VEČERNÍ SOUŽITÍ VZDUCHU CHLADNÉHO A TEPLEJŠÍHO

12.1.2017 8:09 | Autor: Jan Horák

Ve středu 11. 1. 2017 večer se z českého vzdušného prostoru stal tranzitní prostor pro frontu spjatou s nastupujícím severozápadním prouděním, s kterým zase tak trochu souvisela tlaková níže se středem nad jižním Norskem a Švédskem. Srážky s ní spojené byly poměrně vydatné, na radarových odrazech byla k vidění světle zelená až žlutozelená barva, což v praxi znamená, že intenzita srážek odpovídala až nějakým 5 mm/h. Kupříkladu v Mostě za 1 hodinu napadly 3 cm prašanu, takže tentokrát byla česká radarová data poměrně dost pravdomluvná.

Co se večerního rozložení teplot týče, tak to s prognózami modelů moc nesympatizovalo. Nebudeme konkrétně jmenovat, nicméně třeba americký model na středeční 19. hodinu predikoval teploty okolo 0 °C, a to prakticky pro celý západ Čech. Ten český byl zimnější – více méně v celých Čechách se teploty (taktéž v 19 hodin) měly pohybovat kolem -1 až -5 °C.

Most v 21 hodin hlásil -8 °C, díky čemuž byl o 3 °C chladnější než vrchol českých Krušných hor, jímž je Klínovec. Nebyl však sám, například krajské Ústí nad Labem ve stejný čas mluvilo o -9 °C. Chomutovsko (tj. meteostanice Tušimice) bylo ve shodný moment taktéž na -8 °C, čili zde bylo o 5 °C chladněji než na výše situované Přimdě.

Meteorologická stanice Vlkonice ležící de facto na půli trasy Klatovy < –> Strakonice v nadmořské výšce 493 m n. m. patřila k nejméně zimním koutům České republiky, když v 21 hodin vyslala hlášení o tom, že se rtuť teploměru zdržuje v prostoru od 2 do 3 °C. Nad hranicí 0,0 °C však byly jak samotné Klatovy, tak také Husinec či středočeské Neumětely.

Příchod masy méně prochlazeného vzduchu pocítila i metropolitní Praha, příkladem Libuš byla ve 13 hodin na -8 °C, kdežto v 21 hodin na necelém -1 °C. Rovněž Plzeň se o středeční 21. hodinu nacházela v těsném sousedství -0,5 °C, 60 minut po obědě tu bylo -6 °C, v minimu až -13 °C. Taktéž zmíněné Vlkonice zažily docela strmý teplotní vzlet, když se poledních -11 °C přetransformovalo ve večerní necelé 3 °C.

„Vzhůru k výškám“ si v polovině tohoto pracovního týdne mohly pozpěvovat i České Budějovice, které se z 9. hodiny a jejích -13 °C vydaly k 21. hodině a jejímu 1 °C (později atak 2 °C). Českobudějovická denní amplituda teplot tedy dělala přibližně 20 °C, protože v brzkých ranních hodinách metropole jižních Čech naměřila až -17,1 °C. Takto mrazivé Celsiovo číslo tady bylo naposledy spatřeno v pátek 22. 1. 2016, kdy bylo minimem -17,5 °C.

Aneb ve středu večer nám naše vlast znovu dokázala, že byť je rozlohou nevelká, díky svému dosti proměnlivému reliéfu je meteorologicky nemalá.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...