VLAŽNÁ KÁHIRA A „HIC“ V CALGARY I EDMONTONU

17.2.2017 7:11 | Autor: Kamil Sojka

Po třech letech se do egyptské Káhiry vrátily dešťové kapky – nikoliv však v obecném smyslu, nýbrž pouze a jen v rámci 16. února. Postarala se o to především mohutná tlaková výše úřadující nad velkou částí Evropy, nápomocné jí ale bylo také pole nižšího tlaku vzduchu nad Arabských poloostrovem a Íránem – díky této povětrnostní situaci se až na sever Afriky dostal chladnější kontinentální vzduch z Ruska.

Jeho trasa konkrétně vedla přes Černé moře, Turecko a Středozemní moře – jak v Egyptě, tak také v Turecku byl ve čtvrtek v menší míře k vidění jev, který nastává u americko-kanadských Velkých jezer při vpádu chladu od severozápadu (tzv. efekt jezera) – například v tureckém Trabzonu v čase od 9:00 do 15:00 nasněžilo celkem 10 mm srážek. V Káhiře sice nesněžilo, oblaka (a s nimi související srážky) se nicméně z toho samého důvodu tvořila.

V době od 2:00 do 14:00 (tj. za 12 hodin) v Káhiře napršelo 0,4 mm srážek. Není to mnoho, avšak vzhledem ke káhirským klimatickým podmínkám je to relativně dost. Ani teploty čtvrteční počasí nenechalo bez povšimnutí, kupříkladu v 11 hodin Káhira hlásila 10,9 °C – jednalo se o nejvíce osvěžující 11. hodinu od středy 27. ledna 2016, kdy teploměr hovořil o 8,2 °C. V následujících 384 dnech bylo minimem 12,2 °C (a maximem 41,7 °C).

Přesuňme se nyní do Kanady.

Tuto středu byla značná část druhé nejrozlehlejší země na Zemi od jihozápadu omývána teplejším a vlhčím pacifickým vzduchem. Nejvíce Britská Kolumbie a Alberta – obě provincie jsou silně hornaté, takže když se k tomu přidalo svižnější jihozápadní proudění, nastaly sváteční časy, alespoň pro ty meteorologicky zainteresované:

Třeba v Edmontonu, který zastává funkci hlavního města Alberty, se středeční rtuť teploměru vyšplhala až na jarních 16,4 °C. V letopočtech 1881 až 2016 byl nejteplejší 15. únor evidován v sezóně 1916, kdy se prezentoval nejvyšší denní teplotou 13,9 °C. Zajímavostí může být, že v ročnících 1938 až 2016 tato čtyřiadvacetihodinovka nepřešla hranici 10,0 °C (2002).

15. únor 1916 byl dlouhou dobu tím nejméně zimním také v Calgary, jež před 101 lety naměřilo o trochu skromnějších 15,6 °C. Letos už drželo krok s Edmontonem, poněvadž v polovině právě dobíhajícího pracovního týdne taktéž dosáhlo až na 16,4 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

Buď jste je ještě neviděli, nebo jste...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

Pokračování rozhovoru s Torgeirem Mørkem, profesionálním meteorologem, který žije...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo, na většině...


REKORDY NA 28. DUBNA

REKORDY NA 28. DUBNA

Na pátek 28. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

Konec pracovního týdne proprší - počasí v Česku bude...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

Protentokrát je naším hostem pan Torgeir Mørk, profesionální meteorolog,...


REKORDY NA 27. DUBNA

REKORDY NA 27. DUBNA

Na čtvrtek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KAM NA DOVOLENOU

KAM NA DOVOLENOU

Je pravda, že dnes je éra velkých dobrodružných objevů...

REKORDY NA 26. DUBEN

REKORDY NA 26. DUBEN

Na středu 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...