VLHKO V USA A PAMÁTNÝ VÍKEND V KÁHIŘE

16.5.2016 8:36 | Autor: Jan Horák

Na planetě Zemi jsou jak místa, kde má dešťová voda nevyčíslitelnou hodnotu, tak i oblasti, kde je dešťových kapek spíše až moc. Česká republika obecně je v současnosti na pomyslné úsečce srážkové štědrosti spíše v té horší – sušší polovině, z lokálního pohledu už je pak stav o poznání komplikovanější. Poměrně špatně je na tom s vodou například krkonošský Žacléř, kterému v tomto ohledu rozhodně nepomohla zima 2015/2016, jež byla velmi chudá na sníh, takže jarní odtávání sněhobílé peřiny – pozimní dodávky vody – bylo poněkud bezvýznamné. Bude-li léto suché…

Na druhé straně zeměkoule leží Jakarta, hlavní město Indonésie. Zde jsou naopak poměrně časté komplikace spojené s přebytkem dešťové vody. Rok 2016 je nicméně v Jakartě prozatím lakomější, na první čtvrtletí připadá v dlouhodobém měřítku 670 mm deště – od 1. ledna do 31. března 2016 svlažilo Jakartu necelých 400 mm dešťové vody. Nejdeštivějším dnem byl 10. únor (52 mm). Přesuňme se však na severovýchod Spojených států amerických, konkrétně do města Baltimore.

Zde chybělo málo k tomu, aby se konal nový srážkový rekord. Oč se jedná.

Historicky nejdelší vlhká žeň (tj. období, v němž každý den spadne alespoň pár kapek) se v Baltimoru konala před 81 lety a trvala úctyhodných 17 dnů – od 31. března do 16. dubna 1935.

Letos se troposféra rozhodla tuto akci zopakovat – ve středu 27. dubna započala v Baltimoru šňůra deštivého počasí, která skončila až ve středu 11. května. Celkem se tedy jednalo o 15 vlhkých dnů v řadě za sebou. Pouze pár dní, a to doslova, tím pádem scházelo k přepisu baltimorských meteorologických dějin zaměřených na srážky.

Od pondělí 27. dubna do pondělí 11. května 2015 se na Baltimore sneslo rovných 9 mm (0,4 palců) deště, v průběhu letošních stejnojmenných 360 hodin pozorovalo toto město dohromady 93,5 mm (3,7 palců) deště, v podstatě se tak dalo hovořit o desetinásobku.

Identické podmínky provázely mimo jiné metropolitní Washington, D.C., kde od 27. dubna do 11. května 2016 rovněž každý den alespoň stopově zapršelo.

Washingtonská nejdelší vlhká žeň se stejně jako v Baltimoru pořádala od 31. března do 16. dubna 1935, ani v metropoli Spojených států amerických se tím pádem nový zápis do „meteodějin“ neděl.

I když… Výše uvedená fakta se týkají meteostanice na letišti Ronalda Reagana. V případě letiště Dulles už je situace poněkud jiná – v této části metropolitní aglomerace už bylo pozorováno rekordních 19 po sobě jdoucích dnů nabízejících přinejmenším několik vodních kapek (od 26. dubna do 14. května).

A co se té Káhiry týče – jak sobota, tak i neděle zde byla rekordně žhavá. Závěr týdne sem přinesl až 44,7 °C, čímž bylo pokořeno 44,4 °C z 15. května 1988. Sobota pak nabídla dosud nevídaných 44,0 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 25. ČERVENCE

REKORDY NA 25. ČERVENCE

Na úterý 25. července připadají z měření Praha-Klementinum...

ČEKÁ NÁS NEJDEŠTIVĚJŠÍ TÝDEN PRÁZDNIN?

ČEKÁ NÁS NEJDEŠTIVĚJŠÍ TÝDEN PRÁZDNIN?

Po na bouřky bohatém víkendu, nás čeká deštivý...

DVOJNÁSOBNÉ POKOŘENÍ 22. 7. 1901 V ST. LOUIS

DVOJNÁSOBNÉ POKOŘENÍ 22. 7. 1901 V ST. LOUIS

Druhé nejlidnatější město státu Missouri – St. Louis –...


REKORDY NA 24. ČERVENCE

REKORDY NA 24. ČERVENCE

Na pondělí 24. července připadají z měření Praha-Klementinum...

ŠANGHAJ: NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ (PÁTEK)

ŠANGHAJ: NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ (PÁTEK)

28 °C, taková je prozatím podoba střední teploty vzduchu...

VÝRAZNĚJŠÍ SRÁŽKOVÁ ČINNOST NA SEVERU USA

VÝRAZNĚJŠÍ SRÁŽKOVÁ ČINNOST NA SEVERU USA

Coby milovníci bouřek jste už možná zažili, že pořád...


REKORDY NA 23. ČERVENCE

REKORDY NA 23. ČERVENCE

Na neděli 23. července připadají z měření Praha-Klementinum...

BOUŘKY VYSTŘÍDÁ DÉŠŤ

BOUŘKY VYSTŘÍDÁ DÉŠŤ

V neděli bude oblačno až zataženo, na většině území přeháňky...

REKORDY NA 22. ČERVENCE

REKORDY NA 22. ČERVENCE

Na sobotu 22. července připadají z měření Praha-Klementinum...