin bylo -2.7°C, nejníže klesla rtuť teploměru na -6.5°C a naopak nejvýše vystoupala na 0.6°C (letištní stanice, WMO ID 23226).

Letos už byla situace zásluhou zmíněné cyklóny o poznání horší. Nepohodlný troposférický stav panoval zejména v odpoledních hodinách, kdy se k silnému sněžení přidával prudký vítr o rychlosti okolo 15 m/s (54 km/h) s nárazy až okolo 23 m/s (83 km/h). Teplota vzduchu se přitom nacházela na mírně záporných -3°C, smyslový vjem nicméně díky rychlé cirkulaci vzduchu odpovídal cca -13°C. Viditelnost byla kvůli hojnému počtu ledových krystalků unášených větrem malá, z původních 10 km klesla až pod 300 m. O den dříve, tj. v úterý 5.5.2015, byl ráz počasí poněkud jiný – nejtepleji bylo v dopoledním čase, kdy bylo kolem 9. hodiny naměřeno až 7.3°C, a půdu pokrývalo něco málo přes 105 cm sněhu (stav ráno). Působením vysokých teplot a k večeru i dešťových kapek ale bílý koberec do dalšího dne (resp. jitra) trochu zeslábl, a to o 15 cm. Avšak ztráta začala být plně kompenzována hned při plném nástupu řečené tlakové níže.

V posledních 10 letech si vorkutský 6. máj připsal dohromady -2.9°C. Nejhlubší teplotní ponor uskutečnil v sezóně 2009, kdy se postaral o oněch rekordních -20.1°C (v průběhu dne se už pak jen oteplovalo a v pozdních večerních hodinách z toho byl až +1°C, na zemi leželo skoro 90 cm sněhu), naproti tomu do největších výšek vystoupal hned o rok později, když nabídl „až“ 2.8°C (v noci nejméně -1.0°C a výška sněhové pokrývky dělala necelých 40 cm). Nejbílejší byl loni (97 cm sněhu). Nejvíce větrný a zároveň i „nejméně natlakovaný“ byl letos – tlak vzduchu slevil až na 1005 hPa. V roce 2011 jej naopak tlaková výše poslala až k 1031 hPa.

Zimní ráz počasí, byť tentokrát již bez hustého sněžení a větru, byl měl v podobě maxim okolo 0°C provázet Vorkutu i v nejbližších dnech.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ SE ZAČNE OTEPLOVAT

KONEČNĚ SE ZAČNE OTEPLOVAT

Začne se nám oteplovat. Ještě v pátek budeme potřebovat...

REKORDY NA 29. DUBNA

REKORDY NA 29. DUBNA

Na sobotu 29. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

KATOVICE ZIMNĚJŠÍ NEŽ USŤ-KUJGA (SEVER SIBIŘE)

KATOVICE ZIMNĚJŠÍ NEŽ USŤ-KUJGA (SEVER SIBIŘE)

Těžko říci, kolik stupňů Celsia bylo ve čtvrtek odpoledne...


ČTVRTEK V TOMSKU PŘEPSAL DUBNOVÉ DĚJINY

ČTVRTEK V TOMSKU PŘEPSAL DUBNOVÉ DĚJINY

Zatímco v Omsku se čtvrteční den s přídomkem 27....

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

Buď jste je ještě neviděli, nebo jste...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

Pokračování rozhovoru s Torgeirem Mørkem, profesionálním meteorologem, který žije...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo, na většině...

REKORDY NA 28. DUBNA

REKORDY NA 28. DUBNA

Na pátek 28. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

Konec pracovního týdne proprší - počasí v Česku bude...