VEDRA VE MĚSTĚ NAWABSHAH

21.4.2015 6:38 | Autor: redakce

 

 

Nawabshah, větší (milionové) město ležící na jihozápadě Pákistánu, konkrétně cca 280 km severovýchodně od velkoměstského Karáčí, spadá pod suché pouštní klima a s teplotami stoupajícími vysoko nad 40°C patří mezi nejrozpálenější pákistánské lokality. Průměrná roční teplota se zde pohybuje okolo 26 až 27°C, nejméně snesitelným měsícem je červen se svými téměř 36°C a naopak tou nejvlídnější dvanáctinou roku je leden s 15°C. Úhrn srážek se v dlouhodobém pojetí drží někde mezi 100 až 140 mm s tím, že status nejmokřejšího měsíce vlastní červenec s cca 50 mm.

Na periodu trvající od 1. ledna do 30. dubna připadá v celkovém součtu 22°C, letos je to prozatím 21.8°C (stanice PMD na zdejším mezinárodním letišti) a loni to bylo 20.8°C, rok 2015 je tedy momentálně oproti tomu předešlému teplejší o rovný 1°C.

Sobota 12. dubna, tak právě tento den se v předcházejícím letopočtu (ve smyslu období od 1.1. do 20.4.) stal jedním z těch nejžhavějších – teplota vzduchu se zastavila až na 44.0°C. V přítomné době je na tom Nawabshah v rámci přírodního tepla o něco lépe, neboť v sobotu 18. dubna se rtuť teploměru vyšplhala až na 47°C (v noci přinejlepším 25°C). Úmorná vedra se již nicméně táhnou po určitou dobu (více méně od závěru kalendářní zimy) – v neděli 19. dubna bylo maximem 46.0°C, v pátek 17. dubna a ve čtvrtek 16. dubna 45°C, středa 15. dubna byla zásluhou svých „jen“ 41°C o něco chladnější, ještě přijatelnější bylo úterý 14. dubna s nanejvýš 40°C, v pondělí 13. dubna to bylo dokonce „pouhých“ 39°C.. Velké horko panovalo také v úterý 24. března, kdy se teploty dostávaly až na 43°C. Ve čtvrtek 12. února se místní i nemístní dočkali až 31°C a jednalo se o první tropický den probíhajícího ročníku.

Červen 2014 se tu jako celek prezentoval 36.8°C, k půlbodu varu měl nejblíže pátek 6.6., jenž to dotáhl až na 49°C (v noci nejméně 29°C) a naproti tomu k těm nejchladnějším červnovým čtyřiadvacetihodinovkám patřila například neděle 15.6. s minimálními 28°C (po obědě až 45°C). Průměrná relativní vlhkost vzduchu dobře odrážela přírodní podmínky – 44%.

K těm vůbec nejméně pohodlným dnům v posledních letech se zařadila středa 26. května roku 2010, která se při svém vrcholu ocitla na půl cesty mezi bodem přechodu vody do pevného skupenství a bodem přerodu stejné kapaliny do plynného stavu – denní hodnoty se zasekly až na 52.2°C. Nejlepší podmínky pro život připadly na ráno, kdy se ochladilo na bezmála 27°C (ve 2 hodiny bylo stále přes 30°C a po 8. hodině ranní už byla atakována hranice 35°C).

Nawabshah v nejbližších dnech očekává stereotypní počasí – slunečno, beze srážek a k tomu nejvyšší odpolední teploty přes 40°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ČERNA

REKORDY NA 22. ČERNA

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...


NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...


REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...