VEČERNÍ SOUŽITÍ VZDUCHU CHLADNÉHO A TEPLEJŠÍHO

12.1.2017 8:09 | Autor: Jan Horák

Ve středu 11. 1. 2017 večer se z českého vzdušného prostoru stal tranzitní prostor pro frontu spjatou s nastupujícím severozápadním prouděním, s kterým zase tak trochu souvisela tlaková níže se středem nad jižním Norskem a Švédskem. Srážky s ní spojené byly poměrně vydatné, na radarových odrazech byla k vidění světle zelená až žlutozelená barva, což v praxi znamená, že intenzita srážek odpovídala až nějakým 5 mm/h. Kupříkladu v Mostě za 1 hodinu napadly 3 cm prašanu, takže tentokrát byla česká radarová data poměrně dost pravdomluvná.

Co se večerního rozložení teplot týče, tak to s prognózami modelů moc nesympatizovalo. Nebudeme konkrétně jmenovat, nicméně třeba americký model na středeční 19. hodinu predikoval teploty okolo 0 °C, a to prakticky pro celý západ Čech. Ten český byl zimnější – více méně v celých Čechách se teploty (taktéž v 19 hodin) měly pohybovat kolem -1 až -5 °C.

Most v 21 hodin hlásil -8 °C, díky čemuž byl o 3 °C chladnější než vrchol českých Krušných hor, jímž je Klínovec. Nebyl však sám, například krajské Ústí nad Labem ve stejný čas mluvilo o -9 °C. Chomutovsko (tj. meteostanice Tušimice) bylo ve shodný moment taktéž na -8 °C, čili zde bylo o 5 °C chladněji než na výše situované Přimdě.

Meteorologická stanice Vlkonice ležící de facto na půli trasy Klatovy < –> Strakonice v nadmořské výšce 493 m n. m. patřila k nejméně zimním koutům České republiky, když v 21 hodin vyslala hlášení o tom, že se rtuť teploměru zdržuje v prostoru od 2 do 3 °C. Nad hranicí 0,0 °C však byly jak samotné Klatovy, tak také Husinec či středočeské Neumětely.

Příchod masy méně prochlazeného vzduchu pocítila i metropolitní Praha, příkladem Libuš byla ve 13 hodin na -8 °C, kdežto v 21 hodin na necelém -1 °C. Rovněž Plzeň se o středeční 21. hodinu nacházela v těsném sousedství -0,5 °C, 60 minut po obědě tu bylo -6 °C, v minimu až -13 °C. Taktéž zmíněné Vlkonice zažily docela strmý teplotní vzlet, když se poledních -11 °C přetransformovalo ve večerní necelé 3 °C.

„Vzhůru k výškám“ si v polovině tohoto pracovního týdne mohly pozpěvovat i České Budějovice, které se z 9. hodiny a jejích -13 °C vydaly k 21. hodině a jejímu 1 °C (později atak 2 °C). Českobudějovická denní amplituda teplot tedy dělala přibližně 20 °C, protože v brzkých ranních hodinách metropole jižních Čech naměřila až -17,1 °C. Takto mrazivé Celsiovo číslo tady bylo naposledy spatřeno v pátek 22. 1. 2016, kdy bylo minimem -17,5 °C.

Aneb ve středu večer nám naše vlast znovu dokázala, že byť je rozlohou nevelká, díky svému dosti proměnlivému reliéfu je meteorologicky nemalá.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...