VE ČTVRTEK BUDE KRÁSNĚ

20.4.2016 7:11 | Autor: redakce

 

 

Ve čtvrtek 21. 4. nás čeká menší Déjà vu – přesně před rokem, tj. v úterý 21. 4., seděla nad Britskými ostrovy oblast vyššího tlaku vzduchu. Teritorium, kterému vládla, se však neomezilo pouze na anglicky hovořící Evropany, anticyklóna si podmanila také Nizozemce, Belgičany, Lucemburčany, Francouze, Němce, Švýcary… a Čechy, Moravany i Slezany. Abychom to zkrátili, neoddiskutovatelná nadvláda modré oblohy a slunečního třpytu se tehdy konala v celé západní polovině Evropy. K nám tehdy pozvolna vanul vzduch ze Skandinávie, vzhledem k datu (náklonu severní polokoule ke Slunci) a charakteru samotného proudění ale nikterak chladno nebylo. Leckde padla „dvacítka“, a to například v Brně (20,2 °C), v Praze-Libuši (20,6 °C), v Benešově (20,9 °C), v Českých Budějovicích (21,1 °C) a v neposlední řadě také v Doksanech, kde se dočkali 21,8 °C.

Po 366 dnech bude situace obdobná – předposlední den právě probíhajícího pracovního týdne bude rovněž pod vlivem „britské“ anticyklóny, byť ne zcela totožně. O letošní 21. duben se tato tlaková výše posune trochu dále na severozápad, stále nás ale bude „olizovat“, ve smyslu praktického života se tak v podstatě nic nezmění.

Čtvrteční den bude na rozdíl od tohoto úterní vydařený – vypadá to na nanejvýš slunných 0,27 % roku 2016, k tomu se přidají dobře snesitelné poobědové teploty, jen to ráno nás trochu zchladí. Obloha se jeví být po dobu všech 24 hodin velice skromná na oblačnost, jinak řečeno Českou republiku bude provázet jasno až skoro jasno, čímž je zároveň jasno ve věci srážek. Brzký čas potěší otužilce, potažmo milovníky chladu obecně – ráno nabídne teploty kolem -2 až 3 °C, někteří řidiči tak před cestou z bodu A do bodu B možná nejdříve sáhnou po škrabce. V dalších hodinách se vzduch bude prohřívat a po obědě se zrodí maxima okolo 18 až 23 °C… v Chorvatsku, nikoliv v Česku. My se budeme muset spokojit s nejvyššími denními teploty v okruhu 12 až 17 °C, což ale také není špatné. Povětrnostní situace bude dobrá, neboť vítr zachová klid.

Klid by o předchozím víkendu zajisté uvítali někteří Číňané. Proč? Protože se tu vyskytly silné bouřky doprovázené krupobitím. Kusy zmrzlé vody letící k zemi navíc nebyly nejmenších rozměrů, jejich velikost se motala kolem 3 až 5 cm, tj. proporce vajec od slepic.

„Krupobití zdevastovalo všech mích třináct hektarů vinic“, posteskl si Číňan Cen Lin. Avšak nebyl jediným Číňanem, který po víkendových rozmarech počasí nasadil méně radostný výraz. Kroupy kromě vegetace ničily hlavně automobily a střechy, škod tak bylo celkově napácháno dost. Troposférická nepřízeň se týkala především městské prefektury Čchüan-čou, která je situována na jihovýchodě Čínské lidové republiky mezi Hongkongem a Šanghají s tím, že blíže má k Hongkongu. Video zachycující tuto událost: https://www.youtube.com/watch?v=npzIko29rpE

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

Knihu Katastrofy - průvodce přežití je dobré si přečíst...

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

ní tropický den letošního roku. Do Evropy střední proudí...

REKORDY NA 30. KVĚTNA

REKORDY NA 30. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...