VEČERNÍ SOUŽITÍ VZDUCHU CHLADNÉHO A TEPLEJŠÍHO

12.1.2017 8:09 | Autor: Jan Horák

Ve středu 11. 1. 2017 večer se z českého vzdušného prostoru stal tranzitní prostor pro frontu spjatou s nastupujícím severozápadním prouděním, s kterým zase tak trochu souvisela tlaková níže se středem nad jižním Norskem a Švédskem. Srážky s ní spojené byly poměrně vydatné, na radarových odrazech byla k vidění světle zelená až žlutozelená barva, což v praxi znamená, že intenzita srážek odpovídala až nějakým 5 mm/h. Kupříkladu v Mostě za 1 hodinu napadly 3 cm prašanu, takže tentokrát byla česká radarová data poměrně dost pravdomluvná.

Co se večerního rozložení teplot týče, tak to s prognózami modelů moc nesympatizovalo. Nebudeme konkrétně jmenovat, nicméně třeba americký model na středeční 19. hodinu predikoval teploty okolo 0 °C, a to prakticky pro celý západ Čech. Ten český byl zimnější – více méně v celých Čechách se teploty (taktéž v 19 hodin) měly pohybovat kolem -1 až -5 °C.

Most v 21 hodin hlásil -8 °C, díky čemuž byl o 3 °C chladnější než vrchol českých Krušných hor, jímž je Klínovec. Nebyl však sám, například krajské Ústí nad Labem ve stejný čas mluvilo o -9 °C. Chomutovsko (tj. meteostanice Tušimice) bylo ve shodný moment taktéž na -8 °C, čili zde bylo o 5 °C chladněji než na výše situované Přimdě.

Meteorologická stanice Vlkonice ležící de facto na půli trasy Klatovy < –> Strakonice v nadmořské výšce 493 m n. m. patřila k nejméně zimním koutům České republiky, když v 21 hodin vyslala hlášení o tom, že se rtuť teploměru zdržuje v prostoru od 2 do 3 °C. Nad hranicí 0,0 °C však byly jak samotné Klatovy, tak také Husinec či středočeské Neumětely.

Příchod masy méně prochlazeného vzduchu pocítila i metropolitní Praha, příkladem Libuš byla ve 13 hodin na -8 °C, kdežto v 21 hodin na necelém -1 °C. Rovněž Plzeň se o středeční 21. hodinu nacházela v těsném sousedství -0,5 °C, 60 minut po obědě tu bylo -6 °C, v minimu až -13 °C. Taktéž zmíněné Vlkonice zažily docela strmý teplotní vzlet, když se poledních -11 °C přetransformovalo ve večerní necelé 3 °C.

„Vzhůru k výškám“ si v polovině tohoto pracovního týdne mohly pozpěvovat i České Budějovice, které se z 9. hodiny a jejích -13 °C vydaly k 21. hodině a jejímu 1 °C (později atak 2 °C). Českobudějovická denní amplituda teplot tedy dělala přibližně 20 °C, protože v brzkých ranních hodinách metropole jižních Čech naměřila až -17,1 °C. Takto mrazivé Celsiovo číslo tady bylo naposledy spatřeno v pátek 22. 1. 2016, kdy bylo minimem -17,5 °C.

Aneb ve středu večer nám naše vlast znovu dokázala, že byť je rozlohou nevelká, díky svému dosti proměnlivému reliéfu je meteorologicky nemalá.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...

REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku místy oblačno...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...


DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...