VLAŽNÁ KÁHIRA A „HIC“ V CALGARY I EDMONTONU

17.2.2017 7:11 | Autor: Kamil Sojka

Po třech letech se do egyptské Káhiry vrátily dešťové kapky – nikoliv však v obecném smyslu, nýbrž pouze a jen v rámci 16. února. Postarala se o to především mohutná tlaková výše úřadující nad velkou částí Evropy, nápomocné jí ale bylo také pole nižšího tlaku vzduchu nad Arabských poloostrovem a Íránem – díky této povětrnostní situaci se až na sever Afriky dostal chladnější kontinentální vzduch z Ruska.

Jeho trasa konkrétně vedla přes Černé moře, Turecko a Středozemní moře – jak v Egyptě, tak také v Turecku byl ve čtvrtek v menší míře k vidění jev, který nastává u americko-kanadských Velkých jezer při vpádu chladu od severozápadu (tzv. efekt jezera) – například v tureckém Trabzonu v čase od 9:00 do 15:00 nasněžilo celkem 10 mm srážek. V Káhiře sice nesněžilo, oblaka (a s nimi související srážky) se nicméně z toho samého důvodu tvořila.

V době od 2:00 do 14:00 (tj. za 12 hodin) v Káhiře napršelo 0,4 mm srážek. Není to mnoho, avšak vzhledem ke káhirským klimatickým podmínkám je to relativně dost. Ani teploty čtvrteční počasí nenechalo bez povšimnutí, kupříkladu v 11 hodin Káhira hlásila 10,9 °C – jednalo se o nejvíce osvěžující 11. hodinu od středy 27. ledna 2016, kdy teploměr hovořil o 8,2 °C. V následujících 384 dnech bylo minimem 12,2 °C (a maximem 41,7 °C).

Přesuňme se nyní do Kanady.

Tuto středu byla značná část druhé nejrozlehlejší země na Zemi od jihozápadu omývána teplejším a vlhčím pacifickým vzduchem. Nejvíce Britská Kolumbie a Alberta – obě provincie jsou silně hornaté, takže když se k tomu přidalo svižnější jihozápadní proudění, nastaly sváteční časy, alespoň pro ty meteorologicky zainteresované:

Třeba v Edmontonu, který zastává funkci hlavního města Alberty, se středeční rtuť teploměru vyšplhala až na jarních 16,4 °C. V letopočtech 1881 až 2016 byl nejteplejší 15. únor evidován v sezóně 1916, kdy se prezentoval nejvyšší denní teplotou 13,9 °C. Zajímavostí může být, že v ročnících 1938 až 2016 tato čtyřiadvacetihodinovka nepřešla hranici 10,0 °C (2002).

15. únor 1916 byl dlouhou dobu tím nejméně zimním také v Calgary, jež před 101 lety naměřilo o trochu skromnějších 15,6 °C. Letos už drželo krok s Edmontonem, poněvadž v polovině právě dobíhajícího pracovního týdne taktéž dosáhlo až na 16,4 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

Třetí lednový víkend přinese pravý zimní charakter počasí – počítejte...

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

Zápornějším teplotám se do Česka pořád nechce a ani...

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

Tlaková níže, která v průběhu včerejšího dne cupitala z...


REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na sobotu 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude oblačno až zataženo,...

ČESKO ZASÁHL SILNÝ VÍTR A INTENZIVNÍ SNĚŽENÍ

ČESKO ZASÁHL SILNÝ VÍTR A INTENZIVNÍ SNĚŽENÍ

Vydatné sněžení a silný vítr, takové počasí nás...


TAKÉ NOVÝ ZÉLAND SE UMÍ ROZŽHAVIT, VIZ. DUNEDIN

TAKÉ NOVÝ ZÉLAND SE UMÍ ROZŽHAVIT, VIZ. DUNEDIN

Mezi tlakovou níží a tlakovou výší, doslova. Toť jasně...

REKORDY NA 19. LEDEN

REKORDY NA 19. LEDEN

Na pátek 19. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

NA RÉUNION I MAURICIUS UDEŘÍ CYKLÓN BERGUITA

NA RÉUNION I MAURICIUS UDEŘÍ CYKLÓN BERGUITA

Na konci minulého pracovního týdne, tj. v pátek 12....