„VELKÝ BÍLÝ HURIKÁN“ 1888

15.3.2017 8:41 | Autor: Kamil Sojka

Nemáte-li radost z toho, že je po zimě a že se tím pádem blíží (nej)teplejší část roku, raději byste ještě mrazy a k tomu pokud možno co nejvíce sněhu, tak jste se v úterý 14. 3. 2017 měli probudit na severovýchodě Spojených států amerických. Zde totiž nastala klasická „megazimní“ situace (tj. cyklóna postupující podél pobřeží – na její zadní straně nasávající chladnější pevninský vzduch pouze a jen sněžení až extrémní intenzity), Američany často označovaná jako snowmageddon či snowpocalypse, byť to první zní více „drsně“, nemluvě o té souvztažnosti s Armageddonem od Michaela Baye.

Z pohledu úterního jitra: Nejvíce sněhu by v tomto případě mělo napadnout v přilehlém okolí New York City, kde meteorologové očekávají přes 60 cm sněhu – v maximech není vyloučeno pokoření hranice 100 cm sněhu. Nejmenší příděl ledových krystalků se jako obvykle čekává přímo při pobřeží, kde se bude nacházet hranice kapalného a pevného skupenství srážek. Socha Svobody a její velkoměsto by mělo obdržet kolem 10 až 50 cm sněhu, v závislosti na konkrétní poloze. V plošném měřítku by na tom měl být nejhůře (nejlépe) východ Pensylvánie, jihovýchod New Yorku, Connecticut, Rhode Island, Massachusetts a jižní partie New Hampshire a Vermontu, kde by mělo zemi přikrýt 30 až 60 sm sněhu.

Načasování této sněhové bouře velmi svádí k připomínání minulosti, především v New York City. Narážka nyní směřuje na tzv. velký bílý hurikán (anglicky Great White Hurricane), nanejvýš ambiciózní tlakovou níži, která svou zadní stranou v polovině března 1888 doslova zparalizovala hektický severovýchodoamerický život. Při tomto blizardu oblaka donesla až půldruhého metru sněhu s tím, že díky silnému větru, který v nárazech dosahoval rychlosti až přes 70 km/h, se tvořily významné sněhové závěje – jejich maximální výška překračovala až 10 m. A jak už bylo dříve řečeno, v New York City se právě blizard 1888, který se tu prezentoval cca 100 cm sněhu, postaral o přestěhování rozvodné sítě elektrické energie ze vzduchu pod zem, kde je chráněna před extrémními přívaly sněhu.

Nejlepším výsledkem snowmageddonu 1888 bylo 147 cm (Saratoga Springs, New York), nicméně ani 140 cm evidovaných v newyorském městě Troy či 119 cm zaznamenaných v dalším newyorském městě Albany do zapomenutí rozhodně neupadlo. Sníh spojený s tzv. velkým bílým hurikánem 1888 potrápil hlavně Connecticut, Massachusetts, New Hampshire, New York a Vermont, celkově ale bylo zasaženo 9 států. Zmiňme závěrem jednotlivá národní maxima:

Connecticut: 127 cm (Middleton)

Maine: 51 cm (Boothby)

Massachusetts: 102 cm (North Adams)

New Hampshire: 107 cm (Dublin)

New Jersey: 64 cm (Rahway)

New York: 147 cm (Saratoga Springs)

Pensylvánie: 79 cm (Blooming Grove)

Rhode Island: 51 cm (Kingston)

Vermont: 122 cm (Bennington)

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude zataženo s deštěm,...


O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...


PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...