VLAŽNÁ KÁHIRA A „HIC“ V CALGARY I EDMONTONU

17.2.2017 7:11 | Autor: Kamil Sojka

Po třech letech se do egyptské Káhiry vrátily dešťové kapky – nikoliv však v obecném smyslu, nýbrž pouze a jen v rámci 16. února. Postarala se o to především mohutná tlaková výše úřadující nad velkou částí Evropy, nápomocné jí ale bylo také pole nižšího tlaku vzduchu nad Arabských poloostrovem a Íránem – díky této povětrnostní situaci se až na sever Afriky dostal chladnější kontinentální vzduch z Ruska.

Jeho trasa konkrétně vedla přes Černé moře, Turecko a Středozemní moře – jak v Egyptě, tak také v Turecku byl ve čtvrtek v menší míře k vidění jev, který nastává u americko-kanadských Velkých jezer při vpádu chladu od severozápadu (tzv. efekt jezera) – například v tureckém Trabzonu v čase od 9:00 do 15:00 nasněžilo celkem 10 mm srážek. V Káhiře sice nesněžilo, oblaka (a s nimi související srážky) se nicméně z toho samého důvodu tvořila.

V době od 2:00 do 14:00 (tj. za 12 hodin) v Káhiře napršelo 0,4 mm srážek. Není to mnoho, avšak vzhledem ke káhirským klimatickým podmínkám je to relativně dost. Ani teploty čtvrteční počasí nenechalo bez povšimnutí, kupříkladu v 11 hodin Káhira hlásila 10,9 °C – jednalo se o nejvíce osvěžující 11. hodinu od středy 27. ledna 2016, kdy teploměr hovořil o 8,2 °C. V následujících 384 dnech bylo minimem 12,2 °C (a maximem 41,7 °C).

Přesuňme se nyní do Kanady.

Tuto středu byla značná část druhé nejrozlehlejší země na Zemi od jihozápadu omývána teplejším a vlhčím pacifickým vzduchem. Nejvíce Britská Kolumbie a Alberta – obě provincie jsou silně hornaté, takže když se k tomu přidalo svižnější jihozápadní proudění, nastaly sváteční časy, alespoň pro ty meteorologicky zainteresované:

Třeba v Edmontonu, který zastává funkci hlavního města Alberty, se středeční rtuť teploměru vyšplhala až na jarních 16,4 °C. V letopočtech 1881 až 2016 byl nejteplejší 15. únor evidován v sezóně 1916, kdy se prezentoval nejvyšší denní teplotou 13,9 °C. Zajímavostí může být, že v ročnících 1938 až 2016 tato čtyřiadvacetihodinovka nepřešla hranici 10,0 °C (2002).

15. únor 1916 byl dlouhou dobu tím nejméně zimním také v Calgary, jež před 101 lety naměřilo o trochu skromnějších 15,6 °C. Letos už drželo krok s Edmontonem, poněvadž v polovině právě dobíhajícího pracovního týdne taktéž dosáhlo až na 16,4 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...

REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku místy oblačno...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...


DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...